… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Elie Wiesel

projev Benjamina Netanjahua v Kongresu USA, 3. 3. 2015Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu dnes pronesl projev na společném zasedání Sněmovny reprezentantů a Senátu Kongresu USA. Vysoce ocenil americko-izraelské vztahy, poděkoval Spojeným státům a jejich představitelům – zejména prezidentu Baracku Obamovi – za podporu Izraele a apeloval na odmítnutí dohody s Íránem, která by Islámské republice umožnila pokračovat v jaderném programu.

Projev, přerušovaný mnohokrát potleskem ve stoje, přinášíme v původním znění ve formě videozáznamu a přepisu.

Pokračovat ve čtení “Projev Benjamina Netanjahua v Kongresu USA (+ foto, video)” »

U.S. President Barack Obama hugs Nobel Laureate and Holocaust survivor Elie Wiesel after Wiesel introduced him to speak at the United States Holocaust Museum

Foto REUTERS/Jason Reed

Spisovatel, laureát Nobelovy ceny míru a přeživší holokaust Elie Wiesel (86) je také přítelem prezidenta Obamy. Avšak ve sporu, zda má či nemá promluvit předseda izraelské vlády Benjamin Netanijáhú 3. března v Kongresu, stojí na straně Netanijáhua. Wiesel označil chystaný Netaniáhův projev na půdě amerického Kongresu za historický akt. Elie Wiesel zasvětil celý svůj život nejen památce obětí holokaustu, ale snaží se na mezinárodním poli pomoci všem utlačovaným národům na světě které, podobně jako Židé za války, pocítily na sobě v různých etapách dějin pokus o genocidu. To se stalo v Turecku s Armény či se dělo  ve Rwandě, v Darfúru a  Bosně. To se dnes děje v Iraku, v Sýrii a s Kurdy. Spolu se svým přítelem z New Jersey, rabínem Shmuleyem Boteachem, se rozhodl Wiesel též pracovat na neméně důležitém poli, na poli eliminace případných budoucích tragedií. Například již mnoho let Wiesel varuje před takovou tragedií, která se nazývá „jaderný Írán“. Proto laureát Nobelovy ceny míru Elie Wiesel vyhověl prosbě rabína Boteacha a napsal varovnou výzvu do amerického tisku, včetně deníků New York Times a Washington Post.V ní varuje amerického prezidenta Baracka Obamu před podpisem nebezpečné americko-íránské smlouvy, která umožní Íránu stát se zemí s reálnou možností vyrobit jadernou bombu. Elie Wiesel sdělil, že si přijde vyslechnout plánovaný projev předsedy vlády Benjamina Netanijáhua v Kongresu a vyzval prezidenta Obamu, aby si spolu s ním projev vyslechl. Je to výzva laureáta Nobelovy ceny míru (1986) druhému laureátu Nobelovy ceny míru (2009) Obamovi, aby přehodnotil svou politiku vůči Íránu a pochopil, že „nebezpečím je Írán a ne Netanijáhův projev“.

luach16. října 1985, 1. chešvanu 5746, se konaly úvodní ceremonie pro Muzeum holocaustu (Holocaust Memorial Museum) ve Washingtonu D.C. v USA. Na místě byly symbolicky pohřbeny dvě nádoby obsahující půdu a popel z koncentračních táborů. Muzeum bylo otevřeno v dubnu 1993 projevy prezidenta Billa Clintona, Chaima Herzoga a Elieho Wiesela. Stavba muzea stála přibližně 168 milionů dolarů, které byly získány z více než 200 000 soukromých darů. Muzeum každoročně přiláká 2 miliony návštěvníků.

Laureát Nobelovy ceny Elie Wiesel vrací maďarské státní vyznamenání, jako odpověď na to, že  se představitelé vlády zúčastnili ceremoniálu na počest  nacisty a člena strany Šípových křížů.

Elie Wiesel obdržel maďarské státní vyznamenání od maďarské vlády v roce 2004.

Ili Wiesel (83) je přeživši Shoa a jeho rodina zahynula v Osvětimi, kam byla poslána maďarskými nacisty. On sám přežil válku v Osvětimi, Buně a Buchenwaldu, po té žil ve Francii odkud odjel do USA. Během svého života napsal 57 knih, z nichž nejslavnější je Noc, popisující jeho zážitky z táborů.

Pokračovat ve čtení “Elie Wiesel vrací maďarské státní vyznamenání” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2021
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv