… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
energetika

italská energetická společnost Eni„Supergigantické“ ložisko zemního plynu, „největší, kdy objevené“ ve Středozemním moři, bylo zjištěno ve výlučné ekonomické zóně u pobřeží Egypta. Objev včera oznámila italská energetická společnost Eni. Stalo se tak den po setkání generálního ředitele Eni Claudia Descalziho s egyptským prezidentem Abdalem Fatáhem al-Sísím v Káhiře.

Pokračovat ve čtení “U pobřeží Egypta objeveno obří naleziště zemního plynu” »

fotovoltaické pole Ketura Solar

fotovoltaické pole Ketura Solar

V Aravě byla dnes slavnostně uvedena do provozu největší pole fotovoltaické elektrárny v Izraeli. K národní energetické síti bylo připojeno již několik dní předtím.

Pokračovat ve čtení “Izrael uvedl do provozu obří solární elektrárnu” »

elektrárna (ilustrační foto)

elektrárna (ilustrační foto)

Kvůli sporu o placení daně z paliva mezi palestinskoarabskými hnutími Hamas a Fatáh dnes přerušila výrobu elektřiny jediná elektrárna v Gaze. Informaci přineslo gazanský energetický úřad.

Pokračovat ve čtení “Jediná elektrárna v Gaze přerušila činnost” »

Zelený Kneset: zleva generální ředitel Ronen Plot, předseda Knesetu Juli Edelstein a poslanec Dov Chenin

Zelený Kneset: zleva generální ředitel Ronen Plot, předseda Knesetu Juli Edelstein a poslanec Dov Chenin

Budova Knesetu je od včerejška nejekologičtější budovou parlamentu na světě. V neděli 29. března 2015 totiž začaly vyrábět na střeše budovy elektřinu 1.406 solárních panelů o rozloze 4.650 m2, čímž Izrael získal největší parlamentní solární elektrárnu na světě.

Pokračovat ve čtení “Ekologie: Izraelský Kneset nejzelenějším parlamentem světa (+ foto, video)” »

slavnostní uvítání prezidenta Zemana na letišti v Ammánu

slavnostní uvítání prezidenta Zemana na letišti v Ammánu

Prezident České republiky Miloš Zeman s manželkou Ivanou a obchodní delegací přicestoval v pondělí 9. února 2015 večer do hlavnímu města Jordánska na několikadenní oficiální návštěvu země. Na letiští v Ammánu je uvítal ministr práce a ministr turismu a památek, náměstek primátora Ammánu a další představitelé.

Pokračovat ve čtení “Jordánsko-česká obchodní a energetická jednání v Ammánu” »

těžebná pole Tamar, Leviathan, Dalit a Mari-B (zdroj: Noble Energy)

těžebná pole Tamar, Leviathan, Dalit a Mari-B (zdroj: Noble Energy)

Izrael v posledních letech objevil v nalezištích ve své výlučné ekonomické zóně ve Středozemním moři mohutná ložiska zemního plynu a ropy. V roce 2009 byl v těžebním poli Tamar, které se nachází okolo 50 kilometrů západně od Haify, objeven plyn v odhadovaném objemu 8,5 bilionu krychlových stop (240 miliard metrů krychlových). Těžba z Tamar začala v březnu 2013.

Navíc bylo v roce 2010 v těžebním poli Levithan, které se nachází asi 130 kilometrů západně od Haify, objeveno ložisko plynu s odhadovaným objemem okolo 16 až 18 bilionů krychlových stop (450 až 500 metrů krychlových) plynu. Těžba z Leviathanu by měla začít v roce 2016.

Pokračovat ve čtení “Izrael prodá obrovské množství zemního plynu Palestinské autonomii a Jordánsku” »

Izraelská elektrická společnost

Izraelská elektrická společnost

Dluhy palestinskoarabských odběratelů vůči Izraelské elektrické společnosti (חברת החשמל לישראל, IEC) přesáhly 1 miliardu šekelů, tedy při současném měnovém kursu okolo 5,7 miliard českých korun. Vyplývá to z finanční zprávy IEC za třetí čtvrtletí roku 2013, která byla zveřejněna v neděli 1. 12. 2013 a o níž informuje web Globes.

Palestinští zákazníci dluhy neplatí často a Izrael čas od času použil ke snížení dluhu zápočet daně z přidané hodnoty, kterou na základě dohody vybírá pro Palestinskou správu. Tato praxe byla na nátlak USA zastavena a dluh od té doby nerušeně roste.

Amiram Barkat, autor komentáře v Globes, se proto ptá, proč si Palestinská správa sama elektřinu nevyrábí zcela anebo si nepostaví alespoň jednu vlastní elektrárnu, přestože dostává největší výši zahraniční pomoci na osobu na světě.

Pokračovat ve čtení “Palestinci dluží Izraelské elektrické společnosti 1 miliardu šekelů” »

jaderné JordánskoJordánsko plánuje výstavbu své první jaderné elektrárny, aby tak jako země bez přírodních zdrojů fosilních paliv snížilo energetickou závislost na dovozech ze zahraničí. Připravuje se zatím výstavbou prvního jaderného reaktoru pro studijní účely.

Jordánská komise pro jadernou regulaci (Jordan Nuclear Regulatory Commission, هيئة تنظيم العمل الإشعاعي والنووي) před týdnem povolila výstavbu 5 MW reaktoru na Jordánské univerzitě vědy a technologií (Jordan University for Sciences and Technology, JUST, جامعة العلوم والتكنولوجيا الأردنية), která se nachází ve městě Ramsa (الرمثا‎, ar-Ramtha) v governorátu Irbid na samém severu země u hranic se Sýrií a izraelskými Golanskými výšinami.

„Reaktor pomůže komisi získat potřebné znalosti a schopnosti k přípravě budoucí výstavby jaderných elektráren,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Jordánské jaderné regulační komise Dr. Madž Havárí (Majd Hawari).

Pokračovat ve čtení “Jordánsko začne stavět první jaderný reaktor” »

znečištěné ovzduší v Tel Avivu

znečištěné ovzduší v Tel Avivu

Izraelská vláda na svém včerejším zasedání schválila velký plán boje proti znečištění ovzduší v Izraeli. I když náklady na realizace plánu mají dosáhnout 140 milionů šekelů (přibližně 700 milionů českých korun), ve skutečnosti zemi značnou sumu uspoří – podle odborníků by izraelské hospodářství v souvislostí s nemocemi vyvolanými znečištěným ovzduším měla v roce 2015 ztrácet 8,8 miliardy šekelů (44 miliard korun).

Pokračovat ve čtení “Izrael za zlepšení ovzduší a snížení spotřeby elektřiny” »

solární panelV severozápadním Negevu byla před týdnem uvedena do provozu nová solární elektrárna, která je s výkonem 10 MW největší elektrárnou svého druhu v Izraeli. Postavila ji na pozemcích mošavu Mivtachim (מבטחים) v oblasti Regionální rady Eškol (מועצה אזורית אשכול) společnost SunPower a jejího slavnostního uvedení do provozu se zúčastnil i ministr energetiky a vody Izraele Silvan Šalom (Silvan Shalom).

Pokračovat ve čtení “Izrael uvedl do provozu svou největší solární elektrárnu” »

Poslankyně Orit Struk

Poslankyně Orit Struk

Poslankyně Orit Struk oslovila během jednání hospodářského výboru Knessetu ředitele Izraelské elektrické společnosti (Ssrael Electrical Company, חברת חשמל) s nepříjemnou otázkou. Zeptala se ho totiž na to, proč obyvatelé Palestinské správy – Palestiny, kteří neplatí za elektřinu nepodléhají stejným sankcím jako Izraelci. Mnoho Palestinců totiž neplatí účty za elektřinu a IEC na tuto skutečnost nikterak nereaguje. Informuje pouze, že dluh za elektřinu, kterou dodala do Palestinské správy – Palestiny činí 730 miliónů NIS (okolo 3,65 miliardy českých korun).

Izraelec, který nezaplatí za proud, musí počítat s tím, že pokud tak neučiní do doručení druhé výzvy, aby zaplatil, je zpravidla po 4 měsících od dodávky elektrického proudu odpojen. A to bez jakéhokoli pardonu. Jediné co mu zbývá je, aby si domluvil splátkový kalendář anebo se obešel bez elektrické energie. Navíc byla 15.5. letošního roku zvýšena cena elektřiny o 6,3%. Pokračovat ve čtení “Chcete elektřinu zdarma – žijte na území Palestinské správy či v Gaze” »

Silvan Šalom na těžebním poli Tamar

Silvan Šalom na těžebním poli Tamar

Čtyři roky poté, co byly zahájeny vrty v mořské těžebním poli Tamar, přibližně 80 kilometrů od pobřeží Haify, začal včera večer proudit z tohoto pole plyn do zásobníků v Ašdodu (Ashdod).

Těžaři a politici tento „historický den“ uvítali, nicméně i tak příští měsíc Izraelcům vzroste cena elektřiny, protože nový zdroj energie růst ceny pouze zmírňuje, ne však odstraňuje.

Pokračovat ve čtení “Izrael zahájil těžbu zemního plynu z pole Tamar, cena elektřiny nicméně vzroste” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv