… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Etiopie

Etiopska Tora 2016Koncem března obdržela Národní knihovna v Jeruzalémě vzácný dar. Jedná se o Tóru, která byla napsána v jazyku ge’ez zhruba před 400 lety, tedy počátkem 17. století. Knihu používal kes (duchovní vůdce „rabín“ etiopských Židů) Mamahari Jicchak Jasu (1892-1997), duchovní vůdce Židů z severoetiopské provincie Tigraj. Tóra, kterou etiopští Židé nazývají Orit (srovnej aramejsky אורייתא – Orajta), je velmi vzácným rukopisem, neboť prakticky tak starý a výborně zachovalý rukopis Tóry se v Izraeli a ani na světě téměř nenachází. Rukopis obsahuje všech Pět knih Mojžíšových, knihu Jozueho, Soudců a knihu (svitek) Rut. Během odchodu Židů z Etiopie počátkem 80. let minulého století se Tóra dostala spolu se skupinou Židů do Súdánu a když skupinu napadli lupiči, tak nakonec rozhodli, že knihu přece jen nechají oloupeným Židům. Jak tvrdí očití svědkové této události, jen zázrak pomohl zachránit tuto vzácnou knihu. Po příchodu do Izraele, rozhodl kes Jicchak Jasu, že místo vzácné knihy bude v Jeruzalémě. Vzácný rukopis projde v laboratořích Národní knihovny procesem konzervace a celý bude naskenován, aby se s ním mohla seznámit široká veřejnost. Kurátor judaistických sbírek dr. Joel Finkelman uvedl, že není pochyb o tom, že tento vzácný rukopis představuje důležitý příspěvek k dokumentaci náboženského a kulturního života židovských komunit.

Pokračovat ve čtení “Tóra etiopských Židů byla předána Národní knihovně v Jeruzalémě” »

Kes (nejvyšší duchovní představitel tradiční etiopské komunity Semai Elias

Kes (nejvyšší duchovní představitel tradiční etiopské komunity Semai Elias

Komunita Beta Israel s dnes slaví svátek Sigd (ምህልላ „מֶהֶללַה“), který byl po dobu jejich života v Etiopii výrazem touhy návratu z vyhnanství do Jeruzaléma. Svátek se vztahuje k návratu Židů z babylónského zajetí a znovuvytvoření   náboženského a právního řádu   židovského života na území dnešního Izraele proroky Ezdrášem a Nehemiášem po roce 538 (př.o.l.) Etiopští židé, kteří v převážné většině přijeli do Izraele v osmdesátých a devadesátých letech dvacátého století stále hledají své místo v izraelské společnosti, ale stará tradice zůstala zachována a touha po biblickém Chrámu má místo  hluboko v jejích srdcích.  Padesát dnů po Jom Kipur se shromažďují a slaví svátek sounáležitosti k Jeruzalému a jeho pevnému místu v židovské tradici. Je poněkud smutné, že svátek dnes izraelské sdělovací prostředky o příliš nepřipomínají.

Pokračovat ve čtení “Komunita etiopských Židů slaví svátek Sigd + videa” »

luach

Výročí (járcajt, Jahrtzeit) rabiho Davida ibn Abi Zimry (David ben Solomon ibn Abi Zimra, דוד בן שלמה אבן זמרא ), známého pod akronymem jeho jména Radbaz (רדב“ז). Radbaz, nar. 1480 o.l., sloužil jako vrchní rabín Egypta a později odešel do Izraele. Vyučoval židovskou mystiku Arizala (Izák Luria), který se stal zakladatelem moderní kabaly.

Radbaz vydal řadu důležitých rozhodnutí židovského práva (halachy), včetně výroku, že etiopská komunita je skutečně židovská – rozhodnutí, které se dočkalo praktické realizace ve 20. století při letecké přepravě etiopských Židů do Izraele (tento bravurní počin je znám jako „Operace Šalamoun, מבצע שלמה“. Zemřel v Izraeli v Safedu (Cfat) 18. října 1573, 21. chešvanu 5334.
Pokračovat ve čtení “Dnešek v historii – 21. Chešvan” »

Kirche in NotVatikán. Papežská nadace Kirche in Not (Aid to the Church in Need, Církev v nouzi) v loňském roce zdvojnásobila svou finanční pomoc uprchlíkům. Na projekty pro uprchlíky věnovala 500 tisíc euro, tedy o sto procent více v porovnání s předchozím rokem, uvádí ve svém prohlášení. Papežská nadace tak pokračuje v díle, zamýšleném jejím zakladatelem O. Werenfriedem van Straaten.

Její činnost totiž začala péčí o čtrnáct milionů východoněmeckých uprchlíků v roce 1947. V současné době jsou cílovými zeměmi nadačních projektů Etiopie, Tunisko, Izrael, Myanmar a zejména pak Sýrie. Zde Kirche in Not již léta podporovala irácké uprchlíky a v loňském roce začala poskytovat pomoc více než dvěma a půl milionu interních běženců. Rodinám, které se uchýlily do Homsu, Damašku, Aleppa a západosyrského Údolí křesťanů nadace rozdělila pomoc v hodnotě 230 tisíc euro. Dalších 50 tisíc euro věnovala libanonské Charitě na zvláštní žádost maronitského patriarchy kard. Béchary Boutrose Raï.

Pokračovat ve čtení “Papežská nadace Kirche in Not loni zdvojnásobila pomoc uprchlíkům” »

img323061V listopadu 2012 překročil počet židovských obyvatel Izraele magickou hranici šesti miliónů, celkový počet obyvatel podle Izraelského statistického úřadu bude v únoru osm milónů.

Židovská populace tvoří 75,4 %, Arabové 20,6 %, což naznačuje demografický přírůstek židovského obyvatelstva.

Zbylé 4% tvoří křesťané žijící v Izraeli a 319 tisíc obyvatel, kteří se sice cítí být Židy, ale nejsou jimi podle židovských náboženských zákonů. Převážná většina těchto obyvatel je z bývalého Sovětského svazu. Počet obyvatel k 1.1.2013  je 7.981.000, což je o 1.8% více, než před rokem.

Pokračovat ve čtení “V Izraeli žije na počátku roku 2013 šest miliónů Židů” »

Rudé moře (mapka)Izrael monitoruje aktivity Íránu ze svých základen v Eritreji. Uvádí to včerejší zpráva Stratfor Global Intelligence s tím, že Eritrea, nacházející se na pobřeží Rudého moře, je operační oblastí Izraele i Íránu, které se oba snaží v Africkém rohu zvýšit svůj vliv.

„Výměnou za zdroje, pravděpodobně také nízké částky v hotovosti a zbraně, Eritrea dává najevo ochotu stát se podpůrnou základnou blízkovýchodních mocností, které chtějí mít větší vliv v Africkém rohu,“ uvádí zpráva.

Pokračovat ve čtení “Stratfor: Eritrea dalším místem soupeření Izraele a Íránu” »

etiopské dítě s izraelskou vlaječkou

etiopské dítě s izraelskou vlaječkou

Izraelská vláda na svém pravidelném nedělním zasedání rozhodla, že komunita etiopských Falašů (Falash Mura) bude přestěhována do Izraele nejpozději počátkem roku 2014. K urychlení této aliji (přistěhovalectví) byly navýšeny imigrační kvóty.

Vláda rozhodla, že přistěhovalectví bude obzvlášť silné v době okolo zahájení letošního nového školního roku a opět v téže době v roce 2013, aby noví studenti mohli začít akademický rok společně se svými izraelskými spolužáky.

Pokračovat ve čtení “Alija z Etiopie se urychlí: Falašové mají být v Izraeli do března 2014” »

Nazaret. Katolíci ve Svaté zemi jsou znepokojeni situací afrických uprchlíků, které v oblasti Sinajského poloostrova zadržují kriminální gangy obchodníků s lidmi. Eritrejci, Etiopci a Somálci, kteří žádají o politický azyl v Izraeli, jsou mučeni a ponižováni, tisíce jich mizí beze stopy v Sinajské poušti. Nezřídkakdy dochází k únosům v uprchlických táborech v Izraeli – ti, kdo přežili peklo pouště, jsou do ní navraceni zpět s požadavkem výkupného.

Pokračovat ve čtení “Biskupové Svaté země žádají vyšetření dramatu sinajských uprchlíků” »

etiopské děti

Izraelský prezident Šimon Peres (Shimon Peres) dnes v Jeruzalémě studentům, jejichž rodiče se přistěhovali do Izraele z Etiopie, řekl, že Izrael si jich cení – a že je to Izrael, kdo jim dluží díky za příchod do Izraele, a ne naopak. Prezident se takto vyjádřil v rámci své kampaně proti rasismu, který projevili vůči židovským přistěhovalcům z Etiopie někteří Izraelci v Kirjat Malachi (Kiryat Malachi).

Pokračovat ve čtení “Šimon Peres: Izrael by měl děkovat přistěhovalcům z Etiopie a ne naopak” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2021
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv