… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Gary Koren

Prvním zastavením během oficiální části programu na cestě generála Kahalaniho českem byla prezentace knihy na ministerstvu kultury ČR 12079713_896252483756798_6480984688082244903_nPrezentace reedice knihy brig. generála Avigdora Kahalaniho „Tanky, které zachránily Izrael“
Zleva: Eran Yuvan, zástupce velvyslance, brig. gen. Avigdor Kahalani, Daniel Herman, ministr kultury ČR a Michal Pacovský, KKL JNF

Avigdor Kahalani poskytl také interview ČT 24, které je možné shlédnout zde.

V pondělí večer proběhl v Hradci Králové slavnostní Galavečer, který ukončil Dny pro Izrael.

Pokračovat ve čtení “Brigádní generál Avigdor Kahalani v Česku – fotoesej” »

DPI 2015 - Gala a dalšíPodrobněji o programu viz níže:

Program 19. ročníku Dnů pro Izrael
5. – 13. října 2015
Pondělí 5. 10. Výstava The Wingmen: Muži na křídlech
od 15:00 h Masarykovo náměstí, Hradec Králové
Výstava fotografií zachycující příběhy československých pilotů a leteckých mechaniků ve službách Státu Izrael. Jejími autory jsou Pavlína Schultz a JE Gary Koren. Zapůjčil ji Vojenský historický ústav.

Úterý 6. 10. Veřejné shromáždění na podporu Izraele
Pokračovat ve čtení “Hradec Králové – Dny pro Izrael 5.-13. října 2015” »

indexSlavnostní setkaní při příležitosti odhalení pamětní desky spisovatelce  FANNY NEUDA a znovu vydání její knihy Hodiny zbožnosti,
první modlitební knihy, kterou napsala židovská žena pro židovské ženy.

Synagoga v Lošticích  čtvrtek 3. září 2015 v 16 hodin

Pražské centrum židovských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Vás srdečně zve na přednášku Dr. Alizy Lavie na téma:

„Fanny Neuda of Lostic – A Pioneer of Women’s Prayer“ („Fanny Neuda z Loštic – průkopnice ženské židovské modlitby“) Přednáška proběhne v pátek 4. září v 15 hodin v Celetné ul. 20, ve 2. patře, v místnosti 238 a bude proslovena v angličtině.

Pokračovat ve čtení “Izraelská poslankyně Aliza Lavie v Praze a Lošticích uctí památku Fanny Neuda” »

11428569_464250823750806_6793492161637452935_n

Ministr Zaorálek si vybral keramiku s nápisem mír. Foto Tsameret Zamir

 Českému, ale i izraelskému tisku se návštěva ministra zahraničí  ve vesnici na hranici s Gazou nezdála dosti zajímavou, proto patrně byla použita pouze jediná fotografie ministra s pozadím barevné keramiky bez uvedení souvislostí. Podívejme se proto blíže na stěnu, na keramiku a lidi s nimiž se tam ministr Zaorálek setkal. Netiv HaAsara je vesnice, která vznikla přesídlením původních obyvatel z vesnice Netiv HaAsara na Sinajském poloostrově po dohodách v Camp David, kdy území bylo v rámci mírových dohod vráceno Egyptu. Původní obyvatelé, tehdy asi 70 rodin viděli své přesídlení jako oběť míru, který měl nastat. Za více než 30 let žije ve vesnici asi 200 rodin, ale mír nenastal. Nelze také nepřipomenout, že Netiv HaAsara je vzdálen pouhou hodinu jízdy od Tel Avivu. Obyvatelé sousedního a to těsně sousedního pásma Gazy ostřelovali a ostřelují místo raketami, budují útočné tunely a někdy se snaží proniknout k místu po moři. Před deseti lety, kdy byly vyklizeny židovské osady v pásmu Gazy byla na hranici v sousedství domů vybudována zeď. Ošklivá šedivá betonová zeď. Pani Tsameret Zamir, jedna z původních obyvatel se rozhodla, že tuto zeď promění v jakousi alternativní Západní stěnu, jaká po tisíciletí stojí v Jeruzalémě, kam lidé z celého světa přicházejí s prosbami. Prosby zde v Netiv HaAsara  jsou vyjádřeny keramickými díly, z nichž návštěvníci vytvářejí mozaiku. Na zadní stranu může každý napsat tužkou své soukromé přání,  jakousi materializovanou modlitbu za mír.

Pokračovat ve čtení “Bolest nelze vyfotografovat – ministr Zaorálek v Netiv HaAsara + fotoesej a video” »

Lubomír Zaorálek hovoří na Herclijské konferenci, 7. 6. 2015

Lubomír Zaorálek hovoří na Herclijské konferenci, 7. 6. 2015

Ministr zahraničí České republiky Lubomír Zaorálek pronesl včera jako první zahraniční ministr projev na výroční Herzlijské konferenci (Herzliya Conference, כנס הרצליה) o národní bezpečnosti. Podpořil urovnání izraelsko-palestinskoarabského sporu cestou vytvoření arabského státu Palestina, zdůraznil nutnost oboustranných vstřícných kroků a nabídl uspořádání mírových jednání v Praze.

Přinášíme Vám zásadní myšlenky a poté celý projev v originálním znění.

Pokračovat ve čtení “Lubomír Zaorálek na Herclijské konferenci nabídl Prahu ke konání izraelsko-palestinských jednání (video)” »

Přemysl Sobotka a Gary KorenDnes jsem se sešel z izraelským velvyslancem v Praze panem Korenem. Vydal jsem k tomu následující tiskové prohlášení:

Místopředseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka se dnes sešel s velvyslancem Izraele v Praze Gary Korenem. Setkání se uskutečnilo na žádost pana velvyslance.
„Pochopitelně jsme se bavili o konfliktu v Gaze, o vojenské operaci Izraele a o možných řešeních situace,“ řekl dále Přemysl Sobotka. „Já jsem panu velvyslanci zdůraznil, že pro pochopení konfliktu jsou důležité objektivní a faktické informace, které mi pan velvyslanec poskytl. Faktem zůstává, že i OSN potvrdila, že Hamas umisťuje rakety, kterými ostřeluje Izrael, do budov škol, do blízkosti mešit či nemocnic a dopouští se tak válečných zločinů a jen potvrzuje svůj status teroristické organizace. Hamas vytvářením lidských štítů nese zodpovědnost za civilní oběti na straně Palestinců,“ zdůraznil Přemysl Sobotka.
Pokračovat ve čtení “Podpořme stát Izrael v boji proti terorismu” »

Aharon Barak

Aharon Barak

Na českém Ústavním soudě se včera konalo kolokvium s profesorem Aharonem Barakem, bývalým předsedou izraelského Nejvyššího soudu. Průběh kolokvia s „jednou z nejzářivějších osobností světové právní vědy“ popisuje následující text, který je tiskovou zprávou Ústavního soudu.

Předseda Ústavního soudu nejprve stručně představil hlavního hosta kolokvia, jeho zásluhy a vážnost, které ve světě práva požívá, aby následně zdůraznil i nadčasovou aktuálnost tématu lidské důstojnosti pro činnost orgánů ochrany lidských práv. Stručně představil i druhého řečníka kolokvia, emeritní místopředsedkyni Ústavního soudu Elišku Wagnerovou. Po krátkém úvodním slově velvyslance Státu Izrael Garyho Korena pak dostal slovo sám Aharon Barak.

Pokračovat ve čtení “Kolokvium s Aharonem Barakem se vydařilo” »

© Eugen Kukla

© Eugen Kukla

Období před svátkem Pésach je obdobím, kdy se vše obnovuje a židovské komunity se připravují na důstojnou oslavu a připomínku událostí, které jsou popsané v Tóře a které se také čtou během sederového večera v předvečer svátku z Hagady. Z Egyptského otroctví odešli zlomení lidé pod vedením Mojžíše a jeho sourozenců Miriam a Árona a stali se svobodným národem, který pod horou Sinaj přijal Tóru. Tóra je centrem židovského života a na www.eretz.cz jsme měli to štěstí psát o darování Tóry v malé  synagóze v Haifě, nyní se stejná událost slavila v Praze. Synagóga Chabadu dostala vzácný dar – Tóru. Při psaní posledních písmen Tóry byli přítomni kromě rabínů, zahraničních hostů i velvyslanec USA Norman Eisen a velvyslanec Izraele Gary Koren (jako soukromá osoba, protože je ve stávce). Ale co je hlavní, atmosféra byla plná hluboké radosti z Tóry a její existence. Rabín Chabadu v Praze Manis Barash a dárce Tóry Asher David Milstein tímto přispěli k upevnění náboženského života ve městě.  Taková oslava v Praze je o to vzácnější, protože všechny židovské komunity stojí na rozvalinách slavné židovské obce, která utrpěla během dvacátého století nenahraditelné ztráty a proto je každá taková událost nejlepším uctěním památky zahynulých.

Pokračovat ve čtení “Největší radost – darování Tóry synagóze + fotoesej” »

Karel Košvanec

Karel Košvanec

Česko má dalšího Spravedlivého mezi národy. Eva Roubíčková: Terezínský deník Ocenění, udělované Izraelem za pomoc při záchraně Židů před holokaustem, obdržel posmrtně železničář Karel Košvanec. 27.1. v den, kdy si svět připomínal výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim, převzala ocenění na liberecké radnici Košvancova dcera Vlasta od velvyslance Státu Izrael JE Garyho Korena a primátorky města Liberce, Mgr. Martiny Rosenbergové. Ocenění se bohužel nedožila iniciátorka jmenování pani Eva Roubíčková, zemřela 3. prosince 2013, ale ještě za svého života se postarala, aby, byť posmrtně, bylo oceněno to co pro ní a další vězně koncentačního tábora Terezín udělal český železničář, který měl dost odvahy a neodvrátil tvář před utrpením druhých, ale podal pomocnou ruku. Eva Roubíčková zůstala v Terezíně do osvobození a jediné co si odtamtud přivezla byl deník, který si psala téměř každý den a teprve v roce 2008 jej vydala, za podpory rodiny, knižně. Následně byla kniha přeložena do angličtiny a němčiny. Jedná se o autentické svědectví které bez uměleckého anebo vědeckého pohledu ukazuje život jaký byl. Eva Roubíčková obdržela také Cenu paměti národa.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2021
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv