… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Geršon Mesika

Dvouletá Adele Biton, která byla kriticky zraněna včera večer při útoku na automobil poblíž města Ariel, zůstává ve velmi vážném stavu.

Dívenka a její dvě starší sestry – 6letá Na’ama a 4letá Avigail – jely s matkou v autě, když Arabové začali házet kameny na protijedoucí nákladní auto, což vedlo k tomu, že náklaďák vybočil ze svého pruhu a srazil se s jejich osobním autem.

auto rodiny Bitonovy po srážce s nákladním vozem

auto rodiny Bitonovy po srážce s nákladním vozem


Pokračovat ve čtení “Lékaři bojují o život 2leté Adele zraněné při arabském útoku” »

Kever Josef 23.1.2013

Geršon Mesika a admor m’Rachlov v Kever Josef, 23.1.2013

Návštěvníci Josefovy hrobky (Kever Josef, קבר יוסף) v Šechemu (שכם) byli včera večer šokováni dalším projevem arabského vandalismu na tomto svatém místě. Arabové zdemolovali nábytek, poničili knihy a počmárali místo antisemitskými grafiti a našly se důkazy, že se pokusili stavbu vypálit. Všude po podlaze byly navíc nalezen lidský a živočišný odpad.

Pokračovat ve čtení “Arabové poničili Josefovu hrobku v Šechemu (+ foto)” »

hrající si děti v Samaří

hrající si děti v Samaří

Stále více Izraelců začíná na Judeu a Samaří pohlížet jako na důležitou součást Izraele, a to díky úsilí tamních obyvatel o vzdělávání veřejnosti. Úspěch potvrzuje nikdo jiný, než levicová organizace Mír nyní (Peace Now, Šalom Achšav, שלום עכשיו), která nedávno vyjádřila znepokojení nad „revolucí“ ve vnímaní veřejnosti.

Na nedávné konferenci levicových skupin v Tel Avivu Mír nyní rozdával pamflety, varující před změnou vnímání veřejnosti a vyzývají k obraně před touto změnou.

Pokračovat ve čtení “Izraelská krajní levice znepokojena oblibou „osadníků“” »

Desítky politiků a veřejných činitelů se účastnili  tradičních oslav svátku Mimuna (Mimouna, מימונה), které začaly ihned po ukončení šabatu a trvaly do nedělního večera.

Předseda vlády Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) se zúčastnil oslav domě rodiny Benita v Or Akiva. Ve slavnostním proslovu řekl následující: „Jsou skutečnosti, které nám zapíší tento svátek do paměti. Izraelci jsou na čtrnáctém místě v žebříčku celosvětového pocitu štěstí. Chci také poděkovat policii a armádě za to, že nám umožňuje v klidu slavit.“Představitelé Judeje a Samaří slavili svátek společně s plukovníkem Ranem Efraimem Kahanem vojenským velitelem oblasti. Předseda oblastního zastupitelství Samaří Geršon Mesika (Gershon Mesika) při té příležitosti řekl, že dnešní svátek nám dává naději čelit společně těžkým časům.

Pokračovat ve čtení “Slavnosti Mimuna v Jeruzalémě, Judei a Samaří a také v celém Izraeli” »

Židé modlící se v Kever Josef

Židé modlící se v Kever Josef

Okolo 2.000 Izraelců ze všech společenských skupin – náboženských, sekulárních a charedim – se modlilo v noci ze středy v Josefově hrobce (Kever Josef) v Šechemu (Shechem). Speciální návštěva byla dojednána s Izraelskými obrannými silami a vojáci také skupinu, která se přijela modlit, doprovázeli.

Skupinu vedli ministr pro záležitosti diaspory Juli Edelstein (Yuli Edelstein), rabín samařské oblasti rabi Eljakim Levanon (Elyakim Levanon), předseda Samařské reginální rady Geršon Mesika (Gershon Mesika) a předseda Rady obyvatel Samaří Beny Kacover (Benny Katzover).

Pokračovat ve čtení “2.000 Židů se modlilo v Josefově hrobce” »

"tag mechir" v hebrejštině na zdi mešity

„tag mechir“ v hebrejštině na zdi mešity

Palestinskoarabští vesničané ve vesnici Burqa severozápadně od Šechemu (Shechem) dnes kameny zaútočili na izraelské policisty, kteří přišli vyšetřovat žhářský útok na mešitu, který měli údajně spáchat židovští vandalové v rámci „tag mechir,“ pomsty za arabské útoky.

Policisté kvůli tomu museli místo opustit a nemohli jej řádně prozkoumat a shromáždit důkazy.

Vesničané včera oznámili, že mešita ve vesnici byla zapálena a z údajného útoku obvinili židovské „tag mechir“ vandaly. Podle palestinskoarabských zdrojů oheň poškodil v budově nábytek a koberce.
Pokračovat ve čtení “Palestinští Arabové zaútočili na izraelské policisty, vyšetřující požár mešity” »

Šahar Sagi se stříbrnou medailí

Šahar Sagi se stříbrnou medailí

Každý, kdo by chtěl začít obtěžovat 15letou Šachar Sagi (Shahar Sagi), by si měl svůj úmysl raději rychle rozmyslet. Dívka ze Samaří totiž právě získala stříbrnou medaili v mezinárodní judistické soutěži.

Šachar Sagi je za poslední roky jedinou Izraelkou, která takovéhoto úspěchu v soutěži Loralux v Lucembursku dosáhla. Soutěžila se stovkami dívek z Evropy a Asie a připravuje se na olympijské hry v roce 2016.

Pokračovat ve čtení “„Osadnická“ dívka získala stříbrnou medaili v judu” »

Dvanáct poslanců Knessetu z hnutí pro Zemi Izrael uskutečnilo ráno první návštěvu Josefy hrobky za bílého dne od roku 2000. Návštěva byla doprovázena silnými bezpečnostními opatřeními.

V průběhu návštěvy poslanci Ze’ev Elkin (Likud) a Arje Eldad (Národní jednota), kteří stojí v čele hnutí, vyzvali vládu k znovupřevzetí plné kontroly nad Josefovou hrobkou a cestou k ní vedoucí, což je v souladu s mandátem palestinské samosprávy.

Pokračovat ve čtení “Dvanáct poslanců Knessetu navštívilo Josefovu hrobku” »

Policie autonomní arabské Palestinské správy dnes ráno 1 Izraelce zastřelila a další 4 zranila, poté co se modlili okolo 6. hodiny ranní v Josefově hrobce (Kever Josef). Obětí je 24letý Ben Josef Livnat (Ben Yosef Livnat), otec 4 dětí a synovec ministryně Limor Livnat ze strany Likud (Jednota).

Jeden z těch, kdo byli útokem zranění je ve vážném stavu, a vojenský vrtulník ho převezl na do nemocnice na jednotku intenzivní péče.

Pokračovat ve čtení “Palestinská policie zastřelila u Josefovy hrobky Izraelce” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv