… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Givat HaMatos

Černínský palác při pohledu ze zahrady (autor: MZV ČR)

Černínský palác při pohledu ze zahrady (autor: MZV ČR)

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je znepokojeno nedávným zveřejněním záměru izraelských úřadů zahájit výstavbu nových bytových jednotek v oblasti Giv’at Hamatos ve východním Jeruzalémě.

Evropská unie zastává jednoznačnou pozici, že výsledkem blízkovýchodního mírového procesu mají být dva státy – Izrael a Palestina, které existují bok po boku, v míru a bezpečí, a spolupracují. Jakákoliv významnější změna statu quo v citlivé oblasti východního Jeruzaléma by proto mohla mít škodlivý dopad na další postup mírových vyjednávání, která, jak Česká republika pevně věří, budou nakonec obnovena.

Pokračovat ve čtení “Prohlášení českého ministerstva zahraničí k izraelským plánům na výstavbu bytových jednotek v lokalitě Giv’at Hamatos” »

demografická mapa Jeruzaléma 1967 a 2006

demografická mapa Jeruzaléma 1967 a 2006 (převážně židovské čtvrti modře, převážně arabské červeně)

Izrael směřuje k výstavbě 2.610 bytových jednotek v židovské čtvrti Givat HaMatos (גבעת המטוס), nacházející se na jihu Jeruzaléma v sousedství židovské čtvrti Talpiot (תלפיות) a arabské Bejt Safafa (בית צפפה), tedy na území, které Izrael osvobodil v roce 1967. Oznámila to dnes krajně levicová izraelská organizace Mír nyní s odkazem na sdělení vicestarosty hlavního města Kobiho Kahlona.

Pokračovat ve čtení “V Givat HaMatos v Jeruzalémě schválena výstavba 2.610 bytů pro Židy a Araby” »

Jeruzalém

Jeruzalém

Magistrát Jeruzaléma oživil plán výstavby přibližně 1.700 nových bytových jednotek v jeruzalémské převážně charedi-zbožné čtvrti Ramat Šlomo (Ramat Shlomo, רמת שלמה).

Magistrát také údajně plánuje schválit výstavbu tisíců bytů ve čtvrti Givat HaMatos (גבעת המטוס), nacházející se na jihu města v sousedství židovské čtvrti Talpiot (תלפיות) a arabské Bejt Safafa (בית צפפה).

„Během nadcházejících dvou týdnů se sejde výbor ministerstva vnitra pro Jeruzalém, aby jednal o námitkách vůči programu, který byl před dvěma lety odložen,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Efrat Orbach.

Pokračovat ve čtení “Jeruzalém oživil plány výstavby bytů v Ramat Šlomo, stavět se má i v Givat HaMatos” »

Izraelští představitelé formálně předložili plány výstavby nové čtvrti v jižním Jeruzalémě. Krajně levicové hnutí Mír nyní (Šalom Achšav, Peace Now, שלום עכשיו) plány označilo za první úplně nový projekt za posledních 14 let.

„Na rozdíl od nedávných, kontroverze vyvolávajících plánů v Gilo (גילֹה) a v Pisgat Zeev (פסגת זאב), které rozšiřovaly rozsah existujících čtvrtí, nový plán je půdorysem zcela nové izraelské čtvrti v ‘okupovaném Východním Jeruzalémě,’” uvádí prohlášení Míru nyní.

Pokračovat ve čtení “Izrael oznámil úmysl vybudovat na jihu Jeruzaléma novou čtvrť” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv