… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Golda Meir

FILE PHOTO 18APR61 - FOR RELEASE WITH BC-ISRAEL-ANNIVERSARY-CHRONOLOGY - Israeli police flank Adolf Eichmann, the Nazi S.S. colonel who headed the Gestapo's Jewish Section and was responsible for millions of Jews' deaths in Nazi concentration camps, as he stands trial inside a bulletproof booth in a Jerusalem court. Eichmann was abducted by Israeli agents in Argentina and flown back to Israel. His trial lasted six months and he was executed for crimes against humanity in 1962, the only sentence of capital punishment ever carried out in Israel. Israel celebrates its 50th Golden Jubilee anniversary on April 30, according to the Hebrew calendar.    REUTERS

Padesát tři let poté (1.6.1962), kdy byl v Izraeli popraven jeden z hlavních viníků holokaustu, odpovědný za tzv. konečné řešení židovské otázky Adolf Eichmann, odhalil Státní izraelský archiv (ארכיון המדינה) tajemství, které se nalézalo na stránkách tam uloženého vězeňského deníku. Měsíc před jeho popravou navštívila Vera Eichmannová (1909-1997) Izrael a ve vězení v Ramle se setkala se svým na smrt odsouzeným mužem.
Vera Eichmannová se obrátila prostřednictvím obhájce svého muže dr. Roberta Servatia s prosbou na tehdejšího izraelského ministra spravedlnosti Dova Josefa o umožnění návštěvy svého muže před jeho popravou. Podle vládního zápisu ministr Dov Josef přednesl její žádost při zasedání vlády 18. března 1962 a uvedl Ben Gurionův názor, že Izrael nebude moci účinně čelit mezinárodní kritice, pokud Eichmannové nepovolí návštěvu na rozloučenou s jejím mužem. Proto je důležité velmi rychle jednat a návštěvu povolit. Toho dne také ministryně zahraničí Golda Meirová přednesla Zahraničnímu a bezpečnostnímu výboru Knesetu rozhodnutí vlády povolit Věře Eichmannové návštěvu svého muže. Poslanec Knesetu Jakob Hazan se při té příležitosti vyjádřil, že doufá, „že mu jeho žena nepomůže více než humánním způsobem odejít z tohoto světa.“ Pokračovat ve čtení “Ben Gurionovo tajemství po třiapadesáti letech odhaleno” »

luach22. listopadu 1974. 8. Kislev 5735, přijala OSN rezoluci udělující Organizaci pro osvobození status pozorovatele. Jednalo se o první uznání OOP významnou politickou organizací a mnohými bylo považováno za otevření dveří k případné palestinskoarabské státnosti. Rozhodnutí OSN přišlo 9 dní po projevu Jásira Arafáta k Valnému shromáždění v New Yorku. V projevu, s pouzdrem na pistoli na boku, se Arafát přirovnal k Georgi Washingtonovi a Abrahamu Lincolnovi. V roce 1980 byla Arafátova teroristická Organizace pro osvobození Palestiny uznána evropskými státy a v roce 1994 Izraelem za představitele „palestinského lidu“.

Tento den je také výročím úmrtí Goldy Meir (גולדה מאיר), bývalé předsedkyně izraelské vlády. Narodila se roku 1898 v Kijevě, v tehdejším Rusku (dnes hlavní město Ukrajiny), kde byla svědkem brutálních pogromů a v 8 letech se s rodinou přestěhovala do Milwaukee v USA. O 10 let později při organizování amerického protestního průvodu proti těmto ruským pogromům, se rozhodla uskutečnit alíju. Zapojila se do politiky a byla jednou z 24 lidí (a jen 2 žen), které podepsaly izraelskou Deklaraci nezávislosti. Meirová se stala první velvyslankyní v Sovětském svazu a sloužila jako premiérka během války Jom Kippur v roce 1973. Jednou řekla: „Mír bude, až Arabové budou více milovat své děti, než nenávidět nás.“ Zemřela 8. prosince 1978, 8. Kislev 5739.

Henry Kissinger a Golda Meir

Henry Kissinger a Golda Meir (foto: University of Wisconsin-Milwaukee)

Přepis 39 let starého rozhovoru ukazuje, že Henry Kissinger – Žid, který později za vlády prezidenta Richarda Nixona byl ministrem zahraničí USA – zastával protižidovské názory.

V roce 1972 tehdejší předsedkyně izraelské vlády Golda Meir požádala Nixona, aby sovětského vedení protestoval proti vybírání poplatků od Židů, kteří chtěli emigrovat ze Sovětského svazu.

Pokračovat ve čtení “Henry Kissinger označil Židy za „o sebe se starající parchanty“” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv