Guatemalský prezident Jimmy Morales v neděli oznámil, že jeho země začala pracovat na relokaci svého zastupitelského úřadu z Tel Avivu do hlavního města Izraele, Jeruzaléma. Dvě další latinsko-americké země, podle předpokladu oznámí podobné plány. Po té, kdy 6.12. prezident USA Donald Trump oznámil že USA uznávají Jeruzalém jako hlavní město Izraele a že tam přemístí své velvyslanectví některé další země prohlásily, že budou příkladu USA následovat. Den pro prohlášení Donalda Trumpa doporučil český prezident Miloš Zeman, aby Česká republika přemístila své velvyslanectví do Jeruzaléma, doslova prohlásil: „rozhodnutí prezidenta Trumpa mě potěšilo, protože když jsem před 4 lety navštívil Izrael, jsem řekl , že bych si přál přemístit velvyslanectví do a že pokud se tak stane, budeme první kdo ten krok udělá.“ Český premiér Andrej Babiš později tento návrh prezidenta odmítl, ale spolu s Maďarskem vyhlásil, že uznává Jeruzalém jako hlavní město Izraele a tím zablokoval pokusy Evropské unie publikovat společné prohlášení ministrů zahraničí, které by napadlo deklaraci prezidenta Trumpa z 6. prosince.
Pokračovat ve čtení “Guatemala a další země zvažují přesun velvyslanectví do Jeruzaléma” »
Ron Prosor
Výstavba Izraele v jeho vlastním hlavním městě není překážkou míru, na rozdíl od arabských požadavků a podněcování proti Izraeli.
Prohlásil to včera velvyslanec Izrael při OSN Ron Prosor v reakci na odsouzení Izraele členy Rady bezpečnosti OSN, kdy samostatná prohlášení vydaly 4 evropské státy, skupina „nezúčastněných zemí“ (Ázerbajdžán, Guatemala, Indie, Jižní Afrika, Kolumbie, Maroko, Pákistán a Togo), Rusko a Čína.
Pokračovat ve čtení “Ron Prosor: Izraelská výstavba není překážkou míru” »
Rada OSN pro lidská práva, jejímž členem je až do roku 2014 také Česká republika, včera přijala sérii pěti protiizraelských rezolucí a také rezoluci o stavu lidských práv v Íránu.
V 47členném orgánu se proti jednostrannému odsuzování Izraele postavily pouze USA. Česká republika z pěti protiizraelských rezolucí dvě podpořila a ve třech případech se hlasování zdržela.
Rada, jak vidno níže, sestává z reprezentativního vzorku zemí světa, z nichž většinu bychom těžko zařadili mezi země, které respektují lidská práva. Přesto, anebo snad právě proto, se tyto země nezdráhají nalézt obětního beránka, vůči němuž pravidelně schvalují série rezolucí, zatímco jinde ve světě umírají lidé po tisících.