… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Guš Katif

gushV neděli, 7. avu (14.7.13) v rámci vzpomínky na zničení Druhého chrámu 9. avu roku 70 o.l. a osmého výročí vyhnání židovských obyvatel z Guš Katifu v Pásmu Gazy vlastní vládou v srpnu 2005, se konaly na severu země dvě akce. První, byla návštěva zbytků galilejského města Jotapata – יודפת, o němž se zmiňuje Mišna v traktátu Arachin 9:6 a které dal Josef ben Matitjáhú opevnit proti Římanům (viz Válka židovská, III. Kniha, § 158 a dále). Vespasianovým legiím se podařilo město dobýt až po 47 dnech obléhání, počátkem měsíce tamuzu roku 67 o.l. Po jeho dobytí dal Vespasian příkaz, že musí být srovnáno se zemí. Dodnes můžeme vidět, jak římští legionáři vyplnili vojevůdcův příkaz. Druhou událostí byla návštěva vesnice Morešet, která vznikla roku 1996 díky entuziasmu čtyřiceti rodin. Dnes tu žije 270 rodin. Letos na jaře tu byla zasvěcena nová synagóga, jejíž autonomní součástí je i multifunkční sál se zázemím, který slouží k různým společenským a kulturním akcím. Synagóga nese jméno Gabriela (Gabiho) Shinana, který roku 2004 tragicky zahynul při dopravní nehodě.  O synagoze jsme psali a nyní se do ní vracíme při události, která připomíná vzpomínkovou slavnost na zničení osad Guš Katifu. Této události se zúčastnilo kolem pěti set lidí a zahájil ji obyvatel Morešet Šabtaj Shinan, otec Gabiho, bl.p. Po jeho úvodním slově byl účastníkům promítnut dokumnetární film רוח גדולה באה“ „והנה o posledním roce, měsících a dnech židovských osadníků v Guš Katifu. Po jeho promítnutí hovořila o svých zkušenostech Ronit Bloch, která jako osmnáctiletá dívka prožila s celou svou rodinou trauma vyhnání z Guš Katifu. Ronit také odpověděla na četné dotazy přítomných účastníků. Poté vystoupil poslanec Knesetu za stranu Židovský domov Zevulun Kalfa, který jakožto obyvatel osady Bnej Acmon na jihu Pásma Gazy zažil na vlastní kůži vyhnání z Guš Katifu. Poslanec Zevulun Kalfa též promítl účastníkům vzpomínkového shromáždění kratší dokumentární film o posledních dnech osady Bnej Acmon a o začátcích nového života za „zelenou linií“ v stanovém provizorním táboře עיר האמונה – Město víry, postaveném pro vyhnance z Bnej Acmon.

Pokračovat ve čtení “Vzpomínka na Guš Katif v Morešet + fotoesej a video” »

Stažení z Gazy v roce 2005

Stažení z Gazy v roce 2005

Organizace Tnufa, která pomáhá Židům, kteří byli nuceně vysídleni ze svých domovů v Guš Katif (Gush Katif) v důsledku tzv. Stažení z Gazy v roce 2005, by měla v následujících týdnech ukončit svoji činnost. Rabi Ofir Kohen (Ofir Cohen) proto předložil izraelské vládě na jejím nedělním zasedání konečnou zprávu o aktivitách organizace.

Vyplývá z ní, že náklady na znovuusídlení 8.600 Židů, donucených vystěhovat se ze svých domovů v Guš Katif a v severním Samaří, se vyšplhaly na neuvěřitelných 9.482.184.000 šekelů (skoro 50 miliard českých korun). Na jednoho vysídlence tak připadají náklady na znovuusazení a pomoc během 8 let od Stažení ve výši 1.102.580 šekelů (okolo 5,5 milionů českých korun).

Pokračovat ve čtení “Náklady na Stažení z Gazy dosahují takřka 10 miliard šekelů” »

Ehud Barak

Ehud Barak

Ministr obrany Izraele Ehud Barak dnes v projevu na výroční konferenci Institutu pro národněbezpečnostní studia (Institute for National Security Studies) navrhl, aby Izrael zvážil jednostranné stažení z Judeje a Samaří (Jehuda ve Šomron, Ješa) – podobné tomu, které provedla izraelská vláda v srpnu 2005 z Guš Katif (Gush Katif) v Pásmu Gazy.

V rámci Stažení bylo vysídleno ze svých domovů, připraveno o své podniky a živobytí takřka 10 tisíc Židů. Obyvatelé 23 osídlení v Guš Katif a také v severním Samaří posléze dostalo odškodné za své domy, ale většinou zůstali po léta nezaměstnaní a se svými věci uloženými ve skladech. Navíc byli nuceni i nadále platit hypotéky za domy, které byly zničeny.

Pokračovat ve čtení “Ehud Barak navrhl jednostranné stažení Izraele v Judeji a Samaří” »

mapa obce Jamitobec JamitIzraelský parlament si v pondělí připomene 30 let od zničení izraelského města Jamit (ימית) na Sinajském poloostrově, které bylo postaveno v 70. letech a zbořeno v rámci egyptsko-izraelské mírové smlouvy.

Ceremoniál iniciovalo Centrum vzpomínky na Guš Katif a Severní Samaří (Center for Memorializing Gush Katif and Northern Samaria) – na místa, kde byly židovské obce obdobně zničeny řadu let po Jamitu, během izraelského Stažení v roce 2005.

Pokračovat ve čtení “Kneset si připomene 30 let od zničení města Jamit” »

Dívky z Guš Katif protestují proti Stažení

Dívky z Guš Katif protestují proti Stažení

Izraelský Nejvyšší soud včera poměrem 8 ku 1 hlasu odmítl návrh na zrušení zákona z roku 2010, který uděloval amnestii lidem, kteří porušili zákon při demonstracích proti vyhánění Židů z Guš Katif v Pásmu Gazy v roce 2005. Vyhnání bylo součástí plánu Stažení, předloženého tehdejším premiérem Arielem Šaronem (Ariel Sharon).

Zákon zastavoval trestní řízení proti demonstrantům, kteří nebyli obviněni ze závažných násilností a kteří nebyli obviněni u vojenských soudů.

Pokračovat ve čtení “Izraelský Nejvyšší soud potvrdil platnost amnestie pro odpůrce vyhnání Židů z Guš Katif” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv