… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Gush Etzion (Guš Ecijon)

2094777-18Většina Evropanů, ale i někteří levicově orientovaní či humánně zaměření Izraelci považují teror jednotlivců, jehož jsme již půl roku svědky, za odpověď frustrovaných a pod izraelskou okupací léta žijících Palestinců, kteří nevidí žádnou perspektivu vlastního státu. Takové jednoduché a jednostranné vysvětlení palestinského teroru je opravdu zavádějící a neodpovídá nejen skutečnosti, ale ani složitosti problematiky. Palestinský teror má mnoho důvodů, ale jeden z nich zůstával dosud téměř nepovšimnut, i když není až takovou výjimkou. Jedná se o případy, kdy teror může vyřešit osobní a rodinné problémy toho, kdo jej páchá. Takový případ se stal v pátek, 4. března několik minut po sedmé hodině ranní na křižovatce Gush Ezijon – צומת גוש עציון nedaleko Jeruzaléma. Tehdy mladá, 34 letá, teroristka najela svým autem na skupinu izraelských vojáků, kteří u křižovatky stáli, s cílem je zavraždit. To se jí však nepodařilo. Vojáci zahájili palbu na její auto a teroristku na místě zastřelili. Pokračovat ve čtení “Matka čtyř dětí své rodinné problémy vyřešila teroristickým útokem” »

img586049Na stejné křižovatce u Alon Shvut, kde byli uneseni a později zavražděni tři mladí Izraelci v létě loňského roku, došlo k dalšímu teroristickému útoku. V tomto případě auto s palestinskou poznávací značkou vjelo  do skupinky několika studentů, kteří na zastávce čekali na autobus.  Studenti útok odnesli   „pouze“ s lehkými až středně těžkými zraněními, jeden byl zraněn těžce. Studenti byli na místě ošetřeni a převezeni do jeruzalémské nemocnice Shaarej Tzedek a Hadassa. Vojáci IDF a Vnitřní bezpečnostní služba – Shabak  mezitím zatkla a vyslýchá obyvatele Palestinské autonomie, který je z útoku důvodně podezřelý.

pohladnica

Tak asi takto vyzerala pohľadnica z mojich najčerstvejších potuliek. Vzhľadom k osloveniu a portálu, kde je tento výlev radosti uverejnený, nie je ťažké uhádnuť názov destinácie!
Izrael, podmanivá krajina plná extrémov. Tam, kde iní turisti vidia svojou optikou nehostinnú zem a púšť, ja som videla s umom pritiahnutú vodu do suchých oblastí, kde vznikli zelené plantáže. Alebo ak chcete, v dávnych dobách mal každý dom mikve, dnes úkryt.
V návode ako napísať reportáž bolo uvedé, píšte o odlišnostiach. Tak teda jednu si nemôžem neodpustiť. V Izraeli majú krásny zvyk. Všade jedia spolu, dokonca si to môžete overiť na vlastné oči na cintoríne v Holone pri Starej bráne – Shaar Hajašan . Majú tam postavený kryt, kde návštevníci prinášajú občerstvenie a v rámci mitzvot vás aj ponúknu. To určite v českej alebo slovenskej zemi nezažijete a ani by sa to nestretlo s pochopením. Nuž čo, iný kraj, iný mrav.
Cestovanie našej slovenskej partičky v Haife. Prevažne industriálne mesto na severe Izraela s verejnou dopravou na Šabat. Na druhú stranu s vrchom, kde sa odohrala najslávnejšia súťaž prorokov v dobe Eliáša Tišbanského a snáď i dodnes. A pochopiteľne len mne sa mohlo stať, že som sa ocitla na jej vrchole bez toho aby som si prečítala: „Mt. Karmel“. Asi som sa príliš zahľadela na to čisté more, čo tam majú. Pokračovat ve čtení “Priority Air” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv