… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Haman

svržený premiér Haman nebyl z nejskromnějších

svržený premiér Haman nebyl z nejskromnějších

PUTNA (PUrimová Tisková ageNturA): Jak oznámily hromadné sdělovací prostředky a UPA (Ústřední purimová agentura), byl včera 13. adaru proveden státní převrat v Persii. Situace v perských provinciích a hlavním městě je dosti nepřehledná. Obyvatelé ve všech provinciích uvádějí, že se většina gubernátorů a vysokých státních úředníků přidala k opozičním silám, které aktivně podporuje. Podle neověřených zpráv se na stranu opozice přidal i nejvyšší státní představitel Persie. Tento bezprecedentní krok prý učinil po poradě se svou manželkou. Jak je již známo, v čele opozice stojí několik let bratranec manželky nejvyššího představitele Persie Mordechaj.

Pokračovat ve čtení “EXKLUZIVNĚ! Úspěšná operace Mosadu: Státní převrat v Persii!” »

TóraPurimŠabat, který předchází svátku Purim, nazýváme „šabat zachor – šabat pamatuj“, neboť v synagógách z aron ha-kodeš vyndaváme dva svitky Tóry. Z prvního svitku čteme pro sedm vyvolaných mužů parašu Cav a pro osmého vyvolaného předčítáme z druhého svitku pasáž z Páté kn. Mojžíšovy 25,17-19: „Zachor et ašer asá lechá Amálek… – Pamatuj, co ti učinil Amálek…“ Je to proto, abychom nezapoměli, z jakého rodu nepřátel (Amálekovců) pocházel Haman, který plánoval vyvraždit všechny Židy v perské říši.

Nyní, s koncem šabatu (15. března v 18.56 hod.) začíná svátek Purim veřejným čtením Esteřina svitku. V neděli dopoledne (16. března) plníme čtyři micvot spojené se svátkem: 1. dopoledne se muži i ženy učastní čtení svitku Ester, 2. posíláme mišloach manot (šlachmónes) známým a příbuzným, 3. dáváme dárky chudým Židům (formou peněz, minimálně dvěma chudým, každému asi po 120 Kč) a 4. nakonec pořádáme slavnostní purimovou hostinu – slavnostní oběd. Je tradicí slavit Purim v maškarních maskách, což zvláště ocení děti. Ještě je tradice, že máme pít tolik, abychom poté nepoznali rozdíl mezi dobrým Mordechajem a zlým Hamanem. Není však nutné být bezduše opilým. Pokračovat ve čtení “Paraša CAV (Lv 6,1 – 8,36) a svátek Purim” »

Šalom Berger, Miškolcký rabín

Šalom Berger, Miškolcký rabín

Rabín Šalom Berger (Shalom Berger), Miškolcský rebe prohlásil, že není třeba útočit na Írán, protože Bůh sám zlikviduje Ahmadinežáda.

„Podle mého názoru, není třeba proti Íránu vystoupit vojenskou silou,“ řekl během nedávné přednášky svým studentům. „Zlomyslný Íránec (Ahmadinedžád), který chce zlikvidovat Izrael, brzy – ještě dříve, než bude mít možnost realizovat své zlé cíle – zmizí.“

Pokračovat ve čtení “Chasidský rabín: Neútočte na Írán, Bůh sám zlikviduje Ahmadinežáda (+ video)” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv