Aleppo. V Sýrii působí tři jezuitské komunity. Jedna z nich je v největším a také nejvíce zkoušeném městě Aleppo, odkud přijel do Říma otec Hassan Sahoui. Syrský jezuita, který vede tamější Jezuitskou službu pro uprchlíky, byl Vatikánským rozhlasem požádán o rozhovor:
„Žijeme v Aleppu a učíme se tedy žít ze dne na den to, co nám život přinese. Stále si opakujeme: Jsme v Božích rukou. Riziko smrti je totiž ustavičné. Tato kritická situace způsobila, že křesťané a muslimové žijí společně, jsou v každodenním kontaktu a paradoxně se sbližují. V našem centru rozdělujeme jídlo pro deset tisíc lidí, pět dní v týdnu, samozřejmě za podpory mnoha dárců a dobrovolníků, křesťanů i muslimů. Mimochodem, také muslimové mi říkají: otče.“
Pokračovat ve čtení “Válka v Sýrii paradoxně křesťany a muslimy sbližuje” »
Sýrie. Dvě stě tisíc mrtvých – z toho 1354 v lednu tohoto roku, 6,6 milionů uprchlíků. Tato hrozivá bilance syrské války vedla Staffana De Misturu, zvláštního zmocněnce OSN pro Sýrii, aby při vystoupení v zahraniční komisi Evropského parlamentu požadoval jediné řešení – nevojenské a přihlížející ke všem stranám –alawitům, sunnitům, křesťanům i Kurdům. Toto řešení musí brát v úvahu stávajícího syrského prezidenta Assada, poznamenal De Mistura, vzhledem k tomu, že jeho vláda dosud kontroluje polovinu území a populace. Zmocněnec Spojených národů na evropské půdě varoval před možným rozšířením konfliktu do Libanonu a požadoval zastavení teroristů z Islámského státu a skupiny Al Nusra, kteří ohrožují město Aleppo.
Pokračovat ve čtení “Tragická situace syrských křesťanů” »