… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Hebron

resizedimg99198Jednotky IDF operující v Judeji a Samaří objevily v noci z neděle na pondělí jednu z největších továren na výrobu zbraní v oblasti. Továrna která je se nachází v průmyslové zóně Al-Fah v Hebronu, byla používána pro výrobu pistolí a jiných zbraní které nalezly použití během teroristických útoků. Vojáci IDF zatkli arabského majitele továrny a konfiskovali materiál pro výrobu zbraní a části zbraní které se nalezli v továrně. Kromě toho bylo zabaveno mnoho obráběcích strojů a vedle  zbraní zabavili také také 72 barelů plných různých nábojů například pro zbraně M16 a Carl Gustav.

Pokračovat ve čtení “Vojáci IDF objevili továrnu na výrobu zbraní a munici v Hebronu + foto” »

Genadij Kaufman

Genadij Kaufman

Dnes (30.12.2015)  bylo z jeruzalémské  nemocnice  Shaarej Cedek oznámeno, že Genadij Kaufman svým zraněním podlehl.

V pondělí, 7. prosince byl v Hebronu u hrobky našich praotců, u jeskyně Machpela velmi těžce zraněn Genadij Kaufman z Kyriat Arby. Zraněný Kaufman je hospitalizován v nemocnici v Jeruzalémě a jeho život je dosud v nebezpečí. Teroristu, který Kaufmana těžce pobodal, zneškodnili policisté Pohraniční stráže. Útok se udál nedaleko stanoviště Pohraniční stráže, které je umístěno naproti jeskyni Machpela. Genadij, který je zahradníkem, skončil práci v okolí jeskyně Machpela a poté čekal na zastávce na autobus nebo auto (tremp), které by jej odvezlo domů, do Kyriat Arby. Náhle se tam objevil palestinský terorista a začal zuřivě Genadije bodat nožem do horní části těla. Pohraničníci, kteří byli na svém stanovišti zpozorovali, co se nedaleko od nich děje a okamžitě přispěchali Kaufmanovi na pomoc. První, co udělali, že zneškodnili teroristu a současně jejich kolegové poskytli první pomoc oběti teroru. Za několik málo minut přijela i sanitka záchranné služby Judeje a Samaří s dobrovolníky Magen David Adom (obdoba Červeného kříže). Ta nakonec transportovala těžce raněného Kaufamana do nemocnice v Jeruzalémě.

Pokračovat ve čtení “Teroristický útok u hrobky patriarchů v Hebronu – aktualizováno” »

Jakov LitmanVe stínu několika teroristických činůNatanel Litman Islámského státu v Paříži, které v pátek večer 13. listopadu stály zatím životy 129 nevinných obětí je pochopitelné, že světové sdělovací prostředky neinformovaly o dalším z řady teroristických činů spáchaných Palestinci ve Svaté zemi. V pátek odpoledne, před nástupem šabatu jeli rabín Jakob Litman – ( יעקב ליטמן 40) se svým synem Natanelem ( נתנאל 18) z Kyriat Arby, aby se účastnili tradiční oslavy šabatu ženicha (שבת חתן), který se měl slavit včera v osadě Mejtar před svatbou jeho dcery Sáry-Tchije s jejím vyvoleným Arielem Bieglem. Rabín Litman se synem Natanelem byli zastřeleni ze zálohy v autě, když ještě s nimi bylo ve voze dalších pět členů rodiny. Tragédie se udála na křižovatce Samu ( السموع- (א-סמוע na silnici č. 60 jižně od osady Otniel v oblasti Jižního svahu hory Hebronu (דרום הר חברון). Otec a syn byli na místě střelbou teroristy zavražděni. Rabínova žena, tři sestry a mladší šestnáctiletý Natanelův bratr, kteří byli také v automobilu, byli zraněni lehce. Z předběžného vyšetřování vyplynulo, že kolem 14.50 hodin na kraji silnice u křižovatky Samu čekal v autě terorista na svou oběť. Když se auto rabína Litmana přiblížilo k teroristovu autu, tak ten začal pálit z automatcké zbraně. Celkem vypálil na auto s členy rodiny Litmanových 14 projektilů. Poté se mu podařilo ujet z místa činu směrem na sever. Dnes dopoledne bylo oznámeno, že palestinský terorista Shadi Matua (28) podezřelý z vraždy Jakova a Natanela Litmanových byl izraelskými bezpečnostními složkami dopaden, po té, kdy jej otec vydal, aby se vyhnul  zbourání svého domu. Jedná se o člena  Islámského džihádu. . Kromě něho byli zatčeni další Palestinci, kteří jsou podezřelí, že teroristovi pomáhali s přípravou činu.

Pokračovat ve čtení “Zákeřný teroristický útok nedaleko Hevronu – zahynuli otec a syn. Aktualizováno + video” »

MACHPELA

Jeskyně Machpela, foto: kipa.co.il

Každ1 toraoročně před šabatem, v němž čteme parašat hašavua Chajej Sara, se sjíždějí do Hebronu stovky a někdy i více než tisíc Židů ze všech koutů Izraele, aby byli nejen duchovně, ale i fyzicky blíže naší matce Sáře. Hebron se nazývá městem praotců – עיר האבות, neboť zde, v jeskyni Machpela – מערת מכפלה jsou pochovány manželské páry: 1. Adam a Eva 2. Sára a Abraham 3. Jicchak a Rivka 4. Jákob a Lea.
Pokračovat ve čtení “Paraša CHAJEJ SARA (Gn 23,1 – 25,18)” »

vojacka pohanicni strazeO Šabatu, 17. října, kolem 11.40 hodin dopoledne měla vojačka M. službu na kontrolním stanovišti u vchodu na základnu Pohraniční stráže „Ašmoret Jicchak“ v Hebronu. Tu se k ní přiblížila šestnáctiletá Bian Asila a požádala ji o pomoc. „Tato dívka přišla ke kontrolnímu stanovišti, kde jsem měla službu a chtěla po mě, abych jí ukázala, jak se dostane v okolí do určité ulice“, uvedla M. „Řekla jsem jí, že jméno té ulice neznám a poradila jsem jí, ať se zeptá místních obyvatel, jak se tam dostane. Naráz tato dívka vytáhla nůž a chtěla mě bodnout do krku. Nůž jí však sjel po neprůstřelné vestě. Uskočila jsem dozadu a bez zaváhání jsem začala na ni střílet.“ Díky duchapřítomnosti a rychlosti M. se teroristce nepodařilo vojačku zabít nebo těžce zranit. Dříve však, než ji vojačka zastřelila, stačila mladá teroristka Bian Asila M. zranit nožem lehce na ruce. Velitel Pohraniční stráže v Judeji a Samaří brigádní generál Uzi Levi pochválil M. za to, jak profesionálně reagovala při tak nečekané a dramatické události. Levi uvedl, že „vojačka reagovala přesně tak, jak se od ní očekávalo. Levi připomněl, že poslední dobou jsme jsme svědky mnoha pokusů teroristů napadat vojáky, policisty a nic netušící civilní obyvatele s cílem je usmrtit. Levi dále uvedl: „Dosud se bezpečnostním sílám a bdělým občanům podařilo většinu útoků odrazit a teroristy zneškodnit, čímž zamezili mnohem horším důsledkům. Jak o události informovala palestinská media? Většinou takto: „Šestnáctiletá dívka byla zastřelena, když procházela kolem kontrolního stanoviště. Opět zbytečná smrt.“ Samozřejmě, že o jejím pokusu zavraždit vojačku Pohraniční stráže diskrétně mlčí.
Pokračovat ve čtení “Teroristka z Hebronu eliminována” »

Lynch v Hebronu 3.9.15Ve čtvrtek večer (3.9.) omylem pět amerických zbožných židovských turistů zabloudilo svým autem do arabské části Hebronu. To, co se poté stalo, připomínalo scény z hororového filmu. Zachránce pěti židovských mladíků Faíz Abu Hamadíja, obyvatel hebronské čtvrti Džabel Džohar, sdělil listu Israel Hayom: „Viděl jsem pět zbožných chlapců, jak u vjezdu do čtvrti projeli okolo stanoviště palestinské policie. Okamžitě jsem pochopil, že museli zabloudit. Bylo tam také několik demonstrantů, kteří křičeli, že to jsou židovští osadníci (מתנחלים) a členové speciálního komanda (מסתערבים). Pak se situace stala ještě nebezpečnější. Srotilo se tam mnoho lidí a když auto donutili zastavit, tak dav, který tam byl přítomen, vyvlekl z auta oněch pět Židů. Potom začal auto demolovat a zapálil je. S pomocí několika mých sousedů a dvou palestinských policistů se nám tyto židovské turisty podařilo izolovat od rozlíceného davu a já jsem je pustil do svého domu. Nechal jsem je pak u sebe s několika mými sousedy a důrazně jsem všem řekl, že nikomu nesmí otevřít dveře mého domu. Pak jsem vyšel na ulici a zavolal na policejní centrálu a také jsem se telefonicky spojil s armádou. Když jsem oběma  řekl, co se děje, nikdo mi nechtěl věřit. Jak policisté, tak vojáci chtěli po mě, abych jim dal k k telefonu někoho z těch napadených Židů, které jsem měl schované u sebe doma. Snažil jsem jim vysvětlit, že tom tomto okamžiku to nejde, protože já jsem na ulici a oni jsou u mne doma a nemohu nikoho z nich vyvést ven z domu na ulici k telefonu, neboť je mohou zabít.“ Policie naopak tvrdila, že zprávu o pěti amerických turistech, kteří jsou v ohrožení života, brala velmi vážně. Ještě před jejím příjezdem k domu Faíze Abu Hamadíji, kde byli mladí američtí Židé ukryti, se policie spojila s členy občanské bezpečnosti z Kiryat Arby a záchrannou službou „“הצלה. Poté během půl hodiny bylo všech pět židovských turistů z Hebronu odvezeno do Kiryat Arby. Pokračovat ve čtení “Hebronský Arab zachránil židovské turisty před lynčem + video” »

Rabbi Levinger v Hebronu v roce

Rabbi Levinger v roce 1975 při oslavě založení nové osady

Rabi Moše Levinger (משה לוינגר) se narodil roku 1935 v Jeruzalémě dr. Eliezeorovi a Tirce (Paule) Levingerovým. Rodiče byli činní v organizaci Po’alej Agudat Jisra’el a roku 1933, po příchodu Hitlera k moci, emigrovali z Německa do mandátní Palestiny. Moše Levinger studoval na ješívě Horev, na ješívě v Kfar ha-Ro’e a poté na jeruzalémské ješívě Merkaz ha-rav, kde získal rabínský diplom (smicha). Byl žákem rabínů Cvi Jehudy Kooka (1891-1982) a Avrahama Shapiry (1911-2007).

Pokračovat ve čtení “Odešel rabi Moše Levinger, jeden ze zakladatelů hnutí Guš Emunim” »

627289a3-e590-4528-b1a5-14ab5092adfcפניםVčera (v sobotu 25.4.2015) na kontrolním stanovišti Pohraniční policie nedaleko vchodu do památné jeskyně Machpela v Hebronu se pokusil dvacetiletý palestinský terorista Ali Muhammad Abu Ganem zavraždit policistu, který spolu s ostatními vojáky byl na stanovišti. Abu Ganem byl ozbrojen nožem a podařilo se mu zasadit vojákovi bodné rány na krku a na hlavě. Zraněný policista byl odvezen do jeruzalémské nemocnice Šaarej Cedek. Jeho zranění bylo kvalifikováno jako střední až těžké, ale jeho život není v ohrožení. Druhý voják, který byl na stanovišti, teroristu smrtelně zranil a ten za krátko zemřel.
Pokračovat ve čtení “Izrael: Tři teroristické útoky – dva mrtví teroristé” »

William ShomaliJeruzalém. Dnešní vydání vatikánského listu „L´Osservatore Romano“ zveřejnilo výzvu pomocného biskupa latinského patriarchátu v Jeruzalémě, mons. Shomaliho, který naléhá na katolické věřící, aby neustávali v poutích do Svaté země. Krutá obrazová poselství, která se šíří sdělovacími prostředky, dopadají velice emotivně na světové veřejné mínění. Lidé mají pocit, že posvátná místa křesťanství stojí právě vprostřed konfliktu, což není vůbec pravda. Jeruzalém, Betlém a další svatá místa jsou naprosto bezpečná, vysvětluje biskup.

Pokračovat ve čtení “Latinský patriarchát: Poutí proti globalizaci strachu” »

Reuven Rivlin v muzeu v Hebronu

Reuven Rivlin navštívil předevčírem město Hebron (Chevron) v Judeji, kde se zúčastnil slavnostního otevření obnoveného Muzea hebronského židovského dědictví (Hebron Jewish Heritage Museum), věnovaného památce 67 židovských obětí masakru spáchaného místními Araby 24. dubna 1929.

Předchozí návštěva prezidenta Izraele v Hebronu proběhla před dlouhými 17 lety.

Židé žili v Hebronu od nepaměti až do masakru v roce 1929, kdy zbytek židovských obyvatel z obavy z opakování útoků musel město opustit. Židovská přítomnost ve starobylém městě, která byla obnovena po osvobození Judeje Izraele při Šestidenní válce v roce 1967, je trnem v oku izraelským levicovým extrémistům, kteří podporují arabský požadavek na vznik etnicky čistého arabského státu v Judeji, Samaří a Gaze.

Pokračovat ve čtení “Výjimečná návštěva prezidenta Izraele v Hebronu” »

Baruch Marzel Amir Levy/Flash 90

Baruch Marzel
Amir Levy/Flash 90

Aneb o ztraceném telefonu a proč se Arabové bojí Barucha Marzela. Baruch Marzel je kandidát č. 4 nové strany Eliho Jišaje „Ha’am Itanu“. Baruch Marzel je advokát, obyvatel Hebronu, aktivista zvaný ultrapravicový v Izraelském slovníku to znamená, že jeho cílem je Izrael v dnešních hranicích bez ústupků či slevování. Baruch Marzel je člověk věřící a jednající podle ideálů kterým věří, tím si získává respekt nejen u příznivců. Ale pojďme se seznámit s poučnou epizodou jeho rodiny a města.
Pokračovat ve čtení “Velmi poučný, skutečný příběh z Hebronu” »

img557183

Vojáci IDF zasahují v Hebronu Foto:Nati Shohat/Flash 90

Teroristé v Hebronu házeli zápalné láhve na izraelské vojáky s cílem je zabít či alespoň zranit a jejich zbraně následně použít k teroristickému útoku. V neděli (4.1.2015) bylo oznámeno, že v Hebronu byli v v listopadu 2014 zatčeni členové teroristické skupiny, kteří se pokusili o teroristický útok na na skupinu vojáků. Vyšetřování dokázalo, že teroristé  byli napojeni na IS (Islámský stát). Všichni členové teroristické skupiny jsou obyvatelé Hebronu. Jakmile mluvčí IDF uvolní k uveřejnění další informace, budeme je publikovat.

Pokračovat ve čtení “Teroristická skupina v Hebronu napojená na IS, rozprášena” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv