… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Hitachdut Jotzei Czechoslovakia

cesky les 012

Natan Steiner

Ve čtvrtek, 28. května se konala v Lese československých mučedníků v Izraeli tradiční tryzna za oběti šoa a byla odhalena pamětní deska obětem holokaustu Bardejova a okolí. Tryznu zahájila přeživší šoa, která zapálila symbolickou pochodeň. Poté předseda Svazu imigrantů z Československa ( התאחדות יוצאי צ’כוסלובקיה ) Natan Steiner přivítal na tryzně vzácné hosty. Po něm pronesl modlitbu Jizkor za oběti šoa kantor Josef Feuerlicht z Beer Ševy (synovec legendárního kantora Staronové synagógy Viktora Feuerlichta). Následovaly projevy domácích a zahraničních hostů tryzny. Prvním z řečníků byl J.E. velvyslanec Slovenské republiky Radovan Javorčík, který připoměl těžké období druhé světové války a oběti z řad židovských obyvatel Slovenska. J.E. velvyslanec Javorčík též přítomným oznámil, že pan Natan Steiner byl jmenován generálním honorárním konzulem Slovenské republiky a předal mu při této příležitosti jmenovací dekret. Po něm se ujal projevu rada – zastupce velvyslance Karel Pažourek, který jménem velvyslanectví České republiky pozdravil účastníky tryzny a omluvil nepřítomného velvyslance J.E. Ivo Schwartze, který byl služebně v České republice. Na tryzně též promluvil místopředseda pražské Židovské obce Jiří Daníček, který přítomné seznámil s projekty rekonstrukce a revitalizace židovských památek v České republice. Dalším z řečníků byl Joel Sher, první velvyslanec Izraele v Praze po znovunavázání diplomatických styků roku 1990. Pan bývalý velvyslanec vzpoměl 25 leté období plodné spolupráce mezi Izraelem a Československom a později Českou a Slovenskou republikami. Vzpoměl též prezidenta T.G. Masaryka, který roku 1927 navštívil mandátní Palestinu a prezidenta Václava Havla a jeho návštěvu Izraele roku 1990. Na tryzně též promluvila výkonná ředitelka Bardejov Jewish Preservation Committee dr. Orit Stieglitz z americké Pasadeny a architekt památníku v Bardejově.  Přítomné pozdravil  bývalý zastupce generálního ředitele izraelského Ministerstva zahraničí Cvi Ravner, který též vzpoměl obobí před a po znovunavázání diplomatických styků mezi Československém a Izraelem. Jedním z řečníků byl i Shaul Mayzlish, historik a renomovaný izraelský novinář a spisovatel, jehož část rodiny pochází také z Bardejova. Závěrem Natan Steiner poděkoval všem za účast a kantor Feuerlicht pronesl modlitbu za mučedníky šoa E-l male rachamim. Tryznu byla zakončena izraelskou hymnou Hatikva.

Pokračovat ve čtení “Tryzna v Lese československých mučedníků v Izraeli” »

006Ve čtvrtek, 29. května se konala v Lese československých mučedníků tradiční tryzna za oběti holokaustu. Každoroční tryznu, na níž se sjíždějí přeživší, ale i jejich děti a vnuci, organizuje Společnost československých repatriantů v Izraeli (התאחדות יוצאי צ’כוסלובקיה). Předseda Společnosti Natan Steiner, který se ujal role moderátora pietního shromáždění, ve svém úvodním slovu přivítal vzácné hosty z České a Slovenské republiky a Izraele. Poté kantor Jposef Feuerlicht z Beer Ševy (synovec legendárního pražského kantora Viktora Feurtlichta) pronesl modlitbu na paměť zavražděných. Poté vystoupili oficiální hosté se svými projevy. Jako první z řečníků se ujal slova velvyslanec Slovenské republiky Radovan Javorčík, poté přednesl svůj projev rada-velvyslanec České republiky Karel Pažourek. Dalšími řečníky na pietním aktu byli hosté z ČR – Jiří Čistecký, zmocněnec pro záležitosti holokaustu Ministerstva zahraničí ČR a předseda Federace židovských obcí v České republice Petr Papoušek. Za obec přeživších holokaust promluvil advokát Giora Amir. Závěrečný proslov pronesla profesorka Hana Jablonka, historička a badatelka šoa z Ben Gurionovy univerzity v Beer Ševě. V neposlední řadě třeba zmínit další přítomné hosty, například ředitele Českého centra v Tel Avivu Lukáše Přibyla, Jana Kreutera z Ministerstva zahraničí ČR,  prvního tajemníka Velvyslanectví SR Igora Maukše a konzulku Stellu Kukučkovou. Mezi vzácnými hoty byla též historička šoa dr. Gila Fatran. Před koncem pietního shromáždění Natan Steiner poděkoval všem přítomným za účast a kantor Feuerlicht zapěl modlitbu E-l male rachamim. Na závěr zazněla izraelská hymna Hatikva.

Pokračovat ve čtení “Letošní tryzna za oběti holokaustu v Izraeli” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2020
Po Út St Čt So Ne
« Bře    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv