… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Holandsko

armon_jpgPrezident Šimon Peres je na oficiální státní návštěvě v Holandsku, kde jej v paláci Noordeinde přijal král Willem-Alexander . Holandský král zdůraznil, že prezident Peres je prvním oficiálním hostem v tomto paláci a také vyjádřil svůj vřelý vztah k Izraeli, který několikrát navštívil. Prezidenta Perese přijal také předseda vlády Rutte, který ve svém prohlášení k návštěvě zdůraznil, že jeho země se nepřipojí k bojkotu izraelských výrobků, o který usilují někteří politikové EU.  Předseda vlády zdůraznil, že  Holandsko jako nedílná součást EU přispívá k tomu, aby k bojkotu nedošlo a aby takový neuvážený krok nenarušil jednání mezi Izraelem a Palestinskou správou – Palestinou. Prezident Peres mu za tento postoj poděkoval a zdůraznil, že cesta k míru vede pouze přes diplomatická jednání a ne sankce, bojkot a násilí. Ministr zahraničí USA Kerry také oznámil, že lze předpokládat ukončení mírových rozhovorů během devíti měsíců a proto jsou jakékoli sankce zbytečné.
Pokračovat ve čtení “Prezident Šimon Peres na státní návštěvě v Holandsku” »

holandska hvezdaV dnešním (7.4.) vydání deníku Jediot acharonotprapor karakalידיעות אחרונות uvádí publicista Meir Turdjeman zajímavou stať. Autor píše o holandském psychiatrovi Janu Bastiaansovi (1917-1997), který se svými rodiči a sestrou v letech 1943-45 ukrýval před nacisty ve sklepě svého domu nedaleko Amsterdamu deset židovských studentů a osm členů holandského odboje. Yad va-Shem přiznal jeho rodičům a sestře čestný titul „Spravedlivý mezi národy – חסיד אומות „העולם. On sám odmítl titul přijmout, neboť prohlásil, že „člověk nemá dostat ocenění za něco, co vykonal právě proto, že je člověkem.“ Po válce se doktor Bastiaans specializoval na léčbu a pomoc lidem, kteří přežili holokaust. Jeho syn Ronald, který roku 1973 odjel do Izraele, kde konvertoval a stal se též lékařem-psychiatrem. Doktor Ronald Bastiaans je otcem poručice IDF Eliany, která je zástupkyní velitele pěšího bojového praporu Karakal.  Eliana řekla, že je hrdá na svého dědečka a že má pocit, kdyby žila v období holokaustu, jistě by jednala jako on. Elianin otec Roland to shrnul slovy: „Jsem si jist, že můj otec, který se na ni dívá s nebes, je šťastný, že jeho vnučka pokračuje v jeho cestě. Můj otec riskoval život, aby zachraňoval Židy, má dcera pokračuje v obraně našeho státu.“

Pokračovat ve čtení “Poručice IDF vnučka spravedlivého mezi národy” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv