Pochod porobených Jezídek do neznáma
Málokterý titulek v novinách použil celý název tohoto památného dne, který je spojen s osvobozením vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau 27.1.1945. První část názvu lze celkem přesně vymezit, horší je ovšem druhá část, totiž předcházení zločinům proti lidskosti. Je velmi těžké vymezit, co je to zločin proti lidskosti, co je to vůbec lidskost. Nacističtí vrazi byli také lidé a měli důvody pro své jednání naprosto jasně dané a mnozí byli přesvědčeni, že jednají v zájmu lidskosti za lepší Německo, probuzení přišlo pozdě, pro ně samé a pochopitelně i pro jejich oběti. Vyhlazení Arménů, byl také zločin proti lidskosti, ale jen velmi opatrně se k této klasifikaci vlády zemí hlásí, jestli vůbec. Genocida v Kambodži byla zločinem proti lidskosti, ale koho to zajímá, Kambodža je daleko, stejně tak jako africké země, kde se statisíce lidí staly obětí genocidy. Na nedávnou genocidu Jezídů upozornila teprve post factum jedna z jejích obětí Nadia Murad, nositelka Nobelovy ceny. Ale muselo ke všemu o čem Muradová hovoří dojít, kdyby se předcházení zločinů bralo vážně? Byly rakety a zápalné balony směřované z Gazy příslušníky Hamásu na izraelské civilní obyvatelstvo zločinem proti lidskosti? Nikoho to nenapadlo takto klasifikovat. Byly útočné tunely vedoucí z Libanonu do Izraele do blízkosti vesnic a kibuců na hranici s Libanonem plánovaným zločinem proti lidskosti? Co by se stalo s obyvateli těchto míst, kdyby tunely nebyly objeveny a zničeny.
Pokračovat ve čtení “Mezinárodní den památky obětí Holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti + video” »
Dnes, 27.1.1945 před 72 lety byl Rudou armádou osvobozen vyhlazovací tábor Osvětim, tedy spíše to co z něj zbylo a ti, kteří tam zbyli. Z pohledu mladého člověka je mnohdy otravné poslouchat stejné příběhy o utrpení, hrůze případně hrdinství. Možná přišel čas podívat se na historii konečně jiným pohledem, z jiného úhlu. Je sice pohodlnější sedět či postát na pietním shromáždění vyslechnout projev, trochu hudby a zasmušile odejít na teplý oběd, či večeři a zanechat tu „divnou epizodu“ za dveřmi normálního života. V současné historické konstelaci je třeba se podívat na Šoa jako na univerzitu života. Je třeba se učit a otevřít i Pandořiny skříňky, tak jak to udělala Elena Makarová, která se již více než 30 let zabývá historii Šoa a jejím poselstvím a také historii méně dávnou. Učitelka výtvarné výchovy z Moskvy se pro svoje další pedagogické působení inspirovala knihou Kreseb terezínských dětí, kterou jí manžel přivezl z Prahy (Ona sama do ciziny vyjet nesměla, KGB pro to mělo své důvody). Kresby z Terezína byly z pohledu pedagoga svobodnější, než kresby dětí v SSSR. Lena pochopila, že za tím je pedagogické působení a vliv vězeňkyně Terezínského gheta Friedl Dicker Brandeis. O ní v roce 1988 v tehdejším Státním židovském muzeu připravil výstavu Arno Pařík. Lena Makarová si pod vlivem kreseb a materiálů o Terezíně kladla otázku o tom, zda k svobodě je možné vychovat anebo zda si svobodu neseme v sobě. Otázky které si musíme klást i dnes. Morální úroveň, které se podařilo zachovat v Terezíně nám mohou pomoci i dnes dodržet etické hodnoty, tak snadno mizející ve světě plném emocí a technologií.
Pokračovat ve čtení “3000 osudů a jeden příběh – k mezinárodnímu dni Holokaustu + video” »
Do Izraele přijel dnes (10.7.2016) na krátkou historickou návštěvu egyptský ministr zahraničí Sameh Shoukry. Jedná se o první návštěvu egyptského ministra zahraničí po devíti letech. Hlavní téma rozhovoru s premiérem Netanjahuem je podpora přímých jednání mezi Izraelem a palestinskou autonomii. Taková přímá jednání vycházejí z iniciativy egyptského prezidenta Sissiho, který se podle některých komentátorů má sejít s izraelským premiérem Netanjahuem, ale termín anebo podrobnosti o takovém setkání nebyly dosud zveřejněny.
Pokračovat ve čtení “Egyptský ministr zahraničí navštívil Izrael + video” »
Senátor Dr. Tomáš Grulich během projevu
Ve čtvrtek 26. května se konala tradiční tryzna na památku obětí Československých obětí Šoa v Lese československých mučedníků nedaleko Modiin . Po zahájení pietního setkání byla odhalena pamětní deska sereďské židovské obce. Připomeňme, že v Seredi byl též pracovní tábor pro Židy v době tzv. Slovenského štátu a odtud odjížděly transporty do Osvětimi. Předseda Sdružení československých Židů v Izraeli Natan Steiner přivítal účastníky tryzny, kterých se letos sjelo více než dvě stě ze všech částí Izraele a taktéž uvítal vzácné zahraniční a domácí hosty.
Pokračovat ve čtení “Tryzna v Lese československých mučedníků” »
český premiér Bohuslav Sobotka a izraelský premiér Benjamin Netanjahu, Jeruzalém, Izrael, 22. 5. 2016
4. mezivládní konzultace jsou odrazem silné základny dlouhodobé spolupráce a oboustranného zájmu o prohlubování strategického partnerství mezi oběma zeměmi. Obě vlády potvrzují svůj důraz na posílení klíčových oblastí spolupráce a oceňují mimořádnou úroveň vzájemných vazeb vycházejících z přátelství a důvěry. Obě strany vysoce hodnotí úroveň a intenzitu dvoustranného dialogu probíhajícího pravidelně a na nejvyšší možné úrovni.
Pokračovat ve čtení “Společné prohlášení Česko-izraelské mezivládní konzultace” »
Před 28. lety byla započata tradice „Pochodu živých“ z Osvětimi do Březinky jako odpověď na Pochody smrti, které byly poslední fází vraždění nevinných obětí nacistické genocidy v letech 1939 až 1945. Izraelskou vládu zastupovala ministryně spravedlnosti Ayelet Shaked. Ve svém kázání vyzval rabbi Israel Meir Lau židovskou mládež k návratu do Izraele ve smyslu prorockých knih Starého Zákona.
Foto: redakce Arutz 7
Osmého března 1944 byl vyhlazen tzv. rodinný tábor v Osvětimi událost, která byla po léta mlčky přecházena a pouze židé a příbuzní zavražděných si ji připomínali. Po roce 1990 se smí opět veřejně psát a hovořit o tom co se tam vlastně stalo. Někdy se hovoří příliš. Nezapomenout neznamená analyzovat optikou současného světa, ale s úctou vzpomenout těch, kteří byli obětmi. Nezapomenout ani na to, že v té době většinová společnost cudně odvracela zrak a s politováním dodnes zní: „My jsme vlastně ani nerozuměli tomu, co se děje“. Z tříd mizeli spolužáci, z kanceláří úředníci, z nemocnic lékaři, sestry … Všude někdo chyběl a najednou zůstalo spousta volných bytů a celkem dosti majetku … A život tak nějak šel dál … Dnes si ledaskdo dovolí přirovnávat židovské uprchlíky před Hitlerem se současnou uprchlickou vlnou ze Sýrie, proto také je třeba připomenout že jeden z architektů – vrahů konečného řešení židovské otázky Alois Brunner byl poradcem syrských diktátorů včetně Háfize Asada, otce současného prezidenta. Nebyl jediným nacistickým zločincem, který nalezl útočiště a působení v zemích původu dnešních uprchlíků. A co tamním vůdcům radili je zcela zřejmé. I proto je lépe vzpomenout beze slov. Například filmem, který připravili pedagogové a děti ze Základní školy Trmice.
Pokračovat ve čtení “8. březen – nezapomenout zmizelých + video” »
27. ledna si připomínáme 71. výročí osvobození nacistického tábora smrti Osvětimi Rudou armádou. Tento den byl vyhlášen 1. listopadu 2005 Valným shromážděním OSN Mezinárodním dnem památky obětí holokaustu. Světová veřejnost si tak připomíná památku šesti milionů Židů, kteří byli nacisty a jejich pomahači zavražděni nejen v táborech smrti, ale masově vražděni v ghettech, Babim Jaru, Rize, Kremničke a na bezpočtu dalších míst okupované Evropy. My, Židé vzpomínáme na památku našich předků, kteří zahynuli rukou nacistických katů posvěcujíce Jméno Nejvyššího. Nelze však nepřipomenout téměř dva miliony nacisty zavražděných Romů a dalších nevinných obětí. Ti, kdo přežili pozemské inferno holokaustu odcházejí na věčnost a za pět deset let nebude již téměř živých pamětníků druhé světové války, jejíž částí byla i nejmasovější vražda civilního obyvatelstva v dějinách lidstva – holokaust – šoa. Vždyť těch, kteří byli v letech 1939-44 dětmi, se zachránila nepatrná hrstka a pokud dožili do dnešních dnů, jsou to již lidé mezi 75 a 85 lety věku.
Pokračovat ve čtení “Mezinárodní den památky obětí holokaustu a dnešek” »
papež Pius XII.
Itálie. Méně známé aspekty pontifikátu Pia XII. představí veřejnosti dokumentární film italské televize nazvaný „Pius XII. Muž míru a papež války“. Snímek, představený 8. ledna 2016 v jezuitské generální kurii, poprvé využívá dobové záznamy z archivu italské televize a zvukové záznamy z archivu Vatikánského rozhlasu.
Eugenio Pacelli byl zvolen na Petrův stolec několik měsíců před vypuknutím II. světové války. Přestože jeho kroky vždy směřovaly k míru, stal se jeho postoj k válečným událostem předmětem mnoha diskusí. Hovoří autorka dokumentu Antonia Polooso:
Pokračovat ve čtení “V římských klášterech se zachránila více než polovina židovské obce” »
Dnes, v úterý 22. prosince bude podle židovského kalendáře 10. den měsíce tevetu. Tento den zahájila babylónská vojska krále Nebúkadnesara II. roku 588 př.o.l. obléhání Jeruzaléma. Druhá kniha Královská (25,1-2) uvádí: „V devátém roce Sidkijášova kralování, v desátém měsíci, desátého dne toho měsíce, přitáhl Nebúkadnesar, král babylónský, s celým svým vojskem proti Jeruzalému, položil se proti němu a zbudovali dokola obléhací val. Město bylo obleženo do jedenáctého roku vlády krále Sidkijáše“. Shodně počátek obléhání uvádí i Jeremjáš 52,4. Tento půst je uveden též v knize proroka Zacharjáše 8,19.
Pokračovat ve čtení “Půst desátého tevetu – památka na počátek obléhání Jeruzaléma” »
Nakladatelství Petr Novotný – Petrkov vydalo uměleckou publikaci, kterou lze zařadit mezi příběhy o šoa, příběhy osudů dvacátého století, psychologickou sondu, knihou pro mládež, ale nejen pro ni. Autorka Ruth Vander Zee spolu s ilustrátorem Roberto Innocentim vytvořili křehkou a působivou publikaci, která bez patosu a pózy nechá na čtenáře působit poselství o dění v době, která se již stala historickou, ale přesahem osudů působí na čtenáře dodnes. Patrně i proto byla kniha přeložena do 30 jazyků a příběh zachráněného dítěte a jeho dalších osudů vyzývá k zastavení a zamyšlení. Kniha získala mnohá ocenění mezi jiným v USA a Německu, je hodnocena jako vhodné literární dílo pro přiblížení šoa dětem a mládeži.
23.5.2015 udělilo městské zastupitelstvo Bytče na zvláštním zasedání čestné občanství třem veteránům Druhé světové války, rodákům z Bytče. V nepřítomnosti generálu Ivanovi Otto Schwarzovi, obyvateli Bytče panu Ondrejovi Šamajovi a rodáku z Bytče Pavlu Královi, jehož lze bez přehánění nazvat ochráncem památky židovské komunity Bytče. Všichni tři nositelé titulu čestný občan města, který jim udělil během mimořádného veřejného zasedání městské rady starosta Bytče pan Miroslav Minárčik, se během Druhé světové války zasloužili o osvobození Československa v četných bojích jako příslušníci armády či partyzáni. Dovolujeme si seznámit čtenáře s projevem pana Pavla Krále, který přednesl po jmenování čestným občanem. Redakce ponechala autorovo původní znění bez jazykových úprav z důvodu autenticity. Věříme, že jeho slova se vryjí do paměti nejen těch, kteří byli při projevu přítomni, ale i čtenářů.
Pokračovat ve čtení “Čestní občané Bytče – projev Pavla Krále” »