… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Husní Mubarak

Adlí Mansúr

Adlí Mansúr, bývalý předseda Nejvyššího ústavního soudu a prozatímní prezident Egypta

Prozatímní prezident Egypta Adlí Mansúr (Adly Mansour, عدلي منصور) rozhodl 12. září 2013 o prodloužení výjimečného stavu v zemi o další 2 měsíce. Oznámil to včera na tiskové konferenci prezidentský mluvčí Iháb Badáví (Ihab Badawy) s tím, že „zástupci řady politických stran vyjádřili prezidentovu rozhodnutí plnou podporu,“ informuje Ahram Online.

Pokračovat ve čtení “Egypt prodloužil výjimečný stav o 2 měsíce, bezpečnostní i ekonomická situace je složitá” »

bývalý prezident Egypta Husní Mubárak

bývalý prezident Egypta Husní Mubárak

Káhirský trestní soud dnes nařídil, aby byl z vazby propuštěn bývalý prezident Husní Mubárak (Hosni Mubarak). Na svobodu se bývalý vládce Egypta dostane nejdříve za 48 hodin, až uplyne lhůta, během níž se může proti rozhodnutí odvolat prokuratura. Oznámil to Ahram Online s tím, že odvolání zřejmě podáno nebude.

Důvodem propuštění z vazby je vyčerpání maximální 2leté lhůty držení ve vazbě, do níž byl bývalý prezident umístěn v polovině srpna 2011.

Pokračovat ve čtení “Bývalý egyptský prezident Husní Mubárak by měl být propuštěn z vazby” »

Bašár Assad foto: Somali.net

Bašár Assad foto: Somali.net

„Arabské jaro“ mělo svou předehru v březnu 2003, kdy Spojené státy zahájily vojenskou intervenci do Iráku, jejímž cílem bylo svržení diktátorského režimu prezidenta Saddáma Husajna a nastolení demokratické vlády pod dohledem USA. Záminkou k intervenci byly „zaručeně důvěryhodné informace CIA“, podle nichž se na území Iráku nacházely zbraně hromadného ničení, které však, i přes desetiletou přítomnost speciálních vojenských jednotek USA, nebyly dodnes nalezeny. Dodnes také není v Iráku nastolena demokracie a země prochází spíše libanonizací, tedy boji a bombovými atentáty různých náboženských a politických uskupení mezi sebou, případně namířených proti americkým silám umístěným v zemi. Kdysi hospodářsky a kulturně vyspělá irácká křesťanská menšina prakticky neexistuje a její zbytky žijí pod neustálou hrozbou ze strany islámských radikálů všech odstínů. Opravdové „arabské jaro“ se přihlásilo koncem roku 2010 v Tunisku a po lidových bouřích a demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Zínu Abidínu ibn Alímu se v lednu 2011 ujala vlády relativně umírněná islámistická strana Hnutí obnovy v čele s Rašídem Ghannúšim. Pokračovat ve čtení “Mezi syrskou Skyllou a Charybdou” »

Mohamed Badie

Muhamed Badí

Nejvyšší duchovní vůdce egyptského Muslimského bratrstva, jehož členem je i prezident Egypta Muhamed Mursí (Mohamed Morsi, محمد مرسي) a které dominuje oběma komorám egyptského parlamentu, včera vyzval k džihádu (svaté válce) za „osvobození Jeruzaléma z izraelské vlády.“

Pokračovat ve čtení “Vůdce egyptského Muslimského bratrstva vyzval k džihádu za „osvobození“ Jeruzaléma” »

letoun El AlIzraelský národní letecký dopravce EL Al (אל על) přerušuje na dobu neurčitou veškeré lety do Káhiry. Informaci přinesly v neděli hebrejské noviny Maariv. Jedná se o první časově neomezené přerušení letů do egyptské metropole od mírových dohod z Camp Davidu.

Pokračovat ve čtení “Izraelský dopravce El Al přerušil lety do Káhiry” »

Ahmed Šafík

Ahmed Šafík

Egyptské úřady včera nařídily zatčení Ahmeda Šafíka (Ahmed Shafiq), posledního předsedy vlády za éry prezidenta Husního Mubáraka (Hosni Mubarak), informovala agentura AFP.

Šafík je podezřelý ze zapojení do korupce, uvedly egyptské justiční zdroje. Od těsné porážky v prezidentských volbách letos v červnu žije ex-premiér ve Spojených arabských emirátech. Minulý měsíc mu byl zneplatněn egyptský cestovní pas.

Pokračovat ve čtení “Egypt: Nařízeno zatčení bývalého premiéra Šafíka” »

izraelský premiér Binjamin Netanjahu a ředitel egyptské zpravodajské služby Omar Sulejman

izraelský premiér Binjamin Netanjahu a tehdejší ředitel egyptské zpravodajské služby Omar Sulejman

Bývalý ředitel egyptské zpravodajské služby a viceprezident generál Omar Sulejman (Omar Suleiman, عمر سليمان) zemřel náhle dnes ráno ve věku 76 let v nemocnici v USA. Oznámila to egyptská státní tisková agentura MENA.

Pokračovat ve čtení “Zemřel Omar Sulejman, bývalý ředitel egyptské zpravodajské služby” »

bývalý prezident Egypta Husní Mubárak

bývalý prezident Egypta Husní Mubárak

Bývalý prezident Egypta Husní Mubárak (Hosni Mubarak, حسنى مبارك‎) je v kómatu. Oznámil to mluvčí egyptského ministerstva vnitra.

„Mubárak se dnes dostal do úplného kómatu. Jeho synové Gamal a Alaa požádali vězeňskou správu, aby byli přesunuti k němu, a té bylo vyhověno. Přístup k manželovi na jednotku intenzivní péče byl nicméně upřen Susan Mubarakové s tím, že na návštěvu nemá nárok.

Pokračovat ve čtení “Husní Mubárak v kómatu” »

Ahmed Šafík a Mohamed Mursí

Ahmed Šafík a Mohamed Mursí

Do druhého kola prezidentských voleb v Egyptě postoupil kandidát Muslimského bratrstva Mohamed Mursí (Mohamed Morsy, محمد مرسى) a poslední premiér za vlády svrženého prezidenta Mubáraka Ahmed Šafík (Ahmed Shafik, أحمد شفيق). Včerejší oficiální oznámení volební komise, spojené se zamítnutím námitek neúspěšných kandidátů, vyvolalo protesty jejich stoupenců.

Pokračovat ve čtení “První kolo prezidentských voleb v Egyptě vyhrál islamista a představitel minulého režimu” »

polní maršál Muhamad Husajn Tantáví

polní maršál Muhamad Husajn Tantáví

V Egyptě bude zítra odvolán výjimečný stav, který trval nepřetržitě od atentátu na prezidenta Anvara Sadata 6. října 1981 a měl původně trvat do konce června. Oznámil to dnes odpoledne předseda vládnoucí vojenské junty, Nejvyšší rady ozbrojených sil, polní maršál Muhamad Husajn Tantáví (Muhammad Hussein Tantawi).

Pokračovat ve čtení “Egypt po 30 letech ruší výjimečný stav” »

Káhira. „Egyptská katolická církev a všechny další křesťanské církve jsou proti trestu smrti jakéhokoliv člověka“, reagoval prostřednictvím agentury Asia News na požadavek nejvyššího trestu pro bývalého prezidenta Husního Mubaraka mluvčí koptské církve, Otec Rafic Greiche.

Pokračovat ve čtení “Koptové si nepřejí Mubarakovu smrt” »

demonstrace islámské strany Al Núr, Egypt

demonstrace islámské strany Al Núr, Egypt

Demokracie je herezí, protože odporuje zásadě poslušnosti, která byla přijata po smrti Mohameda, kdy si lidé vybrali svého chalífu a poté jej poslouchali. Prohlášení, které zaznělo v Gíze na shromáždění černého koně egyptských voleb, salafistické strany Al Núr (Al Nour, حزب النور), citoval včera egyptský deník Al-Masry Al-Júm (Al-Masry Al-Youm, Egypt dnes, المصرى اليوم).

Islamisté tvrdého ražení současně označili volební kampaň liberálního Egyptského bloku za „sionismus“ a „zednářství.“

Pokračovat ve čtení “Egyptští islamisté: Demokracie je kacířství, liberalismus musíme zničit” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv