… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
íránské Revoluční gardy

IRGC-CGSU.svg

Znak Íránských revolučních gard – Wikipedia

Saúdskoarabský deník „الوطن السعودية – „Alwatan“: Íránský důstojník spolu s osmi íránskými vojáky padli do zajetí povstalců Saudskoarabský deník „Alwatan“, který se odvolává na prameny v Íránských revolučních gardách, uvádí, že vysoký íránský důstojník a osm íránských vojáků padlo do zajetí rebelů na frontové linii v jižní Sýrii. Deník předpokládá, že že íránské síly bojující na tomto úseku fronty proti rebelům ztratily více než 12 mužů a mezi nimi 2 vysocí důstojníci, o jejichž smrti musely íránské úřady informovat a tak vlastně přiznaly svou přímou účast na bojích v Sýrii.
Pokračovat ve čtení “Íránští důstojnici padli v bojích v jižní Sýrii nedaleko izraelské hranice” »

Hadž Hasan Šaterí

Hadž Hasan Šaterí

V Libanonu byl předevčírem zabit generál íránských Sborů strážců Islámské revoluce (tzv. Revolučních gard) Hadž Hasan Šaterí (Haj Hassan Shateri). Podle íránských médií generál odpovídal za „íránské rekonstrukční úsilí“ na jihu Libanonu.

Hasan Šaterí přiletěl do Damašku z Íránu a poté pokračoval pozemní cestou do Bejrútu. Ještě na syrském území ale bylo jeho vozidlo napadeno střelbou a generál zabit.

Íránská média obviňují z eliminace generála Šaterího „agenty Mosadu“, popřípadě „nohsledy sionistického režimu“, čímž zřejmě míní syrské povstalce.

Pokračovat ve čtení “Syrští povstalci zabili íránského generála, Írán viní „sionisty“” »

Irán prý získal průzkumný letoun USA 4.12.2012Íránské Islámské revoluční gardy prý dnes ukořistily americký průzkumný bezpilotní letoun ScanEagle. Letoun se měl pohybovat nad vodami Perského zálivu a „chycen“ byl poté, kdy vnikl do vzdušného prostoru Islámské republiky.

Získání letounu podle íránské Press TV dnes oznámil velitel námořnictva Revolučních gard kontraadmirál Alí Fadáví s tím, že íránské ozbrojené síly mají „plnou zpravodajskou kontrolu nad zahraničními pohyby v Perském zálivu.“

Írán také zveřejnil fotografie, na nichž má být zmíněný letoun.

Pokračovat ve čtení “Írán prý ukořistil bezpilotní průzkumný letoun USA (+ video, foto)” »

Alí Laridžání

Alí Laridžání

Írán posílá Hamasu do Gazy finanční i vojenskou pomoc, aby posílil úsilí této teroristické skupiny o provádění neustálých a vytrvalých útoků proti židovskému státu. Přiznal dnes předseda íránského parlamentu Alí Larídžání (Ali Larijani, علی اردشیر آملی لاریجانی).

„Jsme hrdí na to, že bráníme lid Palestiny a Hamas… a že naše pomoc jim je jak finanční tak i vojenská,“ cituje Larídžáního slova parlamentní web.

Pokračovat ve čtení “Předseda íránského parlamentu přiznal, že Írán vyzbrojuje Hamas” »

Mohamad Alí Džafárí

Mohamad Alí Džafárí

Válka s Izraelem je prakticky neodvratná, sdělil v sobotu svým podřízeným velitel íránských Revolučních gard generálmajor Mohamad Alí Džafárí (Mohammad Ali Jafari). Na setkání velení gard prohlásil: „Zničíme židovský stát… Tento rakovinný nádor usiluje o válku proti nám, ale není jasné, kdy válka vypukne. Pokud začnou (válku), povede to k jejích zničení… Sionistický režim považuje válku za jediný způsob, ale jsou tak hloupí, že jejich páni (USA) je musí zastavit.“

Pokračovat ve čtení “Íránský generál: Válka s Izraelem je prakticky nevyhnutelná” »

Irán veřejně potvrdil vyslání dobrovolníků z elitních Revolučních gard do bojů v Sýrii. Jejich úkolem je podpořit armádu pod vedením syrského prezidenta Bašára Assada v dlouhotrvající občanské válce. Velící generál Salar Abnoush řekl v pondělí při neveřejném projevu, že iránští dobrovolníci z elitní jednotky jsou zapojeni do války v Sýrii a to z hlediska vojenského i  kulturního. Jeho projev, který měl být neveřejný a „unikl“ prostřednictvím agentury Daneshjoo. Z projevu vyplývá, že Irán se rozhodl podpořit vojensky syrskou armádu v bojích s rebely.

Pokračovat ve čtení “Irán potvrdil účast svých Revolučních gard v bojích v Sýrii” »

Strážci islámské revoluce

Strážci islámské revoluce (Írán)

Deset předních příslušníků íránských Strážců islámské revoluce (Pasdaran, پاسداران) zemřelo v posledních měsících za podezřelých okolností. Mezi mrtvými jsou generálové a další vysocí představitelé a mnoho z nich zemřelo „za zjevně násilných okolností.“ Informaci dnes přinesl v Paříži vydávaný web Intelligence Online.

Strážci působí v Íránu v roli pohraniční stráže, mravnostní policie a vnitřního bezpečnostního aparátu. Mají za úkol zajišťovat, aby Islámská republika nesklouzla ze správné cesty a Íránci i se i nadále podřizovali vůli islámských duchovních, kteří vládnou zemi. Strážci jsou také považováni za jednu z nejsilnějších organizací současného Íránu, mají vlastní paravojenský oddíl, zaměstnávají 90 tisíc lidí a v podnikání mají majetek v řádech prý až desítek miliard dolarů.

Pokračovat ve čtení “Řada úmrtí velitelů íránských Revolučních gard v poslední době” »

turecká loď (vpravo) při cvičení

turecká loď (vpravo) při cvičení

Egyptské vojenské lodě plují do tureckých vod ke společnému vojenskému cvičení s tureckým námořnictvem. Vysoký velitel egyptského námořnictva Muháv Mamiš (Muhav Mamish) v rozhovoru uvedl, že cvičení „není namířeno proti žádné konkrétní zemi a cílem je posílit vztahy a výměnu informací mezi Tureckem a Egyptem.“ Cvičení má název „Moře přátelství,“ informoval izraelský veřejnoprávní rozhlas Hlas Izraele (Kol Jisrael).

Pokračovat ve čtení “Turecko a Egypt pořádají společné námořní cvičení – sbližují se proti Íránu?” »

ajatolláh Alí Chameneí

ajatolláh Alí Chameneí

Íránský nejvyšší duchovní vůdce, ajatolláh Alí Chameneí (Ali Khamenei), nařídil zatčení několika příslušníků Revolučních gard a jejich synů kvůli podezření z přípravy atentátu na něj. Oznámil to jordánský web Al Bawaba (البوابة), podle nějž jsou mezi podezřelými i členové Chameneího ochranky.

Vyšetřováni jsou také další prominentní příslušníci Gard, elitní ozbrojené opory íránského režimu, která v Islámské republice tvoří stát ve státě.

Pokračovat ve čtení “Írán: Údajně odhalena příprava atentátu na nejvyššího vůdce země” »

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve své zprávě z minulého týdne varovala před íránským jaderným programem. Podle ní vše nasvědčuje tomu, že přes svá ujištění Írán jaderné testy využívá k vojenskému programu, jehož cílem je výroba vlastních atomových zbraní.

Zprávy se hned chopila média, protože čím je zpráva znepokojivější, tím lépe se prodá. Podle britského bulvárního deníku The Daily Mail byli ostrovní ministři informováni o možnosti, že Izrael „dříve nebo později“ zaútočí na Írán, aby mu zabránil získat jaderné zbraně. „Očekáváme něco už o Vánocích nebo brzy na začátku příštího roku,“ sdělil deníku „vysoce postavený zdroj z britského ministerstva zahraničí“.

Pokračovat ve čtení “Írán: Nová světová válka se zatím odkládá” »

jaderný ÍránVysoce postavený raketový odborník íránských Revolučních gard zahynul v sobotu při výbuchu na jihozápadě Teheránu. Írán nicméně popírá, že by se jednalo o sabotáž a že by k explozi došlo na raketové základně.

Vládou kontrolovaná íránská média přiznala, že výbuch zabil 17 lidí a jedním z nich byl brigádní generál Hassan Moghadam, velitel programu vývoje raket Revolučních gard, výzkumník Teheránské univerzity a velitel jednotky „samostatného džihádu.“

Pokračovat ve čtení “Při „náhodném“ výbuchu zahynul vysoce postavený íránský raketový odborník (+ video)” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv