Marian Jurečka
Ministr zemědělství Marian Jurečka je od pondělí na třídenní pracovní návštěvě Izraele, kde se sešel na jednání se svým rezortním protějškem. Ministři Yair Shamir a Marian Jurečka spolu debatovali o rozvoji vzájemného obchodu, problematice sucha nebo o spolupráci v oblasti zemědělské vědy, výzkumu a vývoje.
„Chtěli bychom docílit zjednodušení našich obchodních kontaktů, hlavně při udělování „kosher“ certifikace. S tím samozřejmě souvisí úzká spolupráce našich dozorových orgánů, které přikládáme velkou důležitost,“ řekl ministr Marian Jurečka.
český premiér Bohuslav Sobotka a izraelský premiér Benjamin Netanjahu podepisují memorandum, Jeruzalém, Izrael, 25. listopadu 2014
Členové české a izraelské vlády se setkali v Jeruzalémě, kde za účasti premiérů a ministrů obou států proběhlo společné mezivládní jednání, od roku 2011 se jednalo již o třetí mezivládní konzultace.
Hlavními tématy mezivládních konzultací byl rozvoj kontaktů v oblasti vědy, výzkumu a inovací, bezpečnostní otázky a situace na Blízkém východě či prohloubení hospodářské a kulturní spolupráce. Zástupci obou zemí po společném jednání podepsali memoranda týkající se těchto stěžejních oblastí.
Pokračovat ve čtení “Členové vlád České republiky a Státu Izrael společně jednali v Jeruzalémě” »
oblast E1 mezi Jeruzalémem a Maale Adumim
Tisíce Izraelců, odhadem nejméně 5 tisíc, se včera večer zúčastnily protestního pochodu v oblasti E1 mezi hlavním městem Jeruzalémem se zastavěnou částí města Ma’ale Adumim, aby daly najevo nesouhlas se současnými jednáními mezi Izraelem a Palestinskou správou.
Protestu se zúčastnili a k demonstrantům promluvili vysocí představitelé izraelské politické pravice, mezi nimi ministr dopravy a silniční bezpečnosti Jisrael Kac (Yisrael Katz) ze strany Likud , ministr bydlení a výstavby Uri Ariel ze strany Bajit Jehudi (Židovský domov), ministr zemědělství Jair Šamir (Yair Shamir) ze strany Jisrael Bejtenu (Izrael náš domov), předseda poslanců vládní koalice Jariv Levin (Yariv Levin) a poslanci Likudu Ze’ev Elkin a Dany Danon.
Benjamin Netanjahu k vměšování Evropské unie
Izrael nepodepíše žádné nové dohody s Evropskou unií, dokud bude trvat unijní bojkot Judeje a Samaří. Oznámil to včera předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu, který tak reagoval na nařízení EU, zakazující jakékoliv kontakty s izraelskými společnostmi a institucemi, operujícími za hranicemi příměří z roku 1949, a nutnost výslovného prohlášení do smluv Izraele s EU.
budova Knesetu
Kneset ve středu 31. července 2013 po bouřlivé debatě schválil v prvním čtení Zákon o vládnutí (Hak Hamešilut, Governance Law, celým názvem „Zákon o posílení vládnutí a zvýšení volebního prahu“), který má stabilizovat systém vládnutí a ztížit vyslovení nedůvěry vládě. Nejvíce se diskutovalo o zvýšení uzavírací klauzuli ke vstupu do Knesetu ze současných 2 % na 4 % hlasů, nicméně zákon přináší i další významné změny.
Pokračovat ve čtení “Izrael schvaluje Zákon o vládnutí, opozice se bouří” »
palestinský terorista, převážený k propuštění v rámci výměny uneseného izraelského vojáka Gilada Šalita za 1.027 teroristů (říjen 2011)
Izraelská vláda dnes schválila plán premiéra Benjamina Netanjahua na propuštění 104 teroristů, odpykávajících si dlouholeté tresty v izraelských věznicích. Má se jednat o „gesto“ k podpoře obnovení „mírových jednání“ Izraele s Palestinskou správou.
Pro rozhodnutí hlasovalo 13 členů vlády (Netanjahu, Jaalon, Lapid, Saar, Piron, Štajnic, Landver, Livni, Aharonovič, Kohen, German, Perec a Peri), proti 7 ministrů (Kac, Benet, Erdan, Ariel, Landau, Šamir a Orbach). Zdrželi se Šalom a Livnat.
Pokračovat ve čtení “Izraelská vláda schválila propuštění 104 arabských teroristů” »
charedi poslanec Meir Poruš se připoutal k řečnickému pultu
Plénum Knesetu dnes ráno v poměru 64 ku 21 hlasům v prvním čtení přijalo tzv. „Perryho zákon“ zavádějící povinnou vojenskou/civilní službu charedi-zbožných mužů. K přijetí zákona jsou nutná ještě další dvě čtení.
K hlasování došlo okolo 5. hodiny ranní po celonočním projednávání v plénu. Pro zákon hlasovali poslanci vládních stran Likud (Jednota), Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov), Ješ Atid (Budoucnost existuje) a Bajit Jehudi (Židovský domov), stejně jako opoziční Avoda (Strana práce).
Oslavy Dne vítězství nad fašistickým Německem – 68. výročí konce Druhé světové války v Izraeli
Oslavy Dne vítězství nad fašistickým Německem – 68. výročí konce Druhé světové války v Izraeli vyvrcholily dnes, 10. května dopoledne v Haifě slavnostním průvodem válečných veteránů, jejich rodinných příslušníků a všech, kteří jim přišli vzdát hold a rozdělit se s nimi nejen o vzpomínky, ale i o radostnou náladu. Podobné průvody proběhly i ve čtvrtek 9. května v Jeruzalémě, Natanii a dalších městech.
Pokračovat ve čtení “Oslavy Dne vítězství nad fašistickým Německem + fotoesej” »
33. vláda Izraele na společné fotografii s prezidentem Šimonem Peresem, 18. 3. 2013
Kneset včera odpoledne vyslovil důvěru 33. vládě Izraele, kterou sestavil Benjamin Netanjahu ze společné kandidátky stran Likud a Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) mající 31 poslanců a stran Ješ Atid (Budoucnost existuje) s 19 poslanci, Bajit Jehudi (Židovský domov) s 12 poslanci a Tnua (Hnutí) s 6 poslanci.
Designovanému premiérovi se nepodařilo dojednat vládní koalici ve standardní lhůtě 4 týdnů a po prodloužení o další 2 týdny byla vláda dojednána až na samém konci lhůty, přičemž jednání nepostrádalo dramatické momenty.
Pokračovat ve čtení “Izrael má novou vládu – seznam ministrů a náměstků” »
Společná kandidátka stran Likud (Jednota, הליכוד) a Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov, ישראל ביתנו), kandidující pod názvem „Likud – Jisrael Bejtejnu vedená premiérem Benjaminem Netanjahuem“ (הליכוד – ישראל ביתנו בהנהגת בנימין נתניהו לראשות הממשלה) je pravostředou kandidátkou, v níž se spojili stoupenci liberálně-konzervativní politiky, více méně hájící současný ekonomický status quo.
Zejména Jisrael Bejtejnu nicméně prosazuje sekularizarizaci izraelské společnosti, spočívající v povolení civilních sňatků a povinné vojenské / civilní služby pro všechny občany. Ve vztahu je vzniku Palestinského státu jsou obě strany rezervované, když jejich vedení vznik arabského státu v Judeji, Samaří a Gaze sice podporuje, ale požaduje aby byl výsledkem jednání, při nichž by Izraeli zůstaly bloky židovského osídlení. Obě strany kategoricky vylučují rozdělení Jeruzaléma a tzv. právo na návrat „palestinských uprchlíků.“