… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jan Kovanic

WAG5d0205_mir_v_izraeli_jan_kovanicKdyž jsme v červenci upozornili naše čtenáře na knihu Mír v Izraeli Jana Kovanice, netušili jsme, že cena od laskavého autora, kterou věnoval redakci eretz.cz jako cenu pro výherce soutěže, kterou plánujeme uspořádat se stane takovou vzácností. První vydání je již zcela rozebrané a tak kniha, kterou získá výherce soutěže o nejlepší recenzi knihy Jana Schneidera Štein Schneiderova kniha vtipů na židovský způsob (mimochodem první vydání této knihy je již také rozebrané a reedice se čeká v lednu)  je unikát, již rozebrané první vydání. Pro ty, kteří sebe či své blízké chtějí potěšit ještě v tomto kalendářním roce je tu tedy druhé vydání.

Pro informaci přínášíme s laskavým svolením autorky Františky Vrbenské, recenzi, která vyšla na Neviditelném psu –  KNIHA: Prožít Izrael

Prý už cestopisy netáhnou, leda by je napsala atraktivní mladá dáma a stránky by zdobila především její selfíčka s pamětihodnostmi coby doplňkem mizanscény. Možná za to nemůže jen krize knižního trhu, ale v prvé řadě kvantum snadno dostupných webových zápisků z výprav po světě. Některé ve vyšší obsahové i formální kvalitě (a ty už stojí za to!), bohužel ve větší míře se vyskytující ty méně dokonalé, obojí podle pečlivosti a dovednosti tvůrce vyšperkované obrázky proměnlivé úrovně a rozlišení. Pokračovat ve čtení “Mír v Izraeli – druhé vydání” »

206203_bigPřed měsícem vydalo nakladatelství Garamond pozoruhodnou knihu bezpečnostního analytika, novináře, chartisty, bubeníka  Jana Schneidera s názvem Štein Schneiderova sbírka vtipů na židovský způsob. Kniha vznikla poněkud neobvyklým způsobem, totiž po té, kdy MUDr Štein vyléčil pacienta Schneidera z jeho trápení, sám onemocněl a vděčný pacient, aby svému lékaři ulehčil dlouhodobé upoutání na lůžko, mu začal posílat vtipy, židovské, položidovské, dadaistické, aktuální, krátké, delší, ale vždy skvělé. Jan Schneider později rozesílal vtipy dalším šťastlivcům, kteří vždy v pondělí ráno našli v mailu vtipy – povzbuzení pro celý týden. Činil tak po dobu sedmi let. Tolik na úvod. Kniha vznikla jako plod dobrého skutku a podle židovské tradice jeden dobrý skutek je následován dalším. Kniha vychází ve chvíli, kdy mnohé přechází humor, lidé upadají do pocitů beznaděje, smutku, strachu a lék na toto je dobrý humor. Také proto si přejeme, aby si laskaví čtenáři  knihu přečetli, těšili se z ní a trochu odlehčili svým obavám a alespoň na chvíli se usmáli. Protože nikdo z redakce nemůže napsat objektivní recenzi, rozhodli jsme se oslovit čtenáře, aby napsali recenzi sami a poslali ji na adresu redakce@eretz.cz. Uzávěrka soutěže o nejzajímavější recenzi bude 1. ledna 2016. A samozřejmě pro jejího autora či autorku máme cenu – knihu Jana Kovanice Mír v Izraeli s podpisem autora, kterou tento právě pro takové účely laskavě věnoval naší redakci. Pokračovat ve čtení “Štein Schneiderova sbírka vtipů na židovský způsob – soutěž o nejzajímavější recenzi” »

mayer-kovanicPřed časem jsme čtenáře upozornili na knihu Mír v Izraeli, převzali jsme informace z internetových stránek  autora a měli jsme radost, že taková kniha v České republice vyšla. Autor jemně a s noblesou, nadhledem a humorem líčí své zážitky z cest do  Izraele. Každá kapitola začíná slovem mír, které jsme si pro  název i tohoto článku vypůjčili. Pak se ozval autor s tím, že věnuje redakci tři podepsané výtisky, které budou použity jako ceny ve vědomostní soutěži o Izraeli. Celá redakce byla velmi velmi dojata a všichni chtěli odpovědět a poděkovat. Dopadlo to, jak jinak … spoléhali jsme jeden na druhého a k poděkování  došlo velmi opožděně. Až vznikla obava, zda nám autor zachová přízeň. Zachoval. Knihy jménem redakce převzal při kávě v radnici Židovské obce rabín Daniel Mayer (rabíni maji v popisu práce nastolovat mír, ale této kvalifikace ani nebylo třeba, mír již nastal) a předání vyfotografoval renomovaný fotograf Jiří Kovanic, nejen příbuzný Jana Kovanice, ale i přítel obou vyfografovaných. A tak teď se laskaví čtenáři mohou těšit na soutěž o Izraeli a také na ceny a kdo ví, třeba ještě nějaké přibudou. Ti kdo se ale na výhru nespoléhají si mohou knihu koupit už nyní a těšit se z ní hned. Je skutečně z čeho. Potvrzuje to i recenze převzatá z blogu Egonovy pohledy Pokračovat ve čtení “Mír v Maiselově 18 + recenze” »

 mir-v-izraeli-jan-kovanicKdyž jsme s ženou Ivanou na konci dubna 2006 přiletěli do země izraelské, první, co mne překvapilo, byl pocit absolutního míru. Už klesání na přistání, při kterém piloti EL AL vedli své letadlo za ranního šírání mezi mračnými horami, ve kterých se blýskalo, bylo velmi mírné, až mírové. Zapsal jsem si tehdy: „Cítíme takovou jistotu pilotů, že bychom se s nimi klidně vydali i na bombardování Bagdádu. (Ostatně nejspíš se ho kdysi skutečně účastnili.)“

Než jsme se dostali k autobusu, už bylo po dešti, mezi mraky prosvítalo slunce a létalo ptactvo nebeské. Vlaštovky, holubi, nad nimi poštolky. Opět jsem cítil mír. Mír v Izraeli. A říkal jsem si: Ano, napíšu o naší čtrnáctidenní cestě asi tak čtyři články do Neviditelného psa. Nakonec těch článků bylo čtyřicet, a mohli jste si je přečíst na stránkách NP nebo Eretz.cz. Vyprávěl jsem v nich o našem putování Galileou. Objevovali jsme neširoké Chulské údolí, které mezi Libanonem a Golanskými výšinami tvoří „Galilejský prst“ vztyčený k severu. Byli jsme na samém ostří nehtu Galilejského prstu v Metule, navštívili vyhlídku nad opuštěnou syrskou Kunejtrou, ochutnávali víno v Kacrinu, objížděli jezero Kineret (aneb Moře Galilejské). Užívali jsme si výhledů z pohoří Karmel na Haifu a koupání ve Středozemním moři na pláži v Netanji. Objevovali jsme antické památky i nádhery přírody. Podívali se do Kumránu a položili se do vod Mrtvého moře. A navštívil jsme Jeruzalém! Shlíželi jsme na něj ze čtyř světových stran a vyhlíželi ho z hloubky tunelů. Nechali jsme se v něm vodit a mohli jsme jím i svobodně brouzdat Pokračovat ve čtení “Šamanovo doupě: Jan Kovanic – Mír v Izraeli + video” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv