… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Japonsko

Výrobca automobilov pracuje s OurCrowd aby našiel tie najlepšie začínajúce izraelské podniky v automobilových technológiach

HondaNick Sugimoto na konferencií OurCrow, 25. Januára 2016 (Courtesy)

Trochu neskoro na párty, japonská automobilka Honda je pripravená preniknúť do izraelskej siete začínajúcich podnikov, podľa Nicka Sugimoto, senior programového riaditeľa, Honda Silicon Valley Lab.
„Laboratórium bolo vytvorené v roku 2011 aby oslovilo začínajúce podniky v Silicon Valley, ktoré majú dobrú technológiu, ktorá sa hodí do kocepcie Hondy, plánujeme rozšíriť túto stratégiu do Izraela prostredníctvom využitia odbornosti izraelských expertov v odvetví automobilových technológií,“ povedal.
S blížiacim sa zapojením do izraelskej siete týchto začínajúcich podnikov sa Honda spája s množstvom automobilových spoločností, ktoré už v Izraeli pracujú na výskume a vývoji alebo rozvíjajú vzťahy s izraleskými podnikmi – medzi nimi sú Ford, GM, Hyundai, Toyota a iný z čoho sa vytvára akási blízkovýchodná verzia Detroitu a jeho automobilového priemyslu. Pokračovat ve čtení “Honda je pripravená sa spojiť s automobilovými gigantmi v „blízkovýchodnom Detroite“” »

elektromobil Toyota pro městský provoz; foto: Takadanobaba Kurazawa

elektromobil Toyota pro městský provoz; foto: Takadanobaba Kurazawa

Série biznis a technických udalostí v Osake a Tokiu vyzdvihnú spoločnosti z Izraela v automobilovom, elektronickom a inom priemysle.Po úspešnom Dni programovania v Izraeli v októbri, sa Toyota rozhodla, že chce viac izraelských inovácií – a tentokrát prináša tieto inovácie domov. Spoločnosť uskutoční Deň inovácií vo svojom hlavnom sídle (samozrejme v meste Toyota City). Počas tejto udalosti sa členovia izraelskej delegácie stretnú s viac ako päťdesiatimi predstavetiľmi spoločnosti z obchodného oddelenia a z oddelení výskumu a vývoja.

Toto podujatie je len jedno z niekoľkých, ktoré zastrešuje novo založená Izraelská obchodná kancelária v Osake. Táto nová pobočka, v jednom z vedúcich svetových finančných centier, vytvorí nové ekonomické možnosti pre izraelské spoločnosti, vrátane najväčších japonských výrobcov automobilov, povedal Amit Lang, riaditeľ izraelského ministerstva hospodárstva, ktorý bude v Osake inaugurovať toto nové centrum a zároveň vedie delegáciu izraelských firiem zameraných na automobilový trh, ako súčasť jeho pracovnej návštevy tejto krajiny.

„Počas minulých rokov bol zaznamenaný zvýšený záujem japonských spoločností v Izraeli v rôznych sférach, evidovaný príchodom japonských spoločností do Izraela a ich vôľu poskytnúť zázemie pre izraelské spoločnosti v Japonsku“, povedal Lang. Pokračovat ve čtení “Japonsko uvíta izraelských podnikateľov” »

luachVýročí rabiho Chajma Šmuelevice (Chaim Leib Shmuelevitz, 1902 – 23. 12. 1979, 3. Tevet 5740), po více než 40 let děkana známé ješivy Mir (Mir Yeshiva, ישיבת מיר). Rabín byl znám pro svou bezmeznou lásku v Bohu a lidstvu.

Po propuknutí II. světové války se rabimu Šmuelevicovi a jeho žákům zázračně podařilo získat tranzitní víza a odjet v roce 1940 ze Sovětským svazem okupované Litvy transsibiřskou magistrálou až japonského Kobe a následně do bezpečné čínské Šanghaje, kde stál pět let v čele ješivy. Poté rabi Šmuelevic znovuzřídil Mirskou ješivu v Jeruzalémě. Ješiva rostla až na dnešních 5.000 studentů. Jeho etické výklady, z nichž řada byla publikována i v angličtině, jsou považovány za klasické.

Víza, s jejichž pomocí uprchli před jistou smrtí, rabimu a jeho studentům – stejně jako tisícům dalších Židů – s velkým osobním ohrožením  vydal japonský vicekonzul  v Kaunasu Čiune Sugihara (Chiune Sugihara, 杉原 千畝). Ten následně sloužil na dalších postech v japonské diplomatické službě a po válce na žádost svých nadřízených rezignoval. Podle jeho ženy Jukiko (Yukiko) byla rezignace vynucená kvůli porušení služebních předpisů během působení v Litvě, japonské ministerstvo zahraničí to nicméně popřelo s tím, že o tom není žádný důkaz a že stejně po válce opustilo službu mnoho dalších diplomatů. V roce 1985 jej v té době již vážně nemocného ocenil památník Jad VaŠem titulem Spravedlivého mezi národy.

Arie Arazi

Arie Arazi

Jak bylo dnes oznámeno Velvyslanectvím Státu Izrael v Praze, zemřel Arie „Arik“ Arazi, bývalý velvyslanec Izraele v České republice od podzimu 2005 do jara 2008.

Arie Arazi zakončil diplomatickým postem v Česku svoji dlouholetou kariéru na izraelském ministerstvu zahraničí. Před příjezdem do Prahy byl náměstkem generálního ředitele ministerstva a ředitelem programu pro mezinárodní spolupráci Mašav, předtím velvyslancem v Jižní Koreji či Japonsku.

V poslední době žil v San Miguel de Allende ve středním Mexiku.

Pohřeb se konal dnes odpoledne v Jeruzalémě.

luach2. září 1942, 20. Elul 5702 bylo nacisty zlikvidováno ghetto v Miru (bělorusky: Мір, rusky: Мир) v Polsku. Mir byl střediskem židovské vzdělanosti v předválečné Evropě, kde se nacházela slavná, v roce 1815 založená, Mirská ješiva (Mir Yeshiva, ישיבת מיר‎, Yeshivas Mir, Mirrer Yeshiva, Mir). Židé se začali v Miru poprvé usidlovat v 17. století a do konce 19. století už Židé tvořili 62 % obyvatel města. Němci dobyli Mir v červnu 1941, poté, kdy byla původně polská oblast nejprve napadena a anektována Sovětským svazem v září 1939. Když Němci po napadení SSSR město obsadili, popravili zde velké množství Židů. V květnu 1942 byli zbývající Židé nahnáni do místní středověké pevnosti a povražděni.

Studenti a učitelé Mirské ješivy už při pádu Polska v září 1939 uprchli do Litvy, kterou ovšem krátce na to okupoval Sovětský svaz. Zde se jim podařilo od japonského generálního konzula v Litvě Chiune Sugihary (杉原千畝, Sugihara Chiune) získat víza a zázračně přes Sibiř vlakem unikli až do Japonci okupované čínské Šanghaje, kde strávili zbytek války. Po válce byly nové Mirské ješivy zřízeny v New Yorku a Jeruzalému. Jeruzalémská Mirská ješiva je dnes s více než 5.000 studenty největší ješivou světa.

Konzul Chiune Sugihary, který po Vilniusu sloužil také jako generální konzul v Praze, Královci (Königsberg, dnes Kaliningrad) a Bukurešti, byl po válce japonskou vládou vyzván k odchodu z diplomatických služeb. Spekulace o tom, že se tak stalo kvůli „profesnímu selhání v Litvě“ se nikdy nepodařilo vyvrátit ani potvrdit. V roce 1985, krátce před jeho smrtí, jej Izrael poctil titulem Spravedlivý mezi národy (חסידי אומות העולם, Chasidej Umot HaOlam) a jemu a jeho potomkům udělil izraelské státní občanství.

studenti

studenti (ilustrační foto)

Izrael je druhou nejvzdělanější zemí mezi členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Vyplývá to ze včera zveřejněné zprávy „Vzdělání v kostce 2012“ („Education at a Glance 2012“), která co do zastoupení vysokoškoláků ve věkové skupině 25 až 64 let řadí před Izrael už jen Kanadu.

Zpráva uvádí, že v Izraeli má ve věkové skupině 25 až 64 let vysokoškolské vzdělání 46 % obyvatel. V Kanadě je to 51 %, v pořadí třetím Japonsku 45 %.

Pokračovat ve čtení “Izrael je druhou nejvzdělanější zemí OECD” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv