… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jehuda Löw – Maharal

Rabínská vizitace v Prostějově, foto Statutární město Prostějov

Rabínská vizitace v Prostějově, foto Statutární město Prostějov

Dnes již není žádným tajemstvím, že na území České republiky před 2. světovou válkou žilo mnoho židů. Sdružovali se v komunitách – židovských obcích, ty navazovaly na staré a zakořeněné židovské pospolitosti, které svůj život vedly podle svých pravidel a podle toho co všechno jim přímá vrchnost dovolila a jak se k nim stavěli panovníci. Po roce 1939 mizeli židé do nacistických koncentračních či vyhlazovacích táborů anebo přímo do polských ghet, kde je čekal stejný osud jako v koncentračních táborech.Většinová společnost tuto skutečnost přijímala tu s politováním, tu lhostejně a někdy dokonce se souhlasem. Konec konců židé byli vždy tak trochu cizí element. Zůstal po nich ale majetek a ten se vždy hodí. A takový Prostějov bylo město bohaté, kde bohatli i židé a zbylo toho po nich dost. Také ten nešťastný hřbitov. Židé mají totiž takový zvyk, který berou vážně, že jakmile své mrtvé jednou pohřbili a položili na něj náhrobní kámen, už se s ním nesmí hnout. Některé  hřbitovy kupodivu přežili všechny totality a i časy svobody. Jsou města, která se s pozůstatky po židovských komunitách vyrovnala se ctí a také tím získala určitou popularitu  jako například Třebíč, Jičín, Mikulov, Boskovice a další. Jsou jiná města, která se jaksi spíše distancují. Pokračovat ve čtení “V Prostějově nebyl festival, ti rabíni byli skuteční” »

luachVýročí (Jahrzeit, járcajt) rabiho Eliyahu Eliezera Desslera (1892 – 30. 12. 1953, 24. Tevet 5714), vlivného filosofa a děkana Ponověžské ješivy (Ponovezh Yeshiva) v Izraeli. Rabi Dessler se narodil v Litvě a později se přestěhoval do Anglie a následně se trvale usídlil v Izraeli. Byl studentem hnutí Musar (zaměřeného na etiku) a čerpal také z mystického učení Maharala z Prahy (Jehuda Löw ben Becalel, מהר“ל – MaHaRaL je hebrejský akronym z Morejnu ha-Rav Löw, „Náš učitel rabi Löw“).

Učení rabiho Desslera je zachyceno v šestisvazkovém díle Michtav M’Elijahu ( Michtav M’Eliyahu), které objasňuje myšlenky jako je například židovská filosofie lásky: „Čím více jinému dáš, tím více budeš tu osobu milovat.“

24. Tevet je také výročím rabiho Šnojra Calmana (Shneur Zalman, שניאור זלמן מליאדי) z Liady (1745 – 27. 12. 1812), autora chasidského díla Tanja (Tanya) a zakladatele lubavičského hnutí.

luachVýročí (Jahrzeit, járcajt) rabiho Jehudy Löwa (Jehuda ben Becalel Löw, Yehudah ben Bezalel Levai, resp. Loew, Löw), známého také jako Maharal z Prahy (מהר”ל – akronym z Morejnu ha-Rav Löw, „Náš učitel rabi Löw“). Maharal se narodil v Polsku, o noci pesachového sederu roku 1525, do významné rabínské rodiny, která odvozovala svůj původ od krále Davida. Sloužil jako moravský zemský rabín v Mikulově (německy, jidiš Nikolsburg), vrchní polský rabín v Poznani (Poznań, v jidiš פּױזן, Poyzn, německy Posen) a později rabín Prahy. Maharal unikátně spojoval klasickou talmudickou vzdělanost s hlubokým kabalistickým náhledem.

Pokračovat ve čtení “Dnešek v historii – 18. Elul” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv