… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jeskyně Machpela – Hrobka patriarchů

Genadij Kaufman

Genadij Kaufman

Dnes (30.12.2015)  bylo z jeruzalémské  nemocnice  Shaarej Cedek oznámeno, že Genadij Kaufman svým zraněním podlehl.

V pondělí, 7. prosince byl v Hebronu u hrobky našich praotců, u jeskyně Machpela velmi těžce zraněn Genadij Kaufman z Kyriat Arby. Zraněný Kaufman je hospitalizován v nemocnici v Jeruzalémě a jeho život je dosud v nebezpečí. Teroristu, který Kaufmana těžce pobodal, zneškodnili policisté Pohraniční stráže. Útok se udál nedaleko stanoviště Pohraniční stráže, které je umístěno naproti jeskyni Machpela. Genadij, který je zahradníkem, skončil práci v okolí jeskyně Machpela a poté čekal na zastávce na autobus nebo auto (tremp), které by jej odvezlo domů, do Kyriat Arby. Náhle se tam objevil palestinský terorista a začal zuřivě Genadije bodat nožem do horní části těla. Pohraničníci, kteří byli na svém stanovišti zpozorovali, co se nedaleko od nich děje a okamžitě přispěchali Kaufmanovi na pomoc. První, co udělali, že zneškodnili teroristu a současně jejich kolegové poskytli první pomoc oběti teroru. Za několik málo minut přijela i sanitka záchranné služby Judeje a Samaří s dobrovolníky Magen David Adom (obdoba Červeného kříže). Ta nakonec transportovala těžce raněného Kaufamana do nemocnice v Jeruzalémě.

Pokračovat ve čtení “Teroristický útok u hrobky patriarchů v Hebronu – aktualizováno” »

MACHPELA

Jeskyně Machpela, foto: kipa.co.il

Každ1 toraoročně před šabatem, v němž čteme parašat hašavua Chajej Sara, se sjíždějí do Hebronu stovky a někdy i více než tisíc Židů ze všech koutů Izraele, aby byli nejen duchovně, ale i fyzicky blíže naší matce Sáře. Hebron se nazývá městem praotců – עיר האבות, neboť zde, v jeskyni Machpela – מערת מכפלה jsou pochovány manželské páry: 1. Adam a Eva 2. Sára a Abraham 3. Jicchak a Rivka 4. Jákob a Lea.
Pokračovat ve čtení “Paraša CHAJEJ SARA (Gn 23,1 – 25,18)” »

Gal Kobi z.l.

Gal Kobi z.l.

Hebron je v období svátků místem kam se sjíždějí věřící židé, konají se sváteční modlitby v místě posledního odpočinku našich praotců Abrahama Izáka a Jákova – v hrobce patriarchů. Pro Izraelskou armádu to znamená zvýšenou pohotovost. Přesto došlo k teroristickému útoku, kdy v Hebronu ve čtvrti Abraham Avinu vedle jeskyně Machpela byl palestinským ostřelovačem zavražděn izraelský voják seržant Kobi Gal. Jeho pohřeb bude dnes (23.9.2013) v Tirat ha Carmel, odkud pochází.

Pokračovat ve čtení “Zastřelen izraelský voják v Hebronu” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv