… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jeskyně Machpela – Hrobka patriarchů

Genadij Kaufman

Genadij Kaufman

Dnes (30.12.2015)  bylo z jeruzalémské  nemocnice  Shaarej Cedek oznámeno, že Genadij Kaufman svým zraněním podlehl.

V pondělí, 7. prosince byl v Hebronu u hrobky našich praotců, u jeskyně Machpela velmi těžce zraněn Genadij Kaufman z Kyriat Arby. Zraněný Kaufman je hospitalizován v nemocnici v Jeruzalémě a jeho život je dosud v nebezpečí. Teroristu, který Kaufmana těžce pobodal, zneškodnili policisté Pohraniční stráže. Útok se udál nedaleko stanoviště Pohraniční stráže, které je umístěno naproti jeskyni Machpela. Genadij, který je zahradníkem, skončil práci v okolí jeskyně Machpela a poté čekal na zastávce na autobus nebo auto (tremp), které by jej odvezlo domů, do Kyriat Arby. Pokračovat ve čtení “Teroristický útok u hrobky patriarchů v Hebronu – aktualizováno” »

MACHPELA

Jeskyně Machpela, foto: kipa.co.il

Každ1 toraoročně před šabatem, v němž čteme parašat hašavua Chajej Sara, se sjíždějí do Hebronu stovky a někdy i více než tisíc Židů ze všech koutů Izraele, aby byli nejen duchovně, ale i fyzicky blíže naší matce Sáře. Hebron se nazývá městem praotců – עיר האבות, neboť zde, v jeskyni Machpela – מערת מכפלה jsou pochovány manželské páry: 1. Adam a Eva 2. Sára a Abraham 3. Jicchak a Rivka 4. Jákob a Lea.
V naší paraše se také hovoří o tom, že Abraham koupil jeskyni Machpelu a její bezprostřední okolí od Efrona Chetejského za 400 šekelů stříbra běžných mezi kupci. Je to vlastně první naše koupě nemovitosti v kenaánské zemi, i když Hospodin celou zemi přislíbil Abrahamovi a jeho potomkům. 400 šekelů stříbra představuje zhruba 3,36 kg čistého kovu, což na l8. století př.o.l. byla přímo astronomická suma. Dodejme, že ani dnes ekvivalent v dolarech není zanedbatelný. Proto, když dnes někdo z „mírotvorců“ hovoří o tom, že bychom měli opustit Hebron, tak neví, co říká, neboť město otců neopuštíme, ať je politická či jiná situace jakákoliv. Pokračovat ve čtení “Paraša CHAJEJ SARA (Gn 23,1 – 25,18)” »

Gal Kobi z.l.

Gal Kobi z.l.

Hebron je v období svátků místem kam se sjíždějí věřící židé, konají se sváteční modlitby v místě posledního odpočinku našich praotců Abrahama Izáka a Jákova – v hrobce patriarchů. Pro Izraelskou armádu to znamená zvýšenou pohotovost. Přesto došlo k teroristickému útoku, kdy v Hebronu ve čtvrti Abraham Avinu vedle jeskyně Machpela byl palestinským ostřelovačem zavražděn izraelský voják seržant Kobi Gal. Jeho pohřeb bude dnes (23.9.2013) v Tirat ha Carmel, odkud pochází.

Jako odpověď na teroristický čin oznámil předseda vlády Benjamim Netanyahu, že povoluje osídlení domu židovských majitelů poblíž jeskyně Machpela. Za  předchozí vlády ministr obrany Ehud Barak nepovolil majitelům, aby se do domu nastěhovali. Toto rozhodnití předseda vlády v důsledlu teroristického činu zrušil. Někteří komentátoři považují současnou eskalaci projevů terorizmu za počátek  třetí intifády.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv