… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jom Jerušalajim (Den Jeruzaléma)

jerusalemPřed čtyřiceti sedmi lety, 28. ijaru 5727 neboli 7. června 1967 izraelská armáda osvobodila Východní Jeruzalém, který byl devatenáct let okupován Jordánskem. Osvobození Jeruzaléma v šestidenní válce, která byla provázena zázraky jako ona válka po východu našich předků z Egypta, kdy Hospodin bojoval za nás – ה‘ ילחם לכם (Ex 14,14). Díky tomuto vojenskému úspěchu, mohlo začít znovusjednocení obou částí Svatého Města, tak jak tomu bylo do války za nezávislost. Začala obnova Židovské čtvrti, kterou jordánská armáda roku 1948 prakticky srovnala se zemí, včetně mnoha synagóg. Začala rekonstrukce Zdi nářků – Západní zdi Chrámové hory, kterou, jak uvádí tradice, nikdy neopustila Boží imanence – שכינה. Opět se začala naplňovat slova třetího verše Žalmu 122: „Jeruzalém je zbudován jako město semknuté v jediný celek – . ירושלים הבנויה כעיר שחוברה לה יחדו Pokračovat ve čtení “28. ijar – Den Jeruzaléma – Jom Jerušalajim” »

Den Jeruzaléma 2012 – vlajkový pochodTisíce lidí se včera v ulicích hlavního města Izraele zúčastnili Vlajkového pochodu, který se slaví znovusjednocení města v roce 1967, k němuž došlo po 19 letech rozdělení v důsledku jordánské okupace východní části Jeruzaléma.

Pokračovat ve čtení “Izrael oslavil vlajkovým pochodem Den Jeruzaléma (videa, fotografie)” »

Binjamin Netanjahu

Binjamin Netanjahu

Na oslavě znovusjednocení Jeruzaléma při Šestidenní válce učinil předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) jedno z nejsilnějších prohlášení, která kdy pronesl ohledně práva židovského národa na svrchovanost nad svým starodávným hlavním městem Jeruzalémem.

Pokračovat ve čtení “Binjamin Netanjahu: Pokud by se Izrael vzdal Chrámové hory, vedlo by to k válce” »

Den Jeruzaléma v ješivě Merkaz HaRav

Den Jeruzaléma v ješivě Merkaz HaRav

Tradiční oslavy Dne Jeruzaléma začaly dnes večer v přední nábožensko-sionistické ješivě Merkaz HaRav Kook (מרכז הרב קוק) v Jeruzalémě. Přinášíme fotoesej ze záběrů z webu ješivy.

Pokračovat ve čtení “Den Jeruzaléma v ješivě Merkaz HaRav (fotoesej)” »

V pátečním (18.5.) vydání listu Jisrael ha-jomישראל היום uvádí jeho dopisovatel Yuri Yalon několik nejnovějších údajů z Ústředního statistického úřadu Izraele týkajících se hlavního města Jeruzaléma. V Jeruzalémě nyní žije více než 801 tisíc obyvatel, z nichž je 497 tisíc Židů (62%),  281 tisíc muslimů (35%) a 14 tisíc křesťanů (1,8%).

Pokračovat ve čtení “Ještě několik zajímavostí ke Dni Jeruzaléma” »

Chrámová hora

Chrámová hora

28. ijaru 5727, tj. 7. června 1967 (letos datum připadá na 20. května) izraelská armáda po těžkých bojích osvobodila východní část Jeruzaléma. Legendární  velitel Mota Gur tehdy na Chrámové hoře prohlásil do celého světa: „הר הבית בידינו !Chrámová hora je v našich rukou!“ Je-li Erec Jisrael tělem židovského národa, pak Jeruzalém je jeho srdcem. Jeden bez druhého nemohou žít. Každý Žid žijící v diaspoře se třikrát denně modlí směrem k zemi Izraele. Každý, kdo žije v Izraeli se modlí směrem k Jeruzalému. Jeruzalémec se modlí směrem k Chrámové hoře. Ten, kdo je u Chrámové hory se modlí k místu, kde stával Chrám. Pokračovat ve čtení “28. ijar JOM JERUŠALAJIM – DEN JERUZALÉMA” »

zlatá mince Davidova věžOmezená ražba zlaté mince, kterou vydala Banka Izraele (Bank of Israel, בנק ישראל), byla sběrateli vykoupena a nyní má hodnotu dvojnásobku ceny zlata, z něhož je vyrobena.

Centrální banka vydala v rámci omezené ražby po 3.600 kusech dosud dvě zlaté mince edice „Jeruzalém ze zlata.“ I druhá z mincí jeruzalémské edice se prodává výborně.

Pokračovat ve čtení “Numismatika: Šekel, který má cenu dvojnásobku ceny zlata” »

Předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) včera v rámci oslav Dne Jeruzaléma (Jom Jerušalajim, יום ירושלים) pronesl projev v ješivě Merkaz HaRav (מרכז הרב) v Jeruzalémě. Při vstupu do bejt midraš (studovny, בית מדרש) jej více než tisíc studentů přivítalo slovy, jimiž Mojžíš požehnal kmenu Binjamin: „A Benjamínovi řekl: Milovaný Bohem, ať zůstává u něj v bezpečí!“ (Dt 33:12).

Pokračovat ve čtení “Netanjahu: Budeme i nadále budovat jednotný Jeruzalém” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv