… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Káhira

img432358Jako součást svého plánu na vytvoření nárazníkového pásma nařídil Egypt obyvatelům žijícím podél východní hranice země s Gazou evakuaci.

Egypt nařídil obyvatelům žijícím podél východní hranice země s Gazou evakuaci do 48 hodin, ale výkon tohoto rozhodnutí pozastavil po protestech, uvedla agentura AP v úterý.
Ultimátum je součástí egyptských plánů na vytvoření nárazníkového pásma, které jsou reakcí na teroristický útok minulý pátek, při němž bylo zabito 31 egyptských vojáků na Sinajském poloostrově. Evakuované domy budou demolovány a stanovena nárazníková zóna určená k zastavení pohybu zbraní a teroristů mezi Egyptem a Gazou. Již dříve v úterý zdroje z egyptské armády odhalily detaily plánu palestinské zpravodajské agentuře Ma´an o tom, že všechny domy a farmy do hloubky 500 metrů od sinajské hranice budou zabaveny a evakuovány. Vyklizení se v této hloubce týká celé hranice dlouhé 13 kilometrů. Navíc bude podél celé hranice s Gazou vyhlouben příkop o hloubce a šířce 20 metrů.
Pokračovat ve čtení “Egypt dává Gazanům 48 hodin na evakuaci” »

sníh na okraji Káhiry, 13. prosince 2013

sníh na okraji Káhiry, 13. prosince 2013

Nejen Izrael, autonomní arabská území, Jordánsko a Sýrie, ale také Egypt dnes zakouší netypicky chladné počasí. Noční teploty na dnešek poklesly až na 2 °C a okraji Káhiry dnes mnoha letech sněžilo, zatímco v centru egyptské metropole prší.

Chladné počasí by v Egyptě mělo pokračovat podle meteorologů i zítra.

Egypťané na sociálních sítích sdílejí fotografie a tvrdí, že se jedná o nejchladnější zimu za více než sto let. V Káhiře prý naposledy sněžilo před 112 lety.

Pokračovat ve čtení “V Káhiře sněží, prý poprvé po 112 letech (+ foto)” »

220px-Al_Azhar1

Univerzita Al Azhar    foto Wikipedia

Napětí mezi Káhirou a Ankarou je silnější než dříve, protože turecký předseda vlády Recep Tayyip Erdogan straní Muslimskému bratrstvu. V Káhiře se vyjádřil mluvčí prezidenta Adlyho Mansoura zcela jednoznačně o vztahu Erdogana k náboženství, když řekl, že Erdogan nemá náboženskou kulturu a že by bylo prospěšnější, kdyby mlčel. Toto velmi nelichotivé vyjádření přišlo jako odpověď na Erdoganovu kritiku šejcha Ahmeda Al Tayeba, vekého imáma muslimské univerzity Al-Azhar za to, že podporuje nový egyptský režim, který svrhl prezidena Morsího a podniká kroky proti Muslimskému bratrstvu.

Pokračovat ve čtení “Egypt: Erdoganovi chybí náboženská kultura” »

Čtyři zaměstnanci izraelského velvyslanectví v Káhiře se vrátili do Egypta a údajně začali hledat nové – bezpečnější – místo pro ambasádu.

Egyptské zdroje novinářům sdělily, že do Káhiry včera odpoledne přijel izraelský generální konzul s asistentem a dalšími dvěma zaměstnanci izraelského velvyslanectví. Skupina nejprve prohlédla, v jakém stavu jsou prostory velvyslanectví.

Izraelská ambasáda v Káhiře je stále v troskách, poté co na ni zaútočil dav, který také málem lynčoval zaměstnance. Chátra zničila bezpečnostní bariéru před budovou, překonala ochranný plot a pronikla až do čekárny velvyslanectví. Šest příslušníků ochranky bylo egyptskou speciální jednotkou zachráněno na poslední chvíli poté, kdy na káhirskou prozatímní vojenskou vládu vyvinul tlak prezident USA Barack Hussein Obama. Všichni izraelští zaměstnanci ambasády byli evakuováni na letiště a odletěli rovnou do Tel Avivu.

Pokračovat ve čtení “Zaměstnanci izraelského velvyslanectví se vracejí do Káhiry” »

Jen krátce poté, co byla okolo izraelského velvyslanectví v Káhiře postavena egyptskou vládou bezpečnostní zeď, která ji měla chránit před napadením chátrou, zeď v pátek stovky Egypťanů zbořily.

Agentura AP uvedla, že egyptské bezpečnostní složky proti davu, který vylezl na zeď, bušil do ní kladivy a její velkou část pobořil, nezasáhly.

Kanál 10 izraelské televize informoval, že po překonání zdi se „protestujícím“ podařilo proniknout bezpečnostní ochranou 21patrové budovy a proniknout až na poschodí, kde ambasáda sídlí.

Pokračovat ve čtení “Egypt: Chátra přepadla izraelské velvyslanectví, rabovala a strhla vlajku (+ video)” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv