… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg, Juli Joel Edelstein, Ivo Schwarz

Karel Schwarzenberg, Juli Joel Edelstein, Ivo Schwarz

Ve dnech 6. – 9. října 2015 dlí na pracovní návštěvě Izraele předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny parlamentu  ČR Karel Schwarzenberg. Dne 6. října 2015 uskutečnil pracovní jednání s předsedou zahraničního a bezpečnostního výboru Knesetu Cachim Hanegbim (Tzachi Hanegbi), politickým ředitelem Ministerstva  zahraničí Izraele Alonem Ušpicem (Alon Ushpiz) a předsedou Knesetu Julim Edelsteinem (Yuli Yoel Edelstein). Ve dnech 7. a 8. října se v Interdisciplinary Center Herzliya zúčastnil workshopu o nových strategiích vztahů mezi Evropskou unii  a Izraelem.

Pokračovat ve čtení “Pracovní návštěva Karla Schwarzenberga v Izraeli” »

Chaverut 2014

Dovolujeme si Vás pozvat na jubilejní X. ročník „Dnů přátelství – Chaverut“, které pořádá Město Valašské Meziříčí ve spolupráci s českou pobočkou ICEJ (Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém) a začínají již v neděli 23. 2. 2014 v 15:30 ve Valašském Meziříčí, v kulturním zařízení zámku Žerotínů, Komenského 1/3.

neděle 23. února 2014 v 15:30 hodin, vernisáž výstavy v Zámecké kavárně: Zmizelá židovská stopa fotografa Libora Cabáka – výstava potrvá do 30. března.

neděle 23. února 2014 v 16 hodin, velký sál zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí, zástupce velvyslance státu Izrael v ČR pan Shachar Shelef a předseda Zahraničního výboru PSP ČR Karel Schwarzenberg, beseda na téma Aktuální situace na Blízkém východě. V rámci programu vystoupí devítičlenný vokální soubor Doc. Tomáše Novotného NOACH.

neděle 9. března 2014 v 16 hodin, M-Klub (zámek Žerotínů), historička Dr. Kateřina Čapková, přednáška na téma 70. výročí vyvraždění rodinného tábora Auschwitz-Birkenau. Hudební spolupráce Markéta Pimková (hoboj) a Elen Kimlerová (klavír).

pondělí 10. března 2014, v 10 hodin, aula Gymnázia Františka Palackého Valašské Meziříčí, pamětník holocaustu Luděk Eliáš a lektorka ICEJ Jana Hlávková, přednáška na téma Může se opakovat něco podobného jako holocaust? – Přednáška pro studenty.

neděle 23. března 2014 v 16 hodin, M-Klub (zámek Žerotínů), brněnský rabín Šlomo Kučera, přednáška na téma Noachidská přikázání (sedm přikázání, která podle židovské tradice předal Bůh Noemovi a jeho potomkům). Hudební spolupráce Milada Sedláková (zpěv) a Eva Kopřivová (klavír, housle).

česká ambasáda v Tel Avivu

česká ambasáda v Tel Avivu

Bouři ve sklenici vody vyvolalo v Česku prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že by si „docela přál, kdyby Česká republika přenesla svoji ambasádu do Jeruzaléma“ a že v tomto směru bude působit na příští českou vládu, učiněné před týdnem na Dnech pro Izrael v Hradci Králové.

Přední média informují o kritice ze strany Zemanových politických soupeřů v České republice i kritice „některých představitelů Ligy arabských států“ a teroristické organizace Hamas (Hnutí islámského odporu), ovládající Pásmo Gazy.

Zemanovi spolupracovníci výrok, pronesený týden před zahájením státní návštěvy Izraele, vysvětlují, nicméně nutno říci, že v arabském a muslimském světě prohlášení nevyvolalo prakticky žádnou pozornost.

Pokračovat ve čtení “Bouře ve sklenici vody: Zemanův výrok o přestěhování velvyslanectví do Jeruzaléma kritizují teroristé, jeho spolupracovníci vysvětlují” »

Miloš ZemanKarel SchwarzenbergVšechna izraelská média včera večer přinesla informaci o vyjádření českého prezidenta Miloše Zeman o možnosti vyslání českých vojáků v rámci mise OSN na Golanských výšinách. Zeman v tomto gestu vidí možnost upevnit postavení České republiky v rámci mezinárodních organizací.

S návrhem prezidenta Zemana, předneseným na setkání českých velvyslanců v Praze, souhlasí i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který zdůraznil, že poté, kdy Rakušané stáhli své jednotky  z Golan, má Česká republika šanci získat postavení jak u Sýrie tak v Izraeli.

Pokračovat ve čtení “Izraelská média informují o prohlášení prezidenta Zemana” »

1004232_930533_IMG_3898První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg vystoupil ve Washingtonu s hlavním projevem na každoročním Globálním foru Amerického židovského výboru (AJC), jedné z nejrespektovanějších a nejvlivnějších amerických židovských organizací. Ve svém projevu ministr Schwarzenberg zdůraznil, že Česká republika bude nadále pevně stát po boku Izraele v jeho snaze zajistit základní bezpečnost svých obyvatel. Zároveň významné zástupce židovské komunity varoval, že krize mírového procesu a přetrvávající status quo ve vztahu k Palestincům vytváří nové politické hrozby pro Izrael.

Pokračovat ve čtení “Ministr Schwarzenberg vystoupil jako hlavní řečník Globálního fóra Amerického židovského výboru” »

Karel Schwarzenberg v JemenuPrvní místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg pokračoval 22. května 2013 v návštěvě Spojených arabských emirátů (SAE) podporou českých podnikatelů v Rás al-Chajmě (RAK).

Vládce RAK Saud bin Sakr al Kasimi přijal šéfa české diplomacie ve svém sídle spolu s užší rodinou, zástupci administrativy, předními byznysmeny a řediteli místních sdružení včetně obchodní komory, turistické agentury či investičního úřadu.

Po obědě, který na počest ministra vládce uspořádal, oba politici debatovali, jak ještě více podpořit dobře se rozvíjející ekonomickou spolupráci. Emiráty jsou naším největším obchodním partnerem v arabském světě. Český export do SAE je posledních pět let nad hranicí půl miliardy dolarů.

Pokračovat ve čtení “Ministr Schwarzenberg jednal ve Spojených arabských emirátech o investicích” »

Mohammed Salim Basindawa

První místopředseda vlády a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg navštívil Jemenskou republiku, kde podpořil snahu o národní dialog a ocenil dosažené reformy. Během návštěvy otevřel honorární konzulát České republiky v Sanaá.

Ministr Schwarzenberg pobýval v Jemenu 21.května, v předvečer jemenského státního svátku. Jemenská strana věnovala české delegaci mimořádnou pozornost. Ministr ráno spolu se svým jemenským protějškem zahájil podnikatelské fórum, následovala jednání s prezidentem, premiérem a ministrem zahraničí.

Pokračovat ve čtení “Ministr Schwarzenberg v Jemenu ocenil reformy a přislíbil podporu” »

Karel Schwarzenberg při jednání v Saúdské Arábii

Karel Schwarzenberg při jednání v Saúdské Arábii

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg ukončil sérií jednání cestu po Saudské Arábii. V regionu zůstává a pokračuje návštěvou Jemenu.

Pokračovat ve čtení “Ministr Schwarzenberg se v Saudské Arábii setkal s českými zdravotníky a podpořil české firmy” »

Meeting of President Shimon Peres with Czech Foreign Minister Karel Schwarzenberg in Jerusalem. Photo: Amos Ben Gershom GPONávštěva ministra zahraničí v Izraeli skutečně nezpůsobila žádnou mediální bouři a je třeba přiznat, že publikace rozhovoru v portálu Times of Israel zaujala české čtenáře možná více, než čtenáře v Izraeli. Objevil se ale i rozhovor v izraelských ruskojazyčných novinách Věsti (Vesty), v jejich weekendové příloze Okna ze dne 9/5/2013. V interview, které vedl ministr zahraničí Schwarzenberg s novinářem Sergejem Podražanskim během letu z Prahy do Izraele. Publikování rozhovoru, z kterého čiší poklidná atmosféra a intelektuální pohled na historii ve weekendové příloze ukazuje na určitou, řekněme všeobecnou platnost a ne politickou aktuálnost. Názory, které vyslovil ministr zahraničí před příletem potvrzují to, co řekl na konci své návštěvy pro anglické vydání Times of Israel. Přijel trochu ztlumit pocit, který mohl v Izraeli zavládnout, že Česká republika je názorově ve stejné linií s politikou Izraele, přiklonil se k evropskému názoru na „okupovaná území“ . Pokračovat ve čtení “Ve vládním letadle s ministrem Schwarzenbergem – rozhovor v izraelských ruskojazyčných novinách” »

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg navštívil v pondělí 6. května Izrael, za nezájmu izraelských médií a nepřítomnosti premiéra Netanjahua, který byl právě na státní návštěvě Číny, se sešel s některými izraelskými představiteli a poté poskytl rozhovor webu Times of Israel, v němž nečekaně ostře zkritizoval politiku izraelské vlády. Proč? A proč zrovna nyní?

Pokračovat ve čtení “Karel Schwarzenberg jako poslušná loutka” »

Karel Schwarzenberg a Binjamin Netanjahu

Karel Schwarzenberg a Binjamin Netanjahu při návštěvě Izraele v lednu 2011

Místopředseda české vlády a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg prohlásil, že nikdy nepodpoří izraelský úder na zbrojní konvoje v Sýrii nebo na jaderná zařízení v Íránu, snahu označit Hizballáh (Alláhovu stranu) za teroristickou organizaci označil za „propagandistickou válku“ a výstavbu židovských bytů v oblasti E1 u Jeruzaléma za „strašnou“ provokaci.

Stalo se tak v exkluzivním rozhovoru, který poskytl v pondělí webu Times of Israel a který byl publikován předevčírem. Ostatní izraelská média návštěvě nevěnovala pozornost.

Pokračovat ve čtení “Karel Schwarzenberg odsuzuje Izrael za výstavbu bytů, nepodpoří úder na Sýrii ani Írán, je proti označení Hizballáhu za teroristy a chce označování výrobků z Judeje a Samaří” »

988723_917804_cesko_izraelskeForum41Úvodní slovo na zahájení Česko-izraelského fóra bylo prvním bodem oficiální návštěvy 1. místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí České republiky Karla Schwarzenberga ve Státě Izrael dne 6. května 2013.

Tohoto, v pořadí již druhého fóra, se za Českou republiku i za Stát Izrael účastní odborníci a analytici na politické, bezpečnostní či kulturní vztahy mezi oběma zeměmi. Vzájemné vztahy a možnost jejich dalšího rozvoje či výměna pohledů a názorů na současný politický a bezpečnostní vývoj v celém blízkovýchodním regionu je ostatně hlavním cílem a smyslem konání tohoto fóra. Z tohoto důvodu nemohla samozřejmě zůstat stranou témata dalšího vývoje v zemích, která prošla obdobím tzv. Arabského jara či neustále se zhoršující bezpečnostní a humanitární krize v sousední Sýrii. Pokračovat ve čtení “Ministr Schwarzenberg se zúčastnil Česko – izraelského fóra” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv