… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Krym

10354093_722777994444072_1114673912866625309_n

Foto www.žilina-galery.sk

S laskavým svolením redakce „Spravodajca“ židovské obce Komárno přinášíme jimi publikovaý životopis nového reformního rabína Bratislavy.

Som Miša Kapustin, narodil som sa v Orenburgu, v Rusku, v roku 1980. Medzi mojimi predkami možno najsť dostojnika vojenskeho namornictva, ako aj pedagoga. V roku mojho narodenia sme sa spolu s mamičkou presťahovali na rusky breh Ticheho oceanu do Petropavlovska – Kamčatskija, nakoľko tam služil moj otec. V roku 1984 sa cela rodina presťahovalado Gruzinska do mesta Potiba, kde som začal chodiť do školy. V roku 1991 ako utečenci sme museli opustiť nebezpečne Gruzinsko, kde bola vtedy občianska vojna a odišli sme do Kerču na Ukrajine. Maturoval som v roku 1997 a ešte v tom istom roku som začal študovať ekonomiku a pravo na Krymskej univerzite. V roku 1998 som sa zapojil do prace Machonu, bol to dvojročny študijny program pre veducich reformneho trendu v ramci židovstva na uzemi byvaleho Sovietskeho zvazu. V roku 1999 som skončil 2. ročnik diaľkoveho študia na univerzite a aj druhy ročnik Machonu, zaroveň som posobil aj v židovskej komunite v Kerči. Zvolili ma do vedenia synagogy a ja som bol zodpovedny za programy pre mladež, v Talmud Tore som učil židovske tradicie a historiu, tyždenne raz som prednašal židovsku historiu dospelym posluchačom. Viedol som bohoslužby aj v priebehu sviatkov, zučastnil som sa na udalostiach komunity. Zapisal som sa v Londyne do Leo Back College, kde som sa v roku 2000 stal posluchačom rabinskej fakulty. V rokoch 2000-2005 som študoval na Leo Back College a rok na univerzite v Tel-Avive. Skončil som v roku 2005, ziskal som titul magister z hebrejčiny a židovskych vied a stal som sa rabinom. V rokoch 2005-2007 som bol rabinom v reformnej komunite na Ukrajine v Charkove. Odtiaľ som sa presťahoval do Simferopolu a stal som sa rabinom komunit v Simferopole, Sevastopole, Jevpatoriji, Feodesiji a Kerči. V roku 2010 som sa oženil s Marinou Kapustinovou, mame dve deti, Hannu a Barucha. Od septembra 2007 do marca 2014 som služil na Kryme. Po ruskej okupacii sme sa rozhodli, že sa odsťahujeme. Koncom marca 2014 sme

Pokračovat ve čtení “Z Krymu do Bratislavy reformní rabín – Míša Kapustin” »

Izrael (mapa)Ruská okupace a následná anexe Krymu vyvolala nečekanou reakci v palestinskoarabském autonomním Pásmu Gazy, kde vznikla iniciativa, žádající začlenění tohoto území do Ruské federace. I když se na první pohled jedná o žert, podle Palestinského informačního centra (PIC) jde o vážně míněný plán některých z přibližně 50 tisíc občanů Ruska, kteří na území ovládaném teroristy Hamasu žijí a kteří tak reagují na ruskou okupaci a anexi Krymu.

Pokračovat ve čtení “Rusové v Pásmu Gazy chtějí žádat o připojení k Rusku” »

Ruské impériumPUTNA (PUrimová Tisková ageNturA): Všechny kanály ruských televizí a rozhlasu přerušily dnes v 8 hodin moskevského času vysílání a živě vysílaly neočekávané poselství Vladimira Putina, který oznámil šokující řešení tzv. Krymské krize.

Zatímco Ukrajinci a s nimi celý Západ poslední týdny s rozhořčením sledovali ruskou okupaci Krymu, prováděnou „dobrovolníky“ v uniformách bez označení, s perfektní vojenskou výzbrojí a výcvikem, ruští obyvatelé Krymu zfanatizovaně jásali nad návratem „zpět do vlasti“, přibližně stejně jako davy ve Vídni na jaře a v Aši na podzim 1938.

Pokračovat ve čtení “ŠOK! Putin daroval Krym Tatarům a Židům!” »

Ukrajinský židovský výbor

Ukrajinský židovský výbor (Украинский еврейский комитет) se ostře ohradil proti tvrzení Ruska, že muselo obsadit Krym, aby chránilo tamní židovskou komunitu. Ruská tvrzení o eskalujícím antisemitismu pravicových ukrajinských nacionalistů označili za „lži“ a „propagandu.“ Ukrajinští Židé jsou také frustrováni vlažnou reakcí Izraele na situaci na Ukrajině.

Informace přinesly dnešní Jerusalem Times a Times of Israel.

„Na Krymu neexistuje pro Židy žádné bezprostřední nebezpečí. Situace je manipulována ruskou vládou, aby svět uvěřil, že nás chrání,“ prohlásil včera na tiskové konferenci v Jeruzalémě generální ředitel výboru Eduard Dolinsky, který je v Izraeli spolu s ukrajinskou židovskou delegací.

Pokračovat ve čtení “Ukrajinský židovský výbor: Tvrzení Ruska o antisemitismu na Krymu jsou lži a propaganda, obdobná Hitlerově” »

znak Izraelestávka zaměstnanců ministerstva zahraničních věcí IzraeleIzraelské ministerstvo zahraničí se včera poprvé oficiálně vyjádřilo k již několik týdnů trvající krizi na Ukrajině. Světové mocnosti jsou ve sporu ohledně situace na Ukrajině a ruské okupace Krymu, panují obavy z eskalace konfliktu a izraelské nevládní i vládní služby se na místě snaží zajistit bezpečnost místní židovské komunity. Zaměstnanci izraelského ministerstva zahraničí nicméně předevčírem oznámili, že vstupují do stávky.

„Izrael s velkým znepokojením sleduje události na Ukrajině, dychtí po míru pro všechny její občany a doufá, že situace nebude eskalovat ke ztrátám lidských životů. Izrael doufá, že krize na Ukrajině bude vyřešena diplomatickými prostředky a bude vyřešena pokojně,“ uvádí se ve stručném prohlášení, které se nijak blíže nevyjadřuje k situace na Krymu, okupovaném již několik dní ruskými silami.

Pokračovat ve čtení “Izrael se poprvé oficiálně vyjádřil ke krizi na Ukrajině, izraelské ministerstvo zahraničí ale současně stávkuje…” »

rabi Jákov Dov Bleich

rabi Jákov Dov Bleich

Rabi Jákov Dov Bleich (Jacob Dov Bleich, Yaakov Dov Bleich, יעקב דב בליך, Яків Дов Блайх), obvinil Rusko, že k ospravedlnění invaze na Ukrajinu inscenuje na Krymu antisemitské provokace. Chování Ruska přirovnal k chování nacistického Německa před vojenským obsazením Rakouska v roce 1938.

Vrchní rabín Kyjeva a Ukrajiny a Spojených židovských náboženských organizací Ukrajiny se takto vyjádřil na tiskové konferenci v newyorském sídle Sjednocených židovských komunit východní Evropy (United Jewish Communities of Eastern Europe). Informace přinesla JTA.

Pokračovat ve čtení “Vrchní rabín Ukrajiny: Rusko inscenuje antisemitské provokace, chová se jako nacisté před anšlusem Rakouska” »

prezident Federace židovských obcí Ruska Alexandr Boroda, ruský prezident Vladimir Putin, vrchní rabín Ruska Berl Lazar (fotografie ze setkání 7. 11. 2012 u příležitosti nadcházejícího otevření Ruského židovského muzea tolerance v Moskvě)

zleva: prezident Federace židovských obcí Ruska Alexandr Boroda, ruský prezident Vladimir Putin, vrchní rabín Ruska Berl Lazar; fotografie ze setkání 7. 11. 2012 u příležitosti nadcházejícího otevření Ruského židovského muzea tolerance v Moskvě

Zatímco vrchní rabín Kyjeva a Ukrajiny a předseda Spojených židovských náboženských organizací Ukrajiny rabi Jákov Dov Blajch (Jacob Dov Bleich, Yaakov Dov Bleich, יעקב דב בליך, Яків Дов Блайх) vyzval Rusko k „zastavení jeho agrese proti Ukrajině“, představitel ruských Židů naopak vyzval k mlčení s tím, že rusko-ukrajinský spor se Židů netýká.

Pokračovat ve čtení “Vůdce ruských Židů žádá ukrajinské Židy o mlčení k situaci na Krymu” »

Rada církví a náboženských organizací Ukrajiny

Rada církví a náboženských organizací Ukrajiny

Ukrajinské křesťanské náboženské komunity a komunita židovská již předevčírem vyzvaly Rusko k zastavení agrese proti Ukrajině a stažení ruských vojsk z území Ukrajiny. Náboženské komunity také vyzvaly USA, Velkou Británii, Evropskou unii, OSN a Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), aby „zastavily zahraniční invazi na Ukrajinu a brutální vměšování do našich vnitřních věcí.“

Pokračovat ve čtení “Židé a křesťané Ukrajiny žádají zastavení ruské agrese (+ video)” »

konečná schválená verze nové bankovky padesát šekelů, která vyjde koncem roku 2014,

konečná schválená verze nové bankovky padesát šekelů, která vyjde koncem roku 2014,

Včera přinesly izraelské sdělovací prostředky ukázku konečné verze nové bankovky v hodnotě 50 šekelů, která koncem letošního roku postupně nahradí současnou padesátišekelovou bankovku s portrétem laureáta Nobelovy ceny za literaturu Šmuela Josefa Agnona (1888-1970).

Na nové bankovce bude převládat zelená barva a ponese portrét básníka, esejisty, překladatele a občanským povoláním lékaře Šaula Černichovského (1875-1943).

Pokračovat ve čtení “Nová izraelská bankovka koncem roku” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2021
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv