… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Kurdové

Ilustrační foto: Kurdské vojačky z Rojavy v severní Syrii

Nejednou se mi poštěstilo slyšet slova chvály a uznání na Izrael z úst cizích politiků. Avšak rozhovor, který jsem měl před několika lety s P. (jméno nelze z bezpečnostních důvodů nelze zveřejnit) se mi vryl do paměti, neboť byl ojedinělý ve své upřímnosti. Nesetkáváte se čato s tak otevřeným projevem přátelství jednoho z kurdských vůdců iráckého Kurdistánu. Řekl mi: „Nezapomeneme Izraeli jeho podporu Kurdům. Je nám velkou ctí se od vás učit a ještě větší ctí bude, až vznikne nezávislý Kurdistán, bude tam hrdě vlát vlajka s Davidovou hvězdou a staneme se skutečnými  spojenci.“ P. byl odpovědným za činnost mládeže v největší kurdské straně. Rozhodně nepřeženu, když řeknu, že P. se v budoucnu stane jedním z vedoucích činitelů nezávislého Kurdistánu. Mínění, které P. vyjádřil v rozhovoru se mnou nebylo čistě jeho osobním míněním. Když bylo s konečnou platností nedávno potvrzeno, že se 25. září t.r. na severu Iráku uskuteční referendum o nezávislosti, otázka vztahů mezi židovským státem a budoucím kurdským státem se dostala do popředí. Popření kurdské nezávislosti je jednou z velkých nespravedlností 20. století. Kurdský národ byl diskriminován režimy, které mezi sebou rozdělily území obývaná Kurdy a nelitovaly úsilí a prostředků, aby zadusily každý pokus o udržení kurdské národní i a kulturní identity. Dobře, že pokusy o potlačení kurdské identity se nepovedly. Je též dobře, že již před mnoha desítkami let podal Izrael Kurdům pomocnou ruku a bude v tom pokračovat i nadále, neboť je potřeba, aby spravedlnost zvítězila a byl založen nezávislý kurdský stát. Není větší propasti, která by dělila tužby Kurdů od tužeb těch, které v posledních desetiletích nazývají „Palestinci“. Kolik pokrytectví se skrývá v jednání mezinárodního společenství, které zcela přehlíželo spravedlivé tužby kurdského národa, opravdového národa s dějinami, jazykem a národním uvědoměním. Současně vynakládalo obrovské úsilí a prostředky, aby uspokojilo vymyšlený národ, jehož falešný narativ stojí na snu zničit židovský stát a zaujmout její místo.
Pokračovat ve čtení “Kurdové a Izrael – přátelství, které se musí pěstovat” »

Erdogan lapá syrská letadla; kresba z roku 2012, autor<br /> <a href="https://www.flickr.com/photos/osipovva/">valeriy osipov </a>, <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/">licence CC BY 2.0</a>

Erdogan lapá syrská letadla; kresba z roku 2012, autor valeriy osipov , licence CC BY 2.0

Pokud si turecký prezident Erdogan myslel, že po sestřelení ruského bojového letounu na hranici se Sýrií, je nejlepším postojem arogance, pak nepochopil, s kým má tu čest. A i když mu to zdá se pomalu dochází, počíná si nadále jako slon v porcelánu. Což nakonec není vůbec špatné.

Pokračovat ve čtení “Turecko:Rusko 1:2 aneb jak se Erdogan chytil do pasti” »

670px-kurdish-inhabited_area_by_cia_1992

Mapa oblastí osídlených Kurdy: Wikipedia

V posledních měsících Izrael dováží 75 procent spotřeby své nafty z nalezišť, která se nacházejí v autonomních kurdských oblastech na severu Iraku. O tom včera informoval britský list „The Financial Times“. Podle listu peníze, které Izrael platí Kurdům za naftu, jdou na financování boje proti tzv. Islámskému státu. (Připomeňme, že Kurdové v Iráku a Sýrii jsou jediní, kteří efektivně bojují proti barbarské teroristické organizaci ISIL). Kromě Izraele kurdskou naftu nakupují také Itálie, Francie a Řecko. Podle údajů vyhodnocených z družicového sledování tankerů vyplývá, že izraelské firmy od počátku května do 11. srpna koupily 19 milionů barelů kurdské nafty. Obchodní transakce se uskutečnily prostřednictvím mezinárodních obchodních firem Trafigura a Vitol. Prodej kurdské nafty Izraeli ukazuje na určité ochlazení vztahů mezi Kurdy a ústřední iráckou vládou v Bagdádu, která je pod íránským vlivem a tím pádem má negativní postoj k obchodním a diplomatickým stykům s Izraelem.

Pokračovat ve čtení “Izrael importuje kurdskou naftu” »

imagesIzraelská Židovka původem z Kanady a bývalá vojačka IDF (31) žijící v Tel Avivu se dostala do Iraku a zahájila bojovou přípravu společně s ženami z kurdského podzemího hnutí odporu s cílem bojovat proti IS a též je obohatit svými zskušenostmi získanými v izraelské armádě. Kurdské ženy, které bojují v organizaci odporu proti hrdlořezům Islámského státu si v poslední době zasloužily nemálo pozornosti ve sdělovacích prostředcích. Nyní, jak se zdá, kurdské bojovnice dostaly významnou posilu, která je ve středu pozornosti celého světa. Je jí jednatřicetiletá bývalá vojačka IDF, která bojuje v řadách kurdského hnutí odporu v hraniční oblasti mezi Irakem a Sýrií. Izraelka prohlásila: „Rozhodla jsem se pomoci Kurdům v jejich národněosvobozeneckém zápasu.“ Z pochopitelných důvodů bylo rozhodnuto nezveřejňovat její totožnost. Jedná se o ženu mající akademcký titul v aeronautice, která se narodila v Kanadě, přistěhovala se do Izraele a sloužila v IDF. Podle jejích slov se přidala ke kurdským bojovnicím poté, když se pomocí internetu spojila s kurdskou odbojovou organizací. Řekla, že před několika dny odešla z Tel Avivu a dostala se do irackého města Irbilu a odtud byla převedena do horské oblasti, kde spolu s dalšími kurskými ženami zahájila včera (v neděli) vojenskou přípravu předtím, než bude zařazena do bojového oddílu a účastní se bojů proti IS. „Dostala jsem se do Kurdské armády, která bojuje proti IS. Nyní jsem tři tisíce metrů od teroristů IS“, uvedla židovská bojovnice. Když se mladé ženy ptali v interwiev rozhlasové stanice Reshet bet, co ji přivedlo do řad kurdských bojovníků proti IS, jak izraelská dobrovolnice řekla, že „Kurdové jsou naši bratři a dobří lidé, kteří mají rádi život stejně jako já.“ Uvedla též, že Kurdové mají rádi Izrael, váží si IDF a přáli by si, kdyby k nim přišlo ještě více bývalých izraelských vojáků a pomohlo jim v boji. Izraelka též prozradila, že spolu s ní je v řadách kurdských bojovníků ještě minimálně dalších deset cizinců.

Pokračovat ve čtení “Ke kurdským bojovnicím se přidala posila z Izraele” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv