… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
letectvo

izraelská Cobra, zdroj: Wikipedie

izraelská Cobra, zdroj: Wikipedie

Izrael daroval Jordánsku 16 starších bojových vrtulníků Cobra, které mají být využity k ochraně hranic proti Islámskému státu a dalším povstaleckým skupinám v sousedících Sýrii a Iráku. Informaci dnes přinesl Reuters.

Pokračovat ve čtení “Izrael daroval Jordánsku vrtulníky pro boj s Islámským státem” »

íránský letoun F-14A

íránský letoun F-14A

Čtyřiašedesátiletý Izraelec byl dnes zatčen na Ben Gurionově mezinárodním letišti kvůli podezření z prodeje zbraní – včetně náhradních dílů pro stíhací letouny – Islámské republice Írán. K zatčení došlo na žádost USA a očekává se, že do Spojených států bude vydán k trestnímu stíhání.

Americký federální soud v Connecticutu muže obvinil, že v letech 2000 až 2004 dodával do Íránu bez nezbytné licence a v rozporu se zbrojním embargem USA vojenskou výzbroj, včetně náhradních dílů pro letouny F-4 a F-14, a pral špinavé peníze.

Pokračovat ve čtení “Izrael zatkl svého občana za prodej zbraní Íránu” »

Super HeronIzraelské letecké závody (Israel Aerospace Industries, IAI) včera po letech utajovaného vývoje představily na letecké přehlídce v Singapuru nový model bezpilotního letounu Super Heron (הרון). Letoun má rozpětí křídel 17 metrů, unese až 450 kilogramů nákladu a má maximální vzletovou hmotnost 1.450 kilogramů. Nový motor mu dává větší flexibilitu a rychlost.

Pokračovat ve čtení “Nový izraelský bezpilotní letoun Super Heron představen na Singapore Airshow 2014” »

Izraelské letectvoIzraelské letectvoIzraelské letectvo tento měsíc uskuteční v Negevské poušti společné cvičení „Modrá vlajka“ (Blue Flag, דגל כחול) s přibližně 1.000 piloty z USA, Řecka a Itálie. Dva týdny dlouhé cvičení s více než 100 letouny se uskuteční na základně Ovda u Eilatu na jihu země, oznámil včera mluvčí letectva.

Cvičení budou sledovat pozorovatelé z dalších zemí, které zvažují účast v příštích letech.

Vzorem je každoroční cvičení amerického letectva „Červená vlajka“ (Red Flag). Nacvičovat se budou letecké souboje i střety země-vzduch, přičemž se bude jednat o vůbec největší letecké cvičení, které se kdy v Izraeli konalo.

Pokračovat ve čtení “Izrael uskuteční největší letecké cvičení v historii, s účastí USA, Řecka a Itálie (+ foto)” »

Vlastimil Picek a Hugo Marom

Ministr obrany Vlastimil Picek při setkání s Hugem Maromem

Ministr obrany Vlastimil Picek, jenž patřil k delegaci prezidenta Miloše Zemana při jeho oficiální návštěvě Izraele, uctil 8. října 2013 na vojenském hřbitově v Haifě památku československých vojáků. Setkal se také s významným občanem státu Izrael a legendou izraelského vojenského letectva Hugo Maromem.

Pokračovat ve čtení “Ministr obrany Vlastimil Picek uctil v Izraeli památku čs. vojáků a setkal se s leteckou legendou Hugem Maromem (+ foto)” »

izraelský letounIzraelské letectvo udeřilo v noci na dnešek na teroristický cíl jižně od libanonského hlavního města Bejrútu. Byl zaznamenán zásah a po úderu se všechny letouny v pořádku vrátily na základnu. Oznámil to útvar mluvčího Izraelských obranných sil s tím, že se jedná o odvetu za včerejší raketový útok z Libanonu na severní Izrael.

Pokračovat ve čtení “Izrael v odvetě letecky udeřil na Libanon” »

F-35

F-35

Společnost Lockheed Martin Aircraft Industries oznámila, že Izrael bude prvním státem, který obdrží neviditelné bojové letouny F-35, nejdražší zbraň v dějinách USA. Viceprezident společnosti Steve O’Bryan novinku sdělil předevčírem na letecké show v Paříži.

Pokračovat ve čtení “Izrael bude první zemí, která získá letouny F-35” »

dopravní letadlo

dopravní letadlo (ilustrační foto)

Izraelské obranné síly včera rozhodly v souvislosti s napětím na syrského hranici o uzavření vzdušného prostoru nad severním Izraelem pro civilní letecký provoz. Podle zpráv Kanálu 2 izraelské televize byly lety společnosti Arkia mezi Haifou a Ejlatem zrušeny do 9. května.

Pokračovat ve čtení “Nad severním Izraelem vyhlášena bezletová zóna pro civilní letadla” »

F-16 izraelského letectva

F-16 izraelského letectva

Izraelské letectvo v pátek brzo ráno a opět v neděli provedlo vzdušné údery na území Sýrie. Zprávu, kterou nejprve přinesla zahraniční média, následně potvrdil i režim prezidenta Bašára Assada.

O povaze cílů se spekuluje. Podle včerejšího prohlášení syrského ministerstva zahraničí se jednalo o 3 cíle, a to o „výzkumné středisko“ v Džamrají (Jamraya), „letiště pro paragliding“ v damašské oblasti Dimas a cíl v Majsalúnu (Maysaloun). Středisko Džamrají je považováno za přední centrum syrského vojenského výzkumu.

Zprávu o leteckých úderech podpořili i povstalci, podle nichž ale úder směřoval proti zásilce íránských raket, zřejmě typu Fateh-110, pro libanonský Hizballáh (Alláhovu stranu).

Pokračovat ve čtení “Izrael letecky udeřil na cíle v Sýrii, desítky mrtvých” »

vrtulník Cefa

vrtulník Cefa

Aktualizováno 12. 3. 2013 v 14:45 SEČ.

Pilot a navigátor Izraelského letectva zahynuli dnes okolo 1 hodiny v noci při tragické nehodě během cvičného letu vrtulníku Cefa (Tzefa, Bell AH-1 Cobra) poblíž kibucu Revadim v Negevu.

Oběťmi jsou 49letý podplukovník (v záloze) Noam Ron z Oranit a 31letý major (v záloze) Erez Flekser z Haify. Jejich rodiny byly o neštěstí informovány dříve, než bylo povoleno jména zveřejnit.

Pokračovat ve čtení “Dva izraelští letci zahynuli při pádu vrtulníku” »

Mezi libanonskými městy Halúsije (Halousieh) a Bidjas (Bidyas), východně od Týru (Súr), došlo předevčírem večer k hlasitému záhadnému výbuchu. Místo obklíčily jednotky Hizballáhu, které vytvořily bezpečnostní kordón, avšak nebylo zřejmé, k čemu došlo.

Včerejší vydání libanonských novin Al Mustaqbal (Budoucnost) uvádí, že na místě se nacházela tajná izraelská odposlechová stanice, po které Hizballáh usilovně pátral.

Pokračovat ve čtení “Zničil Izrael své odposlechové zařízení v Libanonu?” »

Sýrie, zásah 30. 1. 2013

zásah výzkumného ústavu v Sýrii 30. 1. 2013

Izraelský letecký úder v Sýrii, k němuž došlo minulý týden, stále obestírají nejasnosti. Zatímco první zahraniční zprávy hovořily o úderu na konvoj převážející zbraně, syrská vláda následně oznámila, že terčem se stal vojenský výzkumný ústav v Džamráji u Damašku. Pravda může být obojí.

Pokračovat ve čtení “Na co vlastně udeřil Izrael v Sýrii? (+ video)” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv