… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
letní čas

bdikat chamecVážení čtenáři a návštěvníci,

uklízet se (prý) musí. Před pesachem obzvlášť.

A tak zatímco se redakce a korespondenti budou zabývat zprávami o eliminaci všelijakých band lotrů, bude se technická část zabývat eliminací digitálního chamecu. Kdy? V neděli 29.3.2015 od 00:30 CET do 06:30 CEST (tedy od 23:30 UTC do 04:30 UTC, aby bylo jasno 😉 když se nám posouvá čas).

Už zase nedostupný Eretz? Ano. Na chvilku. Ale ruku na srdce, kolik z vás čte Eretz o nedělních nocích?

Pokračovat ve čtení “Předpesachový úklid na Eretz.cz” »

summerclockinIsraelV  noci z 26. na 27. března, přesněji ve dvě hodiny ráno v pátek 27.3. se ručičky hodinek posunou  o hodinu dopředu, tedy na 3 hodiny ráno. Izrael tak přechází na letní čas dříve, než Evropa, kde začne letní čas v neděli 29.3.  Pro Izrael by bylo nepraktické přecházet na letní čas v neděli, což je první pracovní den v novém týdnu, proto v Izraeli letní čas začíná platit již od pátku, kdy státní instituce nepracují. V minulých letech byl začátek letního resp. zimního času přizpůsobován židovským svátkům, od čehož bylo upuštěno, zejména proto, že levicové strany tuto praxi odmítaly. Stanovení počátku letního a zimního času spadá do pravomoci ministra vnitra. Letní čas letos potrvá 212 dní a skončí 25. října 2015

změna časuV Izraeli začne v noci ze čtvrtka na pátek platit letní čas. V noci ve 2 hodiny budou hodiny posunuty o jednu hodiny dopředu a tím se zkrátí noc, ale prodlouží se den.

Doma si každý musí své hodiny nastavit, u chytrých telefonů by nemělo dojít k problémům, jak tomu bylo při počátku zimního času, kdy automatické nastavení nefungovalo. Jediné co je třeba, je nastavení na automatické a region Jeruzalém  (Jerusalem), Izrael. Při počátku zimního času bylo třeba nastavit čas na Atény (Athens) Řecko. Ti kdo podle svých mobilů jsou z časového hlediska v Aténách si na změnu času musí počkat do 30.3. anebo si ručně zónu přeměnit.

Pokračovat ve čtení “Od zítřka v Izraeli začne letní čas” »

img451985

Sluneční hodiny v Jeruzalémě

Izrael dnešním dnem vstoupil do zimního času, poprvé se tak stalo, že zimní čas začíná poslední víkend v říjnu a není ohraničen daty židovských svátků. Rozhodnutí ministra vnitra Gidona Sa’ara , schválené Knesetem tak zkoordinovalo počátek zimního času s Evropou. Poněkud nepochopitelné pro laika je, že tak zvané chytré telefony byly nastaveny ještě před rozhodnutím o novém datu pro počátek zimního času. Proto byli izraelští majitelé těchto telefonů 6. října (původní datum) informováni aby si nastavili čas na svých smartphonech, jako by byli v Aténách a ne v Izraeli. Dnes se tedy mohli virtuálně přestěhovat zpět do Izraele.

Pokračovat ve čtení “Ode dneška platí v Izraeli zimní čas” »

hodinyIzraelský ministr vnitra Gideon Saar jmenoval komisi odborníků, které se bude zabývat kontroverzní otázkou letního času.

Komise přezkoumá řadu aspektů využívání letního času včetně vlivu na ekonomiku, spotřebu energie a bezpečnost silniční dopravy a včetně možnosti změn dosavadní právní úpravy letního času.

V čele komise bude stát Šmuel Abuav (Shmuel Abuav), předseda skupiny pro bezpečnost provozu Or Jarok (Or Yarok, Zelené světlo). Mezi dalšími členy budou ředitel Nemocnice Ichilov profesor Gabi Barbaš (Gabi Barbash), bývalý ředitel ministerstva školství Šimon Šošani (Shimon Shoshani), profesor elektroinženýrství Technionu Jonina Eldar (Yonina Eldar).

Pokračovat ve čtení “Letní čas bude v Izraeli zkoumat vládní komise” »

Sluneční hodiny na synagoze Zoharej Chama v Jeruzalémě

Sluneční hodiny na synagoze Zoharej Chama v Jeruzalémě

V Izraeli začne letní čas v pátek (29.3.) ráno, tedy hodiny se posunou dopředu ve dvě hodiny v noci ze čtvrtka na pátek. Tím se posunou začátek i konec šabatu zhruba o hodinu. Poprvé po mnoha letech se přesun zpět na zimní čas uskuteční podle pevně stanoveného data (3.10.2013) a ne jak tomu bylo dříve, v předvečer Dne smíření. Izraelci tak získají 193 dnů letního času, poté, kdy na základě petice podepsané více než 400.000 obyvateli, stanovil Knesset pevné datum pro začátek zimního času.

Pokračovat ve čtení “V Izraeli začíná letní čas, potrvá až do 3. října” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2021
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv