… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Louis Raphaël I. Sako

Emmanuel Delly

Emmanuel Delly

USA. V kalifornském San Diegu zemřel dnes ráno ve věku 87 let kard. Emmanuel Delly III. (syrsky ܡܪܝ ܥܡܢܘܐܝܠ ܬܠܝܬܝܐ ܕܠܝ, arabsky مار عمانوئيل الثالث دلّي), emeritní patriarcha chaldejské církve. Pohřební obřady se budou konat zítra, 10. dubna, v San Diegu. V sobotu pak bude tělo zesnulého kardinála uloženo do hrobu v Detroitu, kam se z Iráku přestěhovali jeho nejbližší rodinní příslušníci.

Pokračovat ve čtení “Zemřel emeritní patriarcha chaldejské církve, kardinál Emmanuel Delly” »

Louis Sako

Louis Sako

Bagdad. Nový chaldejský patriarcha Louis Sako se přestěhoval z Kirkuku, kde byl doposud arcibiskupem, do svého sídla v hlavním městě Iráku. V této zkoušené zemi jen během posledních 48 hodin vypukla vlna protišíitských atentátů, které způsobily smrt 60 lidem a 200 jich zranily. Pro Vatikánský rozhlas zhodnotil mons. Sako odkaz americké vojenské intervence, která začala před deseti lety, a na otázku, zda byla tato válka zapotřebí, odpovídá:

Ne, ne. Válka je vždycky zlem a my máme velmi špatnou zkušenost s válkami. V Iráku byly vždycky války. Nevypukly však proto, aby uskutečnily demokracii, aby vnutily demokracii, protože ta je něčím, co nemůže být uloženo shora, nějakým příkazem. Lidi je třeba formovat. Tady se neválčilo proto, aby Iráčané byli zachráněni před diktaturou. Stejně jako je tomu nyní v tzv. arabském jaru. Oni hlásají demokracii, ale prodávají nebo rozdávají zbraně všem. Amerika také. Změnili Egypt a nyní je řada na Sýrii, kde probíhá téměř občanská válka. Reformy se nedělají zbraněmi, nýbrž dialogem. Pokud chtěli v Iráku změnu, mohli tak učinit jiným způsobem a bez války.

Pokračovat ve čtení “Chaldejský patriarcha: Hlásají demokracii, ale rozdávají zbraně. Amerika taktéž” »

Louis Sako

Louis Sako

Situace na Blízkém východě „je znepokojující stejně jako určité věci, které slýcháme o arabském jaru z úst některých politiků“. Těmito slovy začíná provolání týkající se budoucnosti křesťanů na Blízkém východě, které zveřejnil chaldejský arcibiskup z Kirkúku Louis Sako. Zpráva vydaná exkluzivně agenturou Fides vyjadřuje naději, že se z podnětu Svatého stolce a univerzální církve zmobilizuje mezinárodní společenství na podporu křesťanů na Blízkém východě.

Pokračovat ve čtení “Irák: Jaká je budoucnost křesťanů na Blízkém východě?” »

Louis Sako

Louis Sako

Vatikán. Synod chaldejské církve, který pod vedením kard. Leonarda Sandriho od pondělí zasedal ve Vatikánu, dnes oznámil kanonickou volbu nového patriarchy. Stává se jím Mons. Louis Sako, dosavadní arcibiskup Kirkúku. Bude nástupcem kard. Emmanuela III. Dellyho, který se pastoračního úřadu vzdal v prosinci minulého roku.

Pokračovat ve čtení “Nový patriarcha chaldejských katolíků” »

Emanuel III. DellyIrák. Generální sekretář vlády Ali Mohsen Ismail oznámil úřední schválení 25. prosince jako národního svátku pro irácké křesťany. Informuje o tom internetový portál Bagdadhope, který zároveň přináší fotografii vánočního stromečku s hvězdou na špici, který byl umístěn v atriu bagdádského parlamentu. Jeho zaměstnanci křesťanského vyznání navíc dostanou vánoční dárek v podobě finančního příspěvku o hodnotě zhruba dvou set dolarů.

Pokračovat ve čtení “Den Narození Páně bude v Iráku národním svátkem” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv