… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Louis Raphaël I. Sako

Emmanuel Delly

Emmanuel Delly

USA. V kalifornském San Diegu zemřel dnes ráno ve věku 87 let kard. Emmanuel Delly III. (syrsky ܡܪܝ ܥܡܢܘܐܝܠ ܬܠܝܬܝܐ ܕܠܝ, arabsky مار عمانوئيل الثالث دلّي), emeritní patriarcha chaldejské církve. Pohřební obřady se budou konat zítra, 10. dubna, v San Diegu. V sobotu pak bude tělo zesnulého kardinála uloženo do hrobu v Detroitu, kam se z Iráku přestěhovali jeho nejbližší rodinní příslušníci.

Pokračovat ve čtení “Zemřel emeritní patriarcha chaldejské církve, kardinál Emmanuel Delly” »

Louis Sako

Louis Sako

Bagdad. Nový chaldejský patriarcha Louis Sako se přestěhoval z Kirkuku, kde byl doposud arcibiskupem, do svého sídla v hlavním městě Iráku. V této zkoušené zemi jen během posledních 48 hodin vypukla vlna protišíitských atentátů, které způsobily smrt 60 lidem a 200 jich zranily. Pro Vatikánský rozhlas zhodnotil mons. Sako odkaz americké vojenské intervence, která začala před deseti lety, a na otázku, zda byla tato válka zapotřebí, odpovídá:

Pokračovat ve čtení “Chaldejský patriarcha: Hlásají demokracii, ale rozdávají zbraně. Amerika taktéž” »

Louis Sako

Louis Sako

Situace na Blízkém východě „je znepokojující stejně jako určité věci, které slýcháme o arabském jaru z úst některých politiků“. Těmito slovy začíná provolání týkající se budoucnosti křesťanů na Blízkém východě, které zveřejnil chaldejský arcibiskup z Kirkúku Louis Sako. Zpráva vydaná exkluzivně agenturou Fides vyjadřuje naději, že se z podnětu Svatého stolce a univerzální církve zmobilizuje mezinárodní společenství na podporu křesťanů na Blízkém východě.

Pokračovat ve čtení “Irák: Jaká je budoucnost křesťanů na Blízkém východě?” »

Louis Sako

Louis Sako

Vatikán. Synod chaldejské církve, který pod vedením kard. Leonarda Sandriho od pondělí zasedal ve Vatikánu, dnes oznámil kanonickou volbu nového patriarchy. Stává se jím Mons. Louis Sako, dosavadní arcibiskup Kirkúku. Bude nástupcem kard. Emmanuela III. Dellyho, který se pastoračního úřadu vzdal v prosinci minulého roku.

Nový patriarcha chaldejských katolíků se rozhodl pro přijetí jména Louis Raphaël I. Sako. Mons. Sako se narodil před 55 lety (4.7.1948) poblíž severoiráckého města Zakho. Studoval teologii v dominikánském semináři v Mosulu, kde také v roce 1974 přijal kněžské svěcení. Pokračoval ve studiích v Římě, kde získal doktorát z východní patrologie na Papežském orientálním institutu, a na pařížské Sorboně, kde absolvoval doktorandské studium historie. Po návratu do Mosulu působil ve farní pastoraci, v letech 1997 až 2002 byl rektorem semináře chaldejského patriarchátu v Bagdádu. V roce 2003 nastoupil na arcibiskupský stolec v Kirkúku.

Pokračovat ve čtení “Nový patriarcha chaldejských katolíků” »

Emanuel III. DellyIrák. Generální sekretář vlády Ali Mohsen Ismail oznámil úřední schválení 25. prosince jako národního svátku pro irácké křesťany. Informuje o tom internetový portál Bagdadhope, který zároveň přináší fotografii vánočního stromečku s hvězdou na špici, který byl umístěn v atriu bagdádského parlamentu. Jeho zaměstnanci křesťanského vyznání navíc dostanou vánoční dárek v podobě finančního příspěvku o hodnotě zhruba dvou set dolarů.

Navzdory tomuto vstřícnému kroku irácká církev očekává blížící se Vánoce spíše se strachem z možných násilností. K nejistotě přispívá i zhoršující se zdravotní stav hlavy státu, prezidenta Džalála Talabáního, hospitalizovaného v Německu, a nedávná rezignace patriarchy chaldejských katolíků, kard. Dellyho III.

Pokračovat ve čtení “Den Narození Páně bude v Iráku národním svátkem” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2021
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv