Foto z 29. listopadu 1947 – Tel Aviv (AP Photo/Jim Pringle)
29. listopadu 1947 byla VS OSN přijata rezoluce č. 181, která stanovila ukončení mandátu Velké Británie na území Palestiny a bylo přijato rozhodnutí na rozdělení Palestiny na arabský a židovský státy. Jeruzalém měl mít podle této rezoluce status svobodného města pod mezinárodním dohledem (corpus separatum).
Židovská reprezentace rezoluci přijala. Pro rozdělení Palestiny hlasovalo 33 členských států OSN: Austrálie, Belgie, Bělorusko, Bolívie, Brazílie, Československo, Dánsko, Dominikánská republika, Ekvádor, Filipíny, Francie, Guatemala, Haiti, Island, Jihoafrická republika, Kanada, Kostarika, Libérie, Lucembursko, Nikaragua, Nizozemsko, Norsko, Nový Zéland, Panama, Paraguay, Peru, Polsko, Spojené státy americké, Sovětský svaz, Švédsko, Ukrajinská SSR, Uruguay a Venezuela.
Pokračovat ve čtení “Před 68 lety Valné shromáždění OSN hlasovalo o rozdělení britské mandátní Palestiny.” »
Vatikán. Oficiální návštěvu u Svatého stolce dnes vykonal palestinský prezident Mahmúd Abbás, který se v pátek setkal rovněž s nejvyššími italskými státním představiteli. V neděli se prezident Státu Palestina bude účastnit kanonizační mše svaté na Svatopetrském náměstí, během které Petrův nástupce mimo jiné svatořečí dvě arabské řeholnice. Prezident Abbás Svatému otci poděkoval za tuto kanonizaci, stojí v úvodu tiskového prohlášení Apoštolského stolce, vydaného po dnešní dvacetiminutové audienci.
Pokračovat ve čtení “Petrův nástupce přijal palestinského prezidenta + videa” »
עת ללדת ועת למות…. עת להרוג ועת לרפוא…. עת לבכות ועת לשחוק …עת מלחמה ועת שלום.
Je čas rození i čas umírání… je čas zabíjet i čas léčit… je čas plakat i čas smát se, čas truchlit i čas tancovat… čas boje i čas míru. (Kazatel 3,1-8),
Dnes v 16.45 hod. izraelského času začne vzpomínkový ceremoniál v jeruzalémském Památníku obětí válek Izraele a obětí teroru, kterým oficiálně začne Den památky padlých. Ve 20 hodin zazní po celém území minutová siréna, která zahájí Den památky na oběti válek a teroru a současně začne smuteční ceremoniál u Zdi nářku v Jeruzalémě.
Pokračovat ve čtení “Izrael vzpomíná obětí válek a teroristických útoků” »
česká ambasáda v Tel Avivu (ilustrační foto)
Česká republika, Slovensko a Izrael si 9. února 2015 připomínají čtvrt století od chvíle, kdy jim pád smutně proslulé Železné opony konečně umožnil znovu navázat přerušené diplomatické styky a následně je posunout na vysokou úroveň, která plně odpovídá hlubokým historickým kořenům česko-židovských a slovensko-židovských vazeb.
První československý president T. G. Masaryk byl jedinou hlavou státu, která navštívila sionistické instituce a židovské osídlení v tehdejším britském mandátním území Palestina. Myšlenku židovského státu podporoval také ve své teoretické práci.
Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek během projevu na pozvání Izraelské rady pro zahraniční vztahy (Israel Council on Foreign Relations) prohlásil, že vztahy České republiky s Izraelem jsou výborné, a vyjádřil víru, že tomu tak bude i nadále. Připomněl blízkost obou zemí, zároveň se věnoval složité ale nutné cestě za mírem na Blízkém východě a apeloval na Izrael v souvislosti s pokračující výstavbou izraelských osad na palestinských teritoriích. Projevem ministr Zaorálek zahájil druhý den pracovní cesty do Izraele a později na Palestinská autonomní území.
Pokračovat ve čtení “Ministr Zaorálek vzpomínal v Izraeli na slova prezidenta Masaryka” »
Foto Wikimedia
Ve dnech po šestidenní válce byly vztahy mezi Izraelem a Gazou natolik klidné, že umožňovaly vzájemný obchod a návštěvy. Situaci ještě zlepšovala železniční trať, spojující Gazu s Tel Avivem.
Lokomotiva (Izraelské železniční muzeum]
Dnes je těžko představitelné, že obyvatelé Tel Avivu jezdili do Gazy na nákupy a Gazané do Tel Avivu za prací, ale ještě před čtyřiceti lety to byla běžná realita. V roce 1972 Izraelské dráhy revitalizovaly železniční spojení mezi Gazou – Dir al Balah a Tel Avivem, první vlak vyjížděl v 5 ráno. Průvodčí, který jezdil v tomto vlaku vzpomíná jak vlak vyjížděl z Dir Al Balha, za tři minuty byl Al-Muazi a po čtyřech minutách dojel do Alburj, kde nastupovalo nejvíce cestujících . Deset minut z Gazy do Jabaliye uběhlo velmi rychle a další stanice byl přechod Erez a to už se ve vlaku vezla tisícovka cestujících.
Pokračovat ve čtení “Nedávná historie – Z Gazy do Tel Avivu vlakem” »
konečná schválená verze nové bankovky padesát šekelů, která vyjde koncem roku 2014,
Včera přinesly izraelské sdělovací prostředky ukázku konečné verze nové bankovky v hodnotě 50 šekelů, která koncem letošního roku postupně nahradí současnou padesátišekelovou bankovku s portrétem laureáta Nobelovy ceny za literaturu Šmuela Josefa Agnona (1888-1970).
Na nové bankovce bude převládat zelená barva a ponese portrét básníka, esejisty, překladatele a občanským povoláním lékaře Šaula Černichovského (1875-1943).
1. února 1948, 21. Ševat 5708, vybuchla nálož umístěná v autě před Palestine Post (později Jerusalem Post) na ulici Havacelet (Havatzelet Str.) v Jeruzalémě. Ukradený britský pick-up naložený půl tunou TNT explodoval před budovu Postu. O pět minut později vylétl do vzduchu další vůz: jeho řidič zapálil roznětku a utekl. Tři lidé byli zabiti a řada zraněna. Nálož zničila tiskařský lis. Cílem bylo zastavit rostoucí mezinárodní vliv jediného anglojazyčného deníku v Jeruzalémě. Protože většina izraelských novin byla tištěna v Tel Avivu, byl Post v době arabského obléhání města jediných zdrojem zpráv v Jeruzalémě.
Dnes je Tu B’Švat (Tu S’Shvat), Nový rok stromů. Technicky vzato se jedná o den, kdy stromy přestávají absorbovat vodu z půdy a namísto toho berou výživu ze své mízy. Tento den je zvykem je jíst ovoce sedmi druhů, jimiž je Země Izrael požehnána: „…země pšenice a ječmene, vinné révy, fíkoví a granátových jablek, země olivovníků a (datlového) medu.“ (Deuteronomium 8:8)
9. února 1925, 15. Ševat 5685, byl v Haifě otevřen Technion, který se stal první izraelskou moderní universitou. Dnes z Technionu pochází většina v Izraeli vzdělaných vědců a inženýrů a v Izraeli je dnes největší koncentrace začínajících hi-tech společností na světě, s výjimkou Silicon Valley. Hi-tech průmysl dnes obstarává více než 54 % izraelského průmyslového exportu. Devět z tisíce (tj. 0,9 %) izraelských zaměstnanců je zapojeno do výzkumu a vývoje, což je takřka dvojnásobek hodnoty USA a Japonska. Další úspěchy: Technion je spojen se vznikem optických vláken. V roce 1998 se Technion stal pátou universitou světa, která úspěšně navrhla, sestrojila a vypustila vlastní družici. V roce 2004 obdrželi dva profesoři Technionu Nobelovu cenu za chemii za výzkum poruch proteinů v buňkách.
V Izraeli vychází velké množství ruskojazyčných deníků a týdeníků.
Jedním z nich je velmi populární list ВЕСТИ (VĚSTI) – ZPRÁVY. V dnešní (9.1.) čtvrteční příloze deníku VĚSTI 2 předkládá Sergej Podražanskij čtenářům zajímavou stať. Podražanského článek informuje o připravovaném vydání knihy Miloše Pojara „Masaryk a židovství“, která vyjde letos v Praze. V úvodu své stati Podražanskij seznamuje v krátkosti čtenáře s osobností prvního prezidenta ČSR Tomáše G. Masaryka (1850-1937) a s jeho nadčasovým významem pro Evropu, když uvádí, že bez Masaryka by nebylo současné demokratické Evropy. Dále uvádí stručná životopisná data autora knihy, nad níž pracoval až do posledních dnů svého života, Miloše Pojara (1940-2012). Miloš Pojar byl diplomatem, historikem a spisovatelem, kterému bylo až do roku 1989 znemožněno publikovat svá díla, která vycházela pouze v samizdatu. V letech 1990-1994 byl Miloš Pojar prvním porevolučním velvyslancem Československa a poté České republiky v Izraeli. Pojarovu knihu připravili k tisku manželka zesnulého a jeho syn Tomáš, který je v současné době velvyslancem ČR v Izraeli. Na konci tohoto úvodu děkuje Podražanskij velvyslanci Pojarovi za jeho souhlas poprvé otisknout úryvek z dosud nevydaného otcova díla. Po úvodu následuje dosti dlouhý úryvek z Pojarovy knihy přeložený z češtiny autorem článku a doprovázený fotografiemi TGM z jeho návštěvy Palestiny roku 1927. Na jedné je TGM v Jeruzalémě, ve společnosti filozofa Hugo Bergmanna a na druhé ve společnosti přítele z dětství, rabína Josefa Ch. Sonnenfelda. Na další fotografii je TGM při návštěvě kibucu Bejt Alfa.
Pokračovat ve čtení “TGM a židovství, připravovaná kniha Miloše Pojara” »
Výročí (Jahrzeit, járcajt) rabiho Eliyahu Eliezera Desslera (1892 – 30. 12. 1953, 24. Tevet 5714), vlivného filosofa a děkana Ponověžské ješivy (Ponovezh Yeshiva) v Izraeli. Rabi Dessler se narodil v Litvě a později se přestěhoval do Anglie a následně se trvale usídlil v Izraeli. Byl studentem hnutí Musar (zaměřeného na etiku) a čerpal také z mystického učení Maharala z Prahy (Jehuda Löw ben Becalel, מהר“ל – MaHaRaL je hebrejský akronym z Morejnu ha-Rav Löw, „Náš učitel rabi Löw“).