… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mario Zenari

Sýrie: křesťané a Islámský státDamašek. Panuje nejistota o osudu stovek obyvatel severosyrských vesnic, které od minulého měsíce zadržují teroristé z tzv. Islámského státu. Mezi zadržovanými je nejméně padesát křesťanských rodin. Jejich propuštění v pondělí oznámil apoštolský nuncius v Damašku, ale ve středu 11. března bohužel musel zprávu dementovat.

Hovoří arcibiskup Mario Zenari:

”Již před řadou dní se uzavřelo vyjednávání o propuštění 52 rodin, které měly být osvobozeny v pětidenní lhůtě. Tři autobusy s těmito lidmi, doprovázené džihádisty z Islámského státu, byly cestou na cílové stanoviště přepadeny. Útočníci se na ústupu skrývali za civilisty ze tří blízkých vesnic, které unesli jako rukojmí. Nevím, jak nyní pokračuje další vyjednávání. Doufám jen, že převládne rozum, protože to není poprvé, kdy se civilisté užívají jako lidské štíty.”

Pokračovat ve čtení “Panuje nejistota o osudu syrských křesťanských rukojmí” »

Sýrie: křesťané a Islámský státDamašek. Křesťané, kteří 23. února na severovýchodě Sýrii padli do zajetí tzv. Islámského státu, byli propuštěni v polovině minulého týdne, mezi 5. a 6. březnem. Pro agenturu Asia News to potvrdil apoštolský nuncius v Sýrii, mons. Mario Zenari. Podle jeho slov je v bezpečí celkem 52 rodin, zatímco v rukách džihádistů nadále zůstává 16 lidí, křesťanů a Kurdů. Rodiny byly propuštěny bez platby výkupného, dodal arcibiskup Zenari. Důvodem jejich únosu byla zřejmá snaha teroristů použít rukojmí jako lidské štíty. Oblast kolem Hasaky, která leží na hranicích s Tureckem, je pro teroristy strategicky významná kvůli dodávkám zbraní, zásob a přílivu bojovníků. Region podle místních svědků opustilo více než pět tisíc věřících asyrské církve, jedné z nejstarších křesťanských blízkovýchodních komunit.

Pokračovat ve čtení “Nuncius v Sýrii potvrdil propuštění 52 zajatých křesťanských rodin” »

Mario ZenariSýrie. „Muslimské státy musejí samy nalézt cestu sociálního soužití respektujícího pluralismus. Nemůžeme jim vnucovat svůj model společnosti, ani naši demokracii,“ říká apoštolský nuncius v Damašku, mons. Mario Zenari v rozhovoru pro italský katolický deník Avvenire (25.9.).

„Pokud jde o bombové nálety vojsk USA, je třeba obezřetnosti – říká dále vatikánský diplomat. Na zřeteli je třeba mít také to, že Irák je něco jiného než Sýrie. Američané se pasovali na strážníky a se státy tamějšího regionu navázali spolupráci. Nezapomeňme však, že muslimové nám stále vytýkají křižácké výpravy. Pokud se Obama, který je hlavou státu stále považovaného za křesťanský, rozhodl zasáhnout sám, bude to chápáno jako křesťanské bomby padající na muslimy. Na druhé straně si Saúdská Arábie a Katar, hlavní finanční investoři takzvaného islámského státu, nyní všimli, že tato skupina je mimo kontrolu a chtějí ji zastavit. Myslím si, že ten, kdo kaštany hodil do ohně, měl by být mezi prvními, kdo je tahá ven.“ Apoštolský nuncius v Sýrii konstatuje, že „džihádisté jsou velká hrozba“, varuje však, „abychom nepadli do jejich léčky, kterou je pokus rozšířit v západním světě paniku“.
Pokračovat ve čtení “Nuncius v Sýrii: Kdo hodil kaštany do ohně, měl by je vytahovat” »

Mario ZenariVatikán. Ve dnech 2. až 4. října se ve Vatikánu uskuteční vrcholná schůzka o krizové situaci na Blízkém východě. Zúčastní se jí apoštolští nunciové z celé oblasti, tedy Egypta, Izraele, Jordánska a Iráku, Íránu, Libanonu, Sýrie i Turecka, a stálí pozorovatelé Svatého stolce v institucích Spojených národů a Evropské unie. Přítomni budou rovněž nejvyšší představitelé Státního sekretariátu Svatého stolce a zástupci dalších úřadů římské kurie. Papež František pozdraví všechny zúčastněné v úvodu jednání. Redaktora Vatikánského rozhlasu zajímalo, jaké naděje můžeme vkládat do této schůzky na nejvyšší úrovni. Odpovídá arcibiskup Mario Zenari, apoštolský nuncius v Damašku.

Pokračovat ve čtení “Katolická církev organizuje summit o blízkovýchodní krizi” »

válka v SýriiSýrie/Libanon. V sídle libanonského řecko-melchitského patriarchátu v Rabwehu se ve středu 12. března sešli syrští katoličtí biskupové. Jak pro agenturu Fides vysvětlil chaldejský biskup Aleppa Antoine Audo, byli pozváni biskupové všech katolických obřadů přítomných v Sýrii. Nebylo však jisté, zda se celkem dvaceti pozvaným biskupům podaří dorazit, uváděl před jednáním syrský jezuita a zároveň předseda místní Charity. Právě charitní pomoci se biskupové na svém zasedání chtějí věnovat. Sýrie vstupuje do čtvrtého roku války, od prvních protiassadovských manifestací 15. března 2011. Humanitární pomoc potřebuje téměř deset milionů (9,6) syrských uprchlíků, z toho čtyři miliony dětí. Mnohé z nich žijí v uprchlických táborech v sousedním Jordánsku.

Pokračovat ve čtení “Situace v Sýrii je stále tristní” »

křesťanská obec Maalula

křesťanská obec Maalula

Sýrie. Teroristé opětovně zaútočili na křesťanskou obec Maalula (foto) v blízkosti Damašku. Z místního pravoslavného kláštera svaté Tekly unesli pětici řeholnic. Vesnice s převahou křesťanského obyvatelstva padla do rukou ozbrojených skupin již v září tohoto roku; po třech dnech ji osvobodilo vládní vojsko. Vatikánský rozhlas informoval chaldejský biskup Aleppa a předseda syrské Charity, Antoine Audo:

„Podle posledních zpráv se jedná o pět řeholnic – představenou a čtyři sestry, které byly uneseny v noci před dvěma dny a odvedeny do nedalekého města Yabroud. Další zprávy nemáme. Byly to sestry z pravoslavného kláštera, které se starají o sirotky a jsou známé svou zbožností. Jejich klášter je proslavený, přichází sem mnoho poutníků. Zejména na svátek Povýšení svatého kříže všichni Syřané putují do Maaluly a Saidnayi a vystupují na horu v Maalule.“
Pokračovat ve čtení “Teroristé unesli sestry z pravoslavného kláštera sv. Tekly” »

klášter sv. Tekly, Malúla, Sýrie

klášter sv. Tekly, Malúla, Sýrie

Maaloula. V pátek minulého týdne přišla zpráva o útoku islamistických teroristů na syrské městečko Maaloula (Malúla, מעלולא, معلولا), asi 50 km na sever od hlavního města. Maaloula je třítisícové městečko, které je zapsáno v seznamu kulturních památek UNESCO, a je jakousi kolébkou syrské křesťanské tradice.

Nachází se v něm starobylý klášter sv. Tekly, kde žijí pravoslavné řeholní sestry, a mužský klášter sv. Sergeje a Bakcha, který patří řecko-katolické melchitské církvi. Mezi pozoruhodnosti patří fakt, že je jediným městem, jehož obyvatelé dosud mluví aramejsky, tedy jazykem, kterým se před dvěma tisíci roky se svými současníky dorozumíval Ježíš Kristus. Neméně důležitým rysem města Maaloula je příkladně mírumilovné soužití křesťanů a muslimů. Je poutním místem pro příslušníky obou náboženských komunit. Tedy až do minulého týdne, kdy do města vtrhli teroristé z tzv. Svobodné syrské armády (FSA).

Pokračovat ve čtení “Islamističtí teroristé napadli kolébku syrské křesťanské tradice” »

syrský bojovníkSýrie. Rebelující islamisté tvrdí, že vláda v Damašku použila chemické zbraně a způsobila smrt 1200 civilistů včetně mnoha žen a dětí. Rebelové zveřejnili na internetu šokující záběry, které mají dokládat jejich tvrzení. Podle apoštolského nuncia v Sýrii, mons. Mario Zenariho začaly včera pro Damašek rozhodující chvíle. Hrozí totiž, že konflikt trvající již déle než dva roky, propukne ještě s větší intenzitou:

„Tyto záběry, kolující po internetu a v televizi, zasáhly celý svět. Pro mezinárodní společenství je to šok. Tady jsou již lidé znechucení a myslím si, že pro mezinárodní společenství je to poplašný signál: »Pomozte nám ukončit tuto válku. Jsme znechuceni a už nemůžeme dál. Takto nelze pokračovat.« Věřím, že toto volání Syřanů dojde sluchu u mezinárodního společenství, aby okamžitě našlo politické řešení této těžké krize.“ Říká mons. Zenari, nuncius v Damašku.

Pokračovat ve čtení “Mons. Tomasi: Kdo může mít prospěch z nelidského zločinu v Sýrii?” »

Mario Zenari

Mario Zenari

Poté, kdy vatikánský velvyslanec v Sýrii Mario Zenari minulý týden otevřeně kritizoval mlčení mezinárodního společenství ke krvavé občanské válce v Sýrii, navrhl vysoký představitel syrské zpravodajské služby provedení atentátu na nuncia.

Uvádí to liberální saúdskoarabský web Elaph (إيلاف), vycházející v Londýně.

Arcibiskup Zenari 15. února 2013 v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas vyjádřil smutek nad mlčením světa nad krveprolitím v Sýrii. „Jdeme skrze krev obětí, zatímco mezinárodní společenství si nad tím, co se zde děje, myje ruce,“ uvedl Mario Zenari

Pokračovat ve čtení “Elaph: Sýrie zvažuje vraždu papežského nuncia” »

AleppoDamašek. Jedním z posledních diplomatů, zůstávajících v Damašku, je apoštolský nuncius Mons. Mario Zenari, který hovořil o situaci ve městě pro Vatikánský rozhlas.

Situace se stále zhoršuje a vyústila v každodenní katastrofu. Tady v Damašku není slyšet nic jiného, než přelety stíhaček, bombardování a exploze. V ostatních částech země je to podobné. Řešení konfliktu se den za dnem jeví jako stále spletitější. Je velmi těžké vidět konec tunelu,

Pokračovat ve čtení “Papežský nuncius: Situace v Damašku je katastrofální” »

 syrští povstalciDamašek. Teroristické skupiny bojující proti legitimní vládě syrského prezidenta Assada podepsaly v katarském Doha dohodu o vzájemné spolupráci. Spojené státy americké vyslovily okamžitě podporu této Národní koalici, která – jak prohlásil mluvčí státního departmentu – „otevírá cestu k ukončení krvavého Assadova režimu, jakož i budoucnost míru, spravedlnosti a demokracie, kterou si všichni Syřané zaslouží“.

Předsedou vzniklé koalice je šejk Ahmad Al-Khatib, 52 letý sunnitský imám narozený v Damašku. Koalice byla dohodnuta přispěním Georgesa Sabry, který je křesťanem a stojí v čele tzv. Syrské národní rady, opoziční skupiny, která vznikla před rokem v Istanbulu a stala se také součástí Národní koalice. Nově vzniklá koalice však odmítá jakýkoli dialog s prezidentem Assadem a žádá mezinárodní společenství o své oficiální uznání jakožto jediného legitimního reprezentanta syrského lidu. Násilné operace opozičních skupin a jejich střety se syrskou armádou si od svého začátku před 19 měsíci vyžádaly 37 tisíc lidských životů.

Pokračovat ve čtení “USA podpořily novou Národní koalici ozbrojených syrských rebelů” »

boje v SýriiDamašek. Sýrie zahájila pozvolný sestup do pekel – tak charakterizoval situaci v zemi apoštolský nuncius v Damašku. Arcibiskup Mario Zenari upozorňuje nejen na materiální devastaci, ale také na konfliktem zraněné srdce Syřanů. Největším neštěstím je právě dezintegrace duše společnosti, hrozící výbuchem nenávisti mezi různými frakcemi konfliktu, který se pak může protáhnout na desetiletí. Vatikánský diplomat přesto ještě doufá v upokojení situace v Sýrii.

Pokračovat ve čtení “Nuncius: Sýrie zahájila pozvolný sestup do pekel” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2021
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv