… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
maronité

Patriarcha Bišara Brutrus Raíh při setkání s českým velvyslancem v Libanonu Svatoplukem Čumbou v roce 2013, foto: MZV

Patriarcha Bišara Butrus Raíh při setkání s českým velvyslancem v Libanonu Svatoplukem Čumbou v roce 2013, foto: MZV

V Libanonu se vzedmula bouře vášní v důsledku oznámení hlavy křesťanské maronitské církve patriarchy Bišary Brutruse Raího (nar. 1940), že má v úmyslu se připojit k papeži Františkovi a spolu s ním za čtrnáct dní navštívit Izrael – Svatou zemi. Teroristické hnutí Hizballah velmi ostře reagovalo na patriarchův úmysl navštívit spolu s papežem Svatou zemi. Hnutí Hizballáh varovali, že by Raího návštěva mohla mít dalekosáhlé negativní následky. (Každý si může lehce domyslet, co Hizballáh míní takovým varováním – redakce). Jeden z vysokých činitelů teroristické organizace měl sdělit, že se k patriarchovi chystá delegace vedoucích představitelů Hizballáhu, aby ho přesvědčila vzít zpět jeho rozhodnutí podniknout cestu do Svaté země. Ve sdělovacích prostředcích blízkých Hizballáhu velmi ostře kritizovali Raího úmysl navštívit Izrael – Svatou zemi, neboť tento jeho čin „dá legitimaci okupačnímu sionistickému režimu.“ Zatím se však zdá, že ostrá kritika a slova odsouzení Raího se míjí účinkem. Patriarcha prohlásil, že svého rozhodnutí nelituje a že nevidí důvod, proč by ho měl měnit. Podle jeho slov se jedná čistě o soukromou návštěvu a on nemá v úmyslu se během návštěvy setkat s izraelskými úředními osobami.

Pokračovat ve čtení “Libanon se zmítá v nábožensko-politické bouři” »

maronitský patriarcha Bechara Rai

maronitský patriarcha Béchara Boutros Raï

Bkerké. „V Sýrii neprobíhá občanská válka,“ říká rozhodně libanonský patriarcha, kard. Bechara Raï. „Některé země a mocnosti, které si nedovolím jmenovat,“ pokračuje nejvyšší představitel maronitských křesťanů, „podporují zbraněmi, penězi a politicky skupiny vzbouřenců a islamistických partyzánů přicházejících z celého světa. Jde o radikály ze severní Afriky, Ázerbájdžánu, Afghánistánu, Libye, Čečenska, Jemenu, ale i z Evropy, kteří přicházejí do Sýrie, aby tam terorizovali zabíjením a devastacemi. Sýrie se stala scénou ozbrojeného konfliktu, které vedou různé mocnosti kvůli svým vlastním ekonomickým a finančním zájmům. Velvyslanec jednoho ze států podporujících takzvanou opozici v rozhovoru se mnou připustil,“ říká maronitský patriarcha, „že bohužel některé západní země, včetně té jeho, podporují a financují fundamentalistické skupiny v Sýrii. Jde o zahraniční vměšování, které podněcuje válku za každou cenu pod záminkou zavedení demokracie. Jsou-li nutné reformy v Sýrii jakož i v jiných arabských zemích, pak je nelze dělat zvnějšku nebo terorem. My nejsme hlupáci. “

Pokračovat ve čtení “Kardinál Raï: V Sýrii neprobíhá občanská válka” »

syrští uprchlíciDamašek. Syrští křesťané se musí rozhodnout mezi dvojím hořkým kalichem – opustit zemi nebo zemřít. Toto dilema se týká celé církve v zemi trýzněné válkou, uvedl pro agenturu Fides maronitský arcibiskup Damašku Samir Nassar. Vše ve zdevastované vlasti nás vyzývá k tomu, abychom z ní odešli. Avšak útěk je vlastně pomalým umíráním, zdůrazňuje damašský biskup.

Syrští křesťané viděli na vlastní oči, jak OSN organizovala systematický odchod iráckých uprchlíků do západních zemí. Nyní je znepokojuje lhostejnost a mlčení světového společenství při pohledu na syrskou dlouhou a smutnou kalvárii. Biskup Nassar se zarmouceným srdcem popisuje situaci chudých křesťanů, jejichž majetnější bratři už Sýrii dávno opustili. Nyní pohlížejí na církev jako na poslední pomoc.

Pokračovat ve čtení “Syrští křesťané se rozhodují mezi dvojím hořkým kalichem” »

mše svatá po procesí v DamaškuDamašek. V úterý Svatého týdne zemřel na ulicích  Damašku pětatřicetiletý seminarista maronitského semináře, který měl brzy přijmout jáhenské svěcení. Camil roznášel jídlo chudým a cestou domů ho zásahla trhavina. Zemřít vprostřed Svatého týdne je milost, říká pro papežskou nadaci Kirche in Not damašský maronitský arcibiskup Samir Nassar. Camilova smrt však ukazuje, že nikdo si už nemůže být ničím jist.

Žijeme jako v ruské ruletě – bomby dopadají stále, všude a denně si vybírají mnoho obětí. Křesťanská komunita ve čtvrti, kde mladý seminarista žil, je otřesena. Ze čtyř maronitských farností syrského hlavního města byly dvě uzavřeny kvůli nedostatku věřících. Před dvěma lety jsme v jedné z nich udíleli třicet křtů, poznamenává arcibiskup Nassar, vloni už jenom tři, dodává. Pastorační život je ochromen; arcidiecéze se nedokáže vyrovnat s přílivem uprchlíků. Bída je značná, konstatuje maronitský arcibiskup. Devalvace syrské liry dosáhla rekordních hodnot. Plat už dostávají jen vojáci a státní úředníci. Jediný, kdo přijímá personál, jsou pohřební služby. Církev nadále nabízí ruku trpícím bratřím, bez ohledu na jejich vyznání, říká arcibiskup maronitské církve pro Kirche in Not. Tato tichá a nezištná milosrdná láska je jedinou filosofií, která může vybudovat syrský zítřek, míní mons. Nassar. Budeme však mít čas na sebe vzít tuto zodpovědnost, dotazuje se arcibiskup Damašku v rozhovoru, poskytnutém papežské nadaci.

Pokračovat ve čtení “Maronitský biskup v Sýrii: Žijeme jako v ruské ruletě” »

maronitský patriarcha Bechara Rai

Libanon. Přestavitelé oněch států, které živí syrskou válku dodávkami zbraní, peněz a dalších prostředků, jsou za své hanebné a podlé dílo zodpovědní před tribunálem svědomí a dějin. Budou se zodpovídat se zločinů násilí, pustošení, ozbrojeného vpádu a deportace nevinných obyvatel, kterými již téměř dva roky mučí syrský lid. Toto důrazné odsouzení vyslovil ve své nedělní homilii kard. Bechara Boutros Raï.

Jak jsme připomněli již včera, vyhlásil maronitský patriarcha na uplynulou neděli „Den solidarity se Sýrií“, věnovaný modlitbě a sbírce na syrské uprchlíky v Libanonu.

Pokračovat ve čtení “Kardinál Raï: Západní společenství stanou před tribunálem svědomí a dějin za válku v Sýrii” »

křesťané na Blízkém východěNáboženská svoboda je na nejvyšším místě v programu jednání katolických patriarchů a biskupů Blízkého východu, kteří se tento týden setkali v libanonské Harisse, aby diskutovali o exhortaci Benedikta XVI. Ecclesia in Medio Oriente, která poskytuje „plán“ pro působení církve v tomto regionu.

Maronitský patriarcha Bechara Rai řekl vatikánskému rozhlasu, že církev bude bránit „právo a povinnost křesťanů účastnit se veřejného života ve své vlasti a těšit se plnému občanství, aniž by s nimi bylo zacházeno jako s menšinou. I nadále za každých okolností trváme na nutnosti svobody svědomí a na oddělení náboženství od státu.“

Pokračovat ve čtení “Náboženská svoboda je pro církevní představitele na Blízkém východě nejvyšší prioritou” »

Béchara Boutros RaïVatikán. Při včerejší páté konzistoři svého pontifikátu jmenoval Svatý Otec šestici nových kardinálů. Pocházejí ze tří kontinentů – amerického, afrického a asijského. Jedním z nich je také maronitský patriarcha Libanonu, Béchara Boutros Raï, který pro naši rozhlasovou stanici hovořil o svém očekávání a budoucích plánech:

V Libanonu i za jeho hranicemi byla zpráva o jmenování přijata s nadšením. Všichni ji interpretují jako podporu blízkovýchodní církvi, která zažívá kritické okamžiky. Z Libanonu i dalších zemí přijede nejméně pět set lidí, národní pouť povede libanonský prezident, který Svatému otci osobně poděkuje. Mezi hosty budou také zástupci všech muslimských frakcí. To dokazuje soudržnost libanonské společnosti. Politika je, bohužel, jiná věc. Libanon trpí regionálními krizemi s mezinárodními důsledky, které vedou také k interním problémům. Regionální politika je islamistická, což do Libanonu přináší rozdělení. Nynější problém je politický – je to konflikt mezi šíitským a sunnitským islámem. Libanon je laický stát, který však respektuje jednotlivá vyznání. Tento model bychom si chtěli uchovat, byť je to obtížné. Celý Blízký východ se orientuje směrem k radikálnímu islamismu – tento proces probíhá v Egyptě i Sýrii. Hovoří se o islámském právu a islamizaci – proč bychom však nemohli žít všichni společně a respektovat se? Základní výzvou pro budoucnost je tedy opětovné vybudování vnitřní jednoty, podpora křesťanů v ostatních blízkovýchodních zemích a navázání hlubších vztahů s muslimy. Tím by se mělo povolit napětí, vyvolané fundamentalisty. Heslo mého patriarchátu je dvouslovné: “společenství a láska”, protože naše libanonská i blízkovýchodní společnost potřebuje více jednoty a lásky,

Pokračovat ve čtení “Patriarcha Raï: kardinálský titul značí podporu blízkovýchodní církvi” »

libanonští křesťanéBejrút. Papež k nám přijel v nejkritičtějším okamžiku a poskytl nám pomoc, kterou jsme nejvíce potřebovali – tak shrnul v neděli zakončenou papežskou cestu patriarcha Bechara Raï, nejvyšší představitel maronitů, kteří jsou nejpočetnější křesťanskou skupinou Libanonu.

Návštěvu Benedikta XVI. v regionu označil za nezbytnou k tomu, aby se změnil přístup blízkovýchodních křesťanů k jejich vlastní budoucnosti: Libanonci, podobně jako křesťané na celém Blízkém východě, se cítili jakoby už stáli na okraji propasti. Začínali ztrácet naději a zapomínali, jaká je jejich role v této oblasti. Papežova návštěva, jeho promluvy a také apoštolská exhortace v nás obnovily vědomí vlastní hodnoty. Uvědomili jsme si čím je Libanon a co jej odlišuje od jiných zemí. Papežská návštěva tak dodala všem křesťanům na Blízkém východě odvahu. Pochopili jsme, že nejsme menšinou, nýbrž přítomností církve, všeobecné Církve, v tomto regionu, říká maronitský patriarcha Bechara Raï.

Pokračovat ve čtení “Maronitský patriarcha: Nejsme menšinou, nýbrž přítomností všeobecné Církve” »

Vedoucí slovenské redakce Vatikánského rozhlasu O. Jozef Šofranko se ptal svého krajana, řecko-katolického arcibiskupa Cyrila Vasila, který je sekretářem Kongregace pro východní církve, na historii a současnost Libanonu vzhledem k nadcházející návštěvě Benedikta XVI. v této zemi.

Prečo práve návšteva Libanonu?

Libanon ako krajina je jednou z typických krajín Blízkeho východu, a na druhej strane istým spôsobom aj netypická. V čom spočíva jej typickosť a netypickosť. Typickosť spočíva v tom, že je to krajina – po stránke zloženia obyvateľstva -, reprezentujúca naozaj zloženie Blízkeho východu, s veľkou časťou veriacich islamského náboženstva, ale súčasne s veľkou prítomnosťou kresťanov rozličných Cirkví, rozličných obradov. Na druhej strane je to krajina netypická, pretože na rozdiel od okolitých krajín sa po stránke politickej a spoločenskej štruktúry viac približuje štandardom západnej európskej demokracie ako ostatné okolité blízkovýchodné krajiny. Vyplýva to z veľmi komplikovaného historického prechodu, ktorým sa táto krajina vyformovala. Už počas trvania Osmanskej ríše to bola krajina s vysokou koncentráciou kresťanského obyvateľstva, ktoré bolo silne napojené na kultúru európskych krajín, osobitne na francúzsku. Istým spôsobom bola aj pod nepriamym patronátom európskych kresťanských veľmocí, ktoré sa snažili zabezpečiť osobitné postavenie kresťanským komunitám, ktoré tu boli koncentrované. Toto neskôr prispelo k tomu, že Libanon sa stal naozaj útočišťom aj pre kresťanov, ktorí boli prenasledovaní aj v iných častiach ešte bývalej Otomanskej ríše. Preto je dnes náboženské zloženie Libanonu, aj čo sa týka Katolíckej cirkvi, veľmi pestré. V Libanone sú dnes prítomné administratívne jednotky prakticky všetkých východných katolíckych cirkví. Majú tu sídlo traja patriarchovia, teda polovica zo šiestich východných katolíckych patriarchov: maronitský patriarcha, sýrsky patriarcha a arménsky patriarcha. Rovnako sú tu prítomné biskupstvá a farnosti ostatných patriarchálnych východných cirkví – melchitskej, ktorej patriarcha sídli v Damasku, takisto tu sídli biskup chaldejskej cirkvi a sú tu prítomní aj veriaci koptskej cirkvi. Takže z tohto hľadiska je Libanon reprezentatívnou vzorkou tej zložitej mozaiky, ktorú prezentuje celkovo Blízky východ, a ktorú prezentujú aj východné cirkvi. Okrem východných katolíckych cirkví sú tu samozrejme prítomné aj východné nekatolícke – pravoslávne cirkvi.

Pokračovat ve čtení “Libanon je reprezentativním vzorkem blízkovýchodní mozaiky” »

maronitský patriarcha Bechara Rai

maronitský patriarcha Bechara Rai

Libanon. Patriarcha maronitské církve Bechara Boutrus Rai poskytl rozhovor pro internetové zpravodajství Kustodie Svaté země v souvislosti s chystanou návštěvou Benedikta XVI. v Libanonu. Většinu tamější křesťanské obce tvoří právě maronité, tedy katolická církev východního obřadu sui iuris, která nese jméno po svém zakladateli sv. Maronovi, syrském mnichovi ze 4. století. Tato východní církev si po celou dobu své existence uchovala plné společenství s Apoštolským stolcem. Maronité přišli do Libanonu ze Sýrie v 5. a 6. století.

Pokračovat ve čtení “Maronitský patriarcha: Mentalita arabského světa tíhne k diktátorským režimům” »

TV Sat-7Nikósie. Na zářijový příjezd Svatého otce se připravuje na tři sta blízkovýchodních televizních stanic. Jednou z nich je také křesťanská televize Sat-7 (anglicky web zde), založená roku 1995 a podporovaná papežskou nadací Církev v nouzi (Kirche in Not). Jejím sídlem je kyperská Nikósie, odkud vysílá do 22 převážně islámských zemí, zdůrazňuje ředitel Kurt Johansen:

„Jsme hlasem křesťanů, ale většina našich diváků jsou muslimové. V našem vysílání můžeme velmi otevřeně hovořit o mnoha otázkách, neboť všichni naši zaměstnanci jsou křesťané, kteří se každodenně setkávají s muslimskou většinou. Naše programy musí splňovat tři podmínky – přinášet zábavu, ponaučení a křesťanský obsah. Pravděpodobně nejznámější z našich programů je dětské vysílání Sat-7 Kids, které denně sleduje až 9 milionů diváků převážně z Iráku a Saúdské Arábie. Je to jeden z mála televizních kanálů na Blízkém východě věnovaný dětem. Přinášíme pouze kladné hodnoty a děti se tak z našich programů mohou mnoho naučit…“

Pokračovat ve čtení “Miliony muslimů sledují na Blízkém východě křesťanskou televizi” »

Nasrallah Pierre SfeirVatikán. Benedikt XVI. přijal rezignaci maronitského patriarchy Antiochie, libanonského kardinála Nasrallaha Pierre Sfeira (الكاردينال مار نصر الله بطرس صفير). Ten letos v květnu dovrší 91 let. Svatý otec mu při této příležitosti adresoval list, ve kterém připomíná 60 let jeho kněžské služby plné „věrnosti a lásky“ ke Kristu a téměř 50 let služby biskupa, z toho 25 let v čele maronitské církve, služby, kterou vykonával nadšeně a poslušně, podle Mariina příkladu, k „větší slávě Boží a pro dobro bratří“.

Pokračovat ve čtení “Papež přijal rezignaci maronitského patriarchy kardinála Nasrallaha Pierre Sfeira” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2021
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv