… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Masada

Masada (hebrejsky:  מצדה, Mecada, od slova מצודה mecuda, doslova „pevnost“) je starověká pevnost na vrcholu izolovaného skalního útesu na východním okraji Judské pouště, nedaleko Mrtvého moře. Pevnost byla postavena Herodem Velikým v 1. století př. n. l., během první židovské války se Masada stala posledním místem odporu židovských povstalců proti Římanům, roku 73 o.l. byla dobita Římany o čemž přinesl podrobnou zprávu Josephus Flavius ve svém díle Válka židovská. Roku 2001 byla lokalita zapsána jako památka světového dědictví na seznam UNESCO.

800px-PikiWiki_Israel_11549_masada_dead_sea_israel_the_Judea_desert

Foto> Wikimedia

Pokračovat ve čtení “Pevnost Masada ze vzduchu + video” »

pohladnica

Tak asi takto vyzerala pohľadnica z mojich najčerstvejších potuliek. Vzhľadom k osloveniu a portálu, kde je tento výlev radosti uverejnený, nie je ťažké uhádnuť názov destinácie!
Izrael, podmanivá krajina plná extrémov. Tam, kde iní turisti vidia svojou optikou nehostinnú zem a púšť, ja som videla s umom pritiahnutú vodu do suchých oblastí, kde vznikli zelené plantáže. Alebo ak chcete, v dávnych dobách mal každý dom mikve, dnes úkryt.
V návode ako napísať reportáž bolo uvedé, píšte o odlišnostiach. Tak teda jednu si nemôžem neodpustiť. V Izraeli majú krásny zvyk. Všade jedia spolu, dokonca si to môžete overiť na vlastné oči na cintoríne v Holone pri Starej bráne – Shaar Hajašan . Majú tam postavený kryt, kde návštevníci prinášajú občerstvenie a v rámci mitzvot vás aj ponúknu. To určite v českej alebo slovenskej zemi nezažijete a ani by sa to nestretlo s pochopením. Nuž čo, iný kraj, iný mrav.
Cestovanie našej slovenskej partičky v Haife. Prevažne industriálne mesto na severe Izraela s verejnou dopravou na Šabat. Na druhú stranu s vrchom, kde sa odohrala najslávnejšia súťaž prorokov v dobe Eliáša Tišbanského a snáď i dodnes. A pochopiteľne len mne sa mohlo stať, že som sa ocitla na jej vrchole bez toho aby som si prečítala: „Mt. Karmel“. Asi som sa príliš zahľadela na to čisté more, čo tam majú. Pokračovat ve čtení “Priority Air” »

ČT2 © Česká televize

ČT 2 © Česká televize

Nebyl bych to já, abych se k hlavnímu obsahu neprokousal spoustou oklik, úhybů, off-topic poznámek či oslích můstků. Jsem už takový. Rád si hraju se slovy, což většinu mých známých přivádí opakovaně k šílenství. Nemám rád holé a strohé věty. Vždyť i „ruce vzhůru“ lze vyjádřit košatě, a přesto sdělení neztratí nic na hrozivosti. Pokládal jsem za vhodné na tuto moji libůstku poukázat, protože má v dnešním podělení se o příjemný zážitek nezanedbatelnou roli.

Střih, od slovních hrátek k České televizi. Někde v dáli tuším kolegu Wardena, který se z usměvavého pacifisty v desetině sekundy promění v rudě vidícího berserka. Zaklínadlo má čtyři znaky, ne magické, ne runové, jen zdánlivě neškodné ČT24. Ano, tak málo stačí. A i toto má dnes svoji roli. Ne přímo zmíněný kolega, ale ony čtyři znaky. Když mi totiž můj internista přísně zakázal rozčilování, sice málem skončil na chirurgii, ale ovládl jsem se a poslechl ho. Alespoň se o to snažím. Nedílnou součástí tohoto snažení je vyhýbat se zejména pacifistům, scientologům a ČT24. Vážně to funguje.

Pokračovat ve čtení “„Šumné stopy“ na ČT2, aneb není ČT jako ČT” »

bat micva na Masadě

bat micva na Masadě

Turismus do Izraele dosáhl v dubnu 2012 nového rekordu. Izraelské ministerstvo turismu oznámilo, že minulý měsíc do země přijelo okolo 345 tisíc návštěvníků, což je o 19 % více než ve stejném období roku 2011 a o 12 % více než v rekordním měsíci dubnu 2010.

Pokračovat ve čtení “Do Izraele přijel v dubnu rekordní počet turistů” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv