Proč si křižáci vyzdobili čedičové schody rytinou menory? Tato záhada, která trvala sedm let od odkrytí dva tisíce let starého archeologického nálezu v Tiberias, je nyní vyřešena. Je dokladem proměnlivého a často neveselého vývoje ve Svaté zemi. O případu informují Times of Israel.
Sedmiramenná menora o velikosti 68 x 78 centimetrů byla odkryta při archeologických vykopávkách, které jsou prováděny od roku 2009 pod vedením Dr. Katii Cytryn-Silverman (též Katya Tzitrin Silverman) z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.
Pokračovat ve čtení “Záhada 1800 let staré menory z Tiberias vysvětlena” »
nejmenší menora na světě vedle lidského vlasu
Nejmenší chanukiji, chanukovou menoru, vyrobili u příležitosti letošní Chanuky vědci z fyzikální laboratoře Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Chanukije o velikosti zrnka prachu ukazuje revoluční schopnosti laboratorního systému Nanoscribe.
Laboratoř Centra Petera Brojde pro inovativní inženýrství a počítačové vědy (Peter Brojde Center for Innovative Engineering and Computer Science) se zaměřuje na aplikaci vědeckých objevů do přelomových technologií.
Zářící chanukije (menory) v ulicích hlavního města Izraele Jeruzaléma přináší fotoesej, kterou při příležitosti konce Chanuky zveřejnil web Aruc 7.
mbs
Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Photo Essay: Lit Menorahs in Jerusalem.
Deník Israel hayom (ישראל היום) z 11. ledna t.r. informoval v článku Jurije Jalona o zajímavém archeologickém nálezu. Jak autor uvádí, Správa památek provádí v současné době archeologický výzkum na troskách sídla Uca (עוצה) nedaleko Akka. Archeologové zde nalezli keramický značkovač chleba.
Jedná se o předmět podobný kulatému razítku s do hloubky vyrytým reliéfem sedmiramenného chrámového svícnu – menory. Toto „razítko“ sloužilo k označení chleba a možná i jiných pekařských výrobků. Podle slov Gilada Jaffeho a dr. Daniho Siona, kteří vedou vykopávky ve výše uvedené lokalitě, značkovač chleba pochází z byzantské doby, a byl vyroben pravděpodobně počátkem 6. století o. l.
Pokračovat ve čtení “Archeologie: Nalezeno keramické „chlebové razítko“ staré 1500 let” »
Dnes večer, 20. prosince neboli 25. kislevu zahajujeme zápálením první svíčky v chanukiji náš osmidenní svátek CHANUKA.
Slovo „chanuka“ znamená „zasvěcení“ či „posvěcení“ a nalezneme je v Tóře, v Nu 7,11; 7,84 a 7,88 v souvislosti se zasvěcením oltáře – חנוכת המזבח. Taktéž toto slovo čteme v úvodu Žalmu 30 – „Píseň při posvěcení Hospodinova domu“.
Svátek Chanuka slavíme na památku znovuzasvěcení jeruzalémského Chrámu a jeho oltáře poté, kdy byl Jeruzalém osvobozen povstaleckým vojskem Judy Makabejského roku 164 př. o. l.