… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mezinárodní agentura pro atomovou energii

jaderný Írán

V kontextu židovských dějin v Evropě je třeba zvažovat i možnost, že Evropská politika na Blízkém východě není tragickým omylem, ale tragickým záměrem byť třeba jen na úrovni kolektivního podvědomí.

Evropská unie se dohodla s Íránem na jeho jaderném programu a na okleštění pravomocí Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Na základě této dohody může Írán zcela legálně a beztrestně bránit v inspekci jakéhokoli místa po 24 dní (14 dní jednáváním s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii, 7 dní projednáváním ve Společné komisi a 3 dni má na implementaci přístupu).
Pokračovat ve čtení “Dohoda EU s Íránem vylučuje řešení na bázi dvou států” »

Jaderná elektrárna v Bušéru,  foto AFP

Jaderná elektrárna v Bušéru, foto AFP

Několik zemí, které monitorují situaci jaderného programu Íránu, získalo informaci, že jaderný reaktor v Bušéru (Bushehr) byl poškozen jedním anebo i více zemětřeseními. Diplomaté působící v Íránu poskytli agentuře Associated Press informaci, že na části stavby se objevily dlouhé pukliny.

Írán postihly v dubnu a v květnu dvě silná zemětřesení. K oběma došlo v blízkosti objektu v Bušéru. Oficiální představitelé v Teheránu ubezpečili, že ani jedno zemětřesení reaktor nepoškodilo. Podle diplomatů, kteří získali informace přímo z jaderné elektrárny, se na betonové části objevily pukliny v délce několika metrů. Oba diplomaté zastupují země, které jsou v také členy Mezinárodní agentury pro atomovou energii, která sídlí ve Vídni. Podle jednoho z diplomatů nejsou pukliny přímo na věži reaktoru, který obsahuje vysoce radioaktivní palivo. Ovšem podle informace, která jim byla poskytnuta se jedná o informaci pouze dílčí a nelze vyloučit, že na jiném místě došlo k poškozením.

Pokračovat ve čtení “Reaktor v íránském Bušéru poškozen zemětřesením” »

Yukiya Amano

Yukiya Amano

Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Yukiya Amano (天野之弥) včera vyzval Írán, aby bezodkladně umožnil inspektorům MAAE přístup do vojenské základny v Parčinu (Parchin, پارچین), ohledně níž panuje podezření, že tam probíhá výzkum jaderných zbraní.

Amano uvedl, že přístup musí být umožněn „bez dalších odkladů“ a bez čekání na výsledek zablokovaných rozhovorů o prošetření dalších Západem podezíraných aktivit.

Pokračovat ve čtení “MAAE požaduje okamžitý přístup do íránského vojenského zařízení v Parčinu” »

Taner Yildiz

Taner Yıldız

Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (IRENA)Turecko zablokovalo kvůli napjatým vztahům vstup Izraele a Kypru do Rady Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (International Agency for Renewable Energies, IRENA) sdělil včera turecké tiskové agentuře Anadolu turecký ministr energie a přírodních zdrojů Taner Yıldız.

Hlasování o členech Rady se konalo na včera na třetím Valném shromáždění IRENA v Abú Dhabí, které bylo současně prvním plnohodnotným jednáním organizace po dvou předchozích jednáních, která se zabývala především jejím založení.

Pokračovat ve čtení “Turecko zablokovalo vstup Izraele a Kypru do Rady Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii” »

ajatolláh Sajíd Alí Chameneí

ajatolláh Sajíd Alí Chameneí

Za situace, kdy si mezinárodní sankce nadále vybírají svoji daň na íránské ekonomice, se zdá, že režim v Teheránu prohlásí cokoliv, aby zmírnil diplomatický tlak, vyvíjený kvůli jeho domnělému programu výroby jaderných zbraní.

V souvislosti s tím íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vydal včera náboženské nařízení (fatvu), které zakazuje jaderné zbraně, s tím, že nařízení je pro vládu závazné a postačuje k ukončení záplavy otázek a obvinění ohledně íránského jaderného programu.

Pokračovat ve čtení “Alí Chameneí zakázal jaderné zbraně, Írán tím chce přesvědčit Západ o civilnosti svého jaderného programu” »

zlaté mince

zlaté mince (ilustrační foto)

Obchod mezi Íránem a Tureckem letos vzrostl o takřka 50 %. když objem obchodní výměny dosáhl během 10 měsíčního období do listopadu 20 miliard dolarů. Oznámila to íránská státní tisková agentura IRNA.

Z 20 miliard dolarů jich 7 miliard připadá na turecký vývoz zlata do Íránu. Důvodem je to, že od února 2012 Turecko platí zlatem za íránskou ropu.

Pokračovat ve čtení “Íránsko-turecký obchod vzrostl o 46 %: Prodává se ropa za zlato” »

jaderný ÍránÍrán plánuje sestavit jadernou bombu trojnásobně silnější, než byla ta, která za II. světové války zničila Hirošimu. Vyplývá to z diagramů, které získala tisková agentura Associated Press.

Podle AP byly diagramy objeveny vědci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) po inspekci íránského jaderného zařízení. AP je včera zveřejnila poté, kdy jí je předal představitel nespokojený s tím, jak se Západ staví k problému s Íránem.

Pokračovat ve čtení “Tajná zpráva MAAE: Írán staví silnou jadernou bombu” »

Ferejdún Abbásí-Davání

Ferejdún Abbásí-Davání

Írán obvinil Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), která je orgánem OSN, že sdílí utajované informace s Izraelem.

Člen výboru pro národní bezpečnost a zahraniční politiku íránského parlamentu Džavád Džahangirzahíd (Javad Jahangirzadeh) obvinil MAAE ze zveřejnění „příliš mnoha“ informací o íránských jaderných vývojových aktivitách.

Íránský zákonodárce v íránské anglojazyčné Press TV tvrdil, že „opakované cesty (předsedy MAAE Yukiyi) Amana a zjišťování stanovisek izraelských představitelů na íránské jaderné aktivity naznačují, že íránské jaderné informace byly zpřístupněny sionistickému režimu a dalším nepřátelům Islámské republiky.“

Pokračovat ve čtení “Írán obvinil MAAE ze sdílení tajemství s Izraelem” »

jaderný ÍránZápadní země dlouho podezírají Islámskou republiku z klamání mezinárodních inspektorů ohledně rozsahu íránského jaderného programu – a nyní to vysoký íránský představitel přiznal. V rozhovoru pro v Londýně vycházející panarabské noviny Al-Haját (Al-Hayat, الحياة) předseda Íránské agentury pro atomovou energii (سازمان انرژی اتمی ایران) Ferejdún Abbásí-Davání (Fereydoun Abbasi-Davani, فریدون عباسی دوانی) prohlásil, že Teherán občas „uváděl v omyl“ inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o řadě zkoumaných otázek.

Pokračovat ve čtení “Šéf íránské jaderné agentury: Lžeme o svém jaderném programu” »

Turki al-Fajsal

Zatímco se představitelé západních zemí snaží při rostoucích cenách ropy utišit válečné bubny hrozící války s Íránem, Saúdská Arábie říká, že je připravena bránit své zájmy válkou.

Bývalý šéf saúdské zpravodajské služby princ Turki al-Fajsal (Turki al-Faisal) delegátům konference Rady pro spolupráci arabských států Zálivu sdělil, že Rijád využije „všechny dostupné možnosti“, aby bránil své zájmy proti íránským „hrozbám“, které by vyvolat „nežádoucí vojenskou konfrontaci.“

Pokračovat ve čtení “Saúdská Arábie: Vůči Íránu jsou ve hře „všechny možnosti“” »

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve své zprávě z minulého týdne varovala před íránským jaderným programem. Podle ní vše nasvědčuje tomu, že přes svá ujištění Írán jaderné testy využívá k vojenskému programu, jehož cílem je výroba vlastních atomových zbraní.

Zprávy se hned chopila média, protože čím je zpráva znepokojivější, tím lépe se prodá. Podle britského bulvárního deníku The Daily Mail byli ostrovní ministři informováni o možnosti, že Izrael „dříve nebo později“ zaútočí na Írán, aby mu zabránil získat jaderné zbraně. „Očekáváme něco už o Vánocích nebo brzy na začátku příštího roku,“ sdělil deníku „vysoce postavený zdroj z britského ministerstva zahraničí“.

Pokračovat ve čtení “Írán: Nová světová válka se zatím odkládá” »

Binjamin Netanjahu

Izraelská vláda na svém dnešním zasedání za zavřenými dveřmi projednávala stav íránského jaderného programu a izraelský postoj k němu.

Premiér Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) před jednáním prohlásil, že zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii z tohoto týdne potvrdila podezření, že Islámská republika vyvíjí jaderné zbraně.

Izraelský premiér vyzval vlády zemí světa, aby neplýtvaly časem a zastavily Írán, který o jaderné zbraně kvapně usiluje, „dokud není pozdě.“

Pokračovat ve čtení “Izraelský premiér: „Svět musí zastavit Írán, dokud není příliš pozdě“ (+ video)” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2021
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv