… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Migron

Včera večer skončil Den památky na padlé a oběti teroru a začala oslava dne nezávislosti.

Oslavy začínají tradičním ceremoniálem na Herzelově hoře v Jeruzalémě. Hlavním řečníkem byl předseda Knessetu Reuben Rivlin. Rivlin zahájil svůj projev zmínkou o vnějším  ohrožení Izraele, ale ve svém projevu se soustředil na ty, koho nazval vnitřním nepřítelem, který ohrožuje izraelskou budoucnosti. Nazval je „extrémisty“ a zéloty ze všech směrů politické mapy.

Pokračovat ve čtení “Izrael slaví 64. výročí založení státu” »

UNHCRVysoký diplomatický zdroj dnes sdělil, že izraelské ministerstvo zahraničí rozhodlo o přerušení vztahů s Radou OSN pro lidská práva (UNHCR). Jedná se o reakci na rozhodnutí orgánu OSN zřídit vyšetřovací komisi, zabývající se výstavbou izraelských obcí v Judeji a Samaří.

Zdroj uvedl, že rozhodnutí je pramení ze série jednostranných kroků, které se proti Izraeli snaží vést „Palestinci.“

Podle dnešního ministerského rozhodnutí se nebude izraelský velvyslanec u OSN Ron Prosor účastnit jednání UNHCR a nebude reagovat na žádosti rady o materiály a o koordinaci návštěv Izraele.

Pokračovat ve čtení “Izrael se rozhodl přerušit vztahy s UNHCR” »

synagoga v obci Migron

synagoga v obci Migron

Předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) v reakci na dnešní rozhodnutí Nejvyššího soudu, že je nutné nejpozději do srpna zbořit obec Migron, prohlásil, že vláda bude rozhodnutí soudu respektovat. „Vláda Izraele, stejně jako všichni občané Izraele, respektuje soudní rozhodnutí a jednání podle izraelského práva. Někdy je třeba říci i takovéto jasné skutečnost,“ řekl.

Reakce obyvatel obce a představitelů izraelské pravice natolik vstřícné nebyly.

Pokračovat ve čtení “Pravice ostře kritizuje rozhodnutí soudu povinnosti zbořit Migron” »

Nejvyšší soud Izraele

Nejvyšší soud Izraele

Tříčlenný senát izraelského Nejvyššího soudu (בית המשפט העליון) dnes zklamal židovskou pravici, když odmítl kompromisní dohodu mezi vládou a obyvateli obce Migron (מגרון) a stanovil vládě nově lhůtu k vysídlení obyvatel do 1. srpna.

„Nyní mají žalobci právo uživat si plody rozhodnutí. Mají právo sledovat ukončení existující porušení svých práv. Je také třeba, aby byl cítit veřejný zájem na vynucování zákona, vláda zákona a respekt k zákonu,“ uvedl senát vedený předsedou soudu Ašerem Grunisem (Asher Grunis), jehož členy dále byla soudkyně Miriam Naor a soudce Salim Džubran (Salim Jubran).

Pokračovat ve čtení “Izraelský Nejvyšší soud odmítl dohodu o přesunu obce Migron” »

synagoga v obci Migron

synagoga v obci Migron

Obyvatelé obce Migron (מגרון) v oblasti Regionální rady Mate Binjamin (מועצה אזורית מטה בנימין) v Samaří včera podepsali dohodu s izraelskou vládou, podle níž budou obyvatelé vysídleni ze svým domovů na současném místě a přesunuti na trvalé místo nedaleko.

Vláda se již s obyvateli minulý měsíc dohodla, ale dohodu označil za nezákonnou Nejvyšší státní zástupce, což vyvolalo mezi průkopníky osidlování Země Izrael rozhořčení. 1. března bylo oznámeno, že byla dosažena nová dohoda.

Pokračovat ve čtení “Obyvatelé a izraelská vláda podepsali dohodu o přesunu obce Migron” »

Binjamin Netanjahu

Předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) dnes v primárkách obhájil předsednictví strany Likud (Jednota), když získal podporu drtivých 75 % hlasů, zatímco jeho soupeř Moše Feiglin jen 25 %. Vyplývá to z předběžných výsledků hlasování.

Netanjahu ihned po oznámení předběžných výsledků pronesl projev, v němž poděkoval také členům vlády, poslancům, starostům a aktivistům strany za jejich práci pro Likud a Izrael.

Pokračovat ve čtení “V primárkách Likudu zvítězil přesvědčivě Binjamin Netanjahu” »

rabi Menachem Froman

rabi Menachem Froman

Rabi Menachem Froman (מנחם פרומן) z Tekoa (תקוע), jeden z předních rabínů v Judeji a Samaří, byl v posledních dnech hospitalizován v Jeruzalémě poté, co se zhoršil jeho zdravotní stav.

Před několika měsíci byla u rabiho Fromana diagnostikována pokročilá rakovina tlustého střeva. Od té doby se podrobil léčbě, přičemž i nadále vyučoval Tóru ve své obci a plnil své povinnosti rabína.

Pokračovat ve čtení “Rabi Froman z Tekoa hospitalizován” »

„stanové městečko“ v Migronu

„stanové městečko“ v Migronu

Izraelský Nejvyšší soud předevčírem uložil vládě, aby nejpozději do března 2012 zničila židovskou obec Migron (מגרון), domov 47 rodin v severním Samaří.

Drsný rozsudek by v případě své realizace vedl k vyhnání a přesunu rodin, z nichž některé žijí v Migronu již více než desetiletí. Migron je trvalým cílem levicového hnutí Mír nyní (Šalom Achšav, Peace Now, שלום עכשיו), které tvrdí, že židovské domy se nacházejí na pozemcích palestinských Arabů.

Pokračovat ve čtení “Izraelský Nejvyšší soud nařídil zničení obce Migron” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2021
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv