… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mimuna

Předseda vlády s chotí a ministrní Gilou Gamliel na slavnosti Mimouna v Javne

Předseda vlády s chotí a ministrní Gilou Gamliel na slavnosti Mimouna v Javne

Včerejšího večera, po skončení  šabatu v 21.30 izraelského času se začaly v mnoha židovských rodinách severoafrického původu, ale nejen v nich,  přípravy lidového svátku MIMUNA – ميمونة. Tento svátek se slaví ihned po sedmém (v diaspoře osmém) dni Pesachu, kdy je již dovoleno jíst chamec – kvašené. Název svátku MIMUNA se vysvětluje několika způsoby. Jedni jej objasňují jako den výročí smrtu (hilula) Maimonidova otce, cordóbského dajana-soudce rabínského soudu Majmúna. Toto vysvětlení však pokulhává, neboť Majmún byl jedním z několika cordóbských dajanů působících v první polovině 12. století ve městě. Proč by se měl svátek jmenovat po něm a proč ne po jiném dajanovi? Další vysvětlení je, že se jedná o veselý sváteční den, arabsky „majmún“, což znamená „štěstí, úspěch“. Ti, kteří jej slaví věří, že tento den je šťastným dnem pro obživu a najití vhodného partnera. Profesor Aharon Maman předpokládá, že učenci Maghrebu viděli, že dva měsíce se nekonají svatby (měsíc od Purimu do Pesachu z obavy, aby nezůstalo někde náhodou něco kvašeného-chamec na Pesach a poté opět měsíc, od Pesachu do LaG ba-Omer, vzhledem k smutečním obyčejům tohoto období během počítání omeru, tak dovolili pořádat svatby v den po Pesachu, na isru chag. Tuto slavnost nazývali „Lala mimuna“, což znamená „Paní štěstí – „הגבירה בת המזל, tak se nazývala nevěsta. Nejrozšířenějším vysvětlením jména tohoto lidového svátku MIMUNA je, že pochází z hebrejského slova „אמונה – emuna – víra“. Název svátku se vysvětluje od víry ve vykoupení, neboť v měsíci nisanu byli naši praotcové vysvobozeni – vykoupeni Hospodinem z egyptského otroctví a v měsíci nisanu přijde úplné vykoupení – גאולה שלמה – ge’ula šlema (traktát Roš hašana 10b).
Pokračovat ve čtení “MIMUNA (ميمونة‎) – přechod od svátku do všedních dnů” »

macesDnes večer, 9. dubna, zahajujeme sedmý den Pesachu a zítra, 10. dubna, v pátek večer čili o erev šabat osmý poslední pesachový den. Vzhledem k tomu, že osmý den Pesachu připadá na šabat, musíme svíce za zemřelé (nerot nešama – נרות נשמה) rozsvítit již v pátek před nástupem šabatu, a to od zdroje ohně, který jsme zažehli před nástupem sedmého svátečního dne. Je to většinou velká svíce, která vydrží hořet 48 hodin. Tu jsme zapálili ve čtvrtek odpoledne před nástupem sedmého svátečního dne.

Pokračovat ve čtení “Sedmý a osmý den Pesachu” »

Desítky politiků a veřejných činitelů se účastnili  tradičních oslav svátku Mimuna (Mimouna, מימונה), které začaly ihned po ukončení šabatu a trvaly do nedělního večera.

Předseda vlády Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) se zúčastnil oslav domě rodiny Benita v Or Akiva. Ve slavnostním proslovu řekl následující: „Jsou skutečnosti, které nám zapíší tento svátek do paměti. Izraelci jsou na čtrnáctém místě v žebříčku celosvětového pocitu štěstí. Chci také poděkovat policii a armádě za to, že nám umožňuje v klidu slavit.“Představitelé Judeje a Samaří slavili svátek společně s plukovníkem Ranem Efraimem Kahanem vojenským velitelem oblasti. Předseda oblastního zastupitelství Samaří Geršon Mesika (Gershon Mesika) při té příležitosti řekl, že dnešní svátek nám dává naději čelit společně těžkým časům.

Pokračovat ve čtení “Slavnosti Mimuna v Jeruzalémě, Judei a Samaří a také v celém Izraeli” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2021
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv