… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mimuna

Předseda vlády s chotí a ministrní Gilou Gamliel na slavnosti Mimouna v Javne

Předseda vlády s chotí a ministrní Gilou Gamliel na slavnosti Mimouna v Javne

Včerejšího večera, po skončení  šabatu v 21.30 izraelského času se začaly v mnoha židovských rodinách severoafrického původu, ale nejen v nich,  přípravy lidového svátku MIMUNA – ميمونة. Tento svátek se slaví ihned po sedmém (v diaspoře osmém) dni Pesachu, kdy je již dovoleno jíst chamec – kvašené. Název svátku MIMUNA se vysvětluje několika způsoby. Jedni jej objasňují jako den výročí smrtu (hilula) Maimonidova otce, cordóbského dajana-soudce rabínského soudu Majmúna. Toto vysvětlení však pokulhává, neboť Majmún byl jedním z několika cordóbských dajanů působících v první polovině 12. století ve městě. Proč by se měl svátek jmenovat po něm a proč ne po jiném dajanovi? Další vysvětlení je, že se jedná o veselý sváteční den, arabsky „majmún“, což znamená „štěstí, úspěch“. Ti, kteří jej slaví věří, že tento den je šťastným dnem pro obživu a najití vhodného partnera. Profesor Aharon Maman předpokládá, že učenci Maghrebu viděli, že dva měsíce se nekonají svatby (měsíc od Purimu do Pesachu z obavy, aby nezůstalo někde náhodou něco kvašeného-chamec na Pesach a poté opět měsíc, od Pesachu do LaG ba-Omer, vzhledem k smutečním obyčejům tohoto období během počítání omeru, tak dovolili pořádat svatby v den po Pesachu, na isru chag. Tuto slavnost nazývali „Lala mimuna“, což znamená „Paní štěstí – „הגבירה בת המזל, tak se nazývala nevěsta. Nejrozšířenějším vysvětlením jména tohoto lidového svátku MIMUNA je, že pochází z hebrejského slova „אמונה – emuna – víra“. Název svátku se vysvětluje od víry ve vykoupení, neboť v měsíci nisanu byli naši praotcové vysvobozeni – vykoupeni Hospodinem z egyptského otroctví a v měsíci nisanu přijde úplné vykoupení – גאולה שלמה – ge’ula šlema (traktát Roš hašana 10b).
Pokračovat ve čtení “MIMUNA (ميمونة‎) – přechod od svátku do všedních dnů” »

macesDnes večer, 9. dubna, zahajujeme sedmý den Pesachu a zítra, 10. dubna, v pátek večer čili o erev šabat osmý poslední pesachový den. Vzhledem k tomu, že osmý den Pesachu připadá na šabat, musíme svíce za zemřelé (nerot nešama – נרות נשמה) rozsvítit již v pátek před nástupem šabatu, a to od zdroje ohně, který jsme zažehli před nástupem sedmého svátečního dne. Je to většinou velká svíce, která vydrží hořet 48 hodin. Tu jsme zapálili ve čtvrtek odpoledne před nástupem sedmého svátečního dne.

Osmého pesachového dne po dopoledním čtení z Tóry pronášíme modlitbu Jizkor nebo Mazkir za zesnulé či nacisty zavražděné rodiče a příbuzné.
Osmý den Pesachu končí spolu s šabatem, tedy v sobotu 11. dubna ve 20.40 hodin. Pokud chceme již ihned po šabatu jíst kvašené – chamec, musíme s tím počkat až do 21.15 hod.

V chasidských obcích se udržuje zvyk konat posledního osmého dne odpoledne (letos o šabatu 11.dubna) tzv. Mesiášovu hostinu – .סעודת משיח Tento zvyk pochází od zakladatele moderního chasidismu Ba’al Šem Tova (asi 1698-1760). První dny Pesachu se zabýváme oním opravdovým východem z Egypta po desáté egyptské ráně. Sedmého dne po vyjití z Egypta Hospodin učinil zázrak a rozdělil Rákosové moře, takže synové Izraele mohli jeho prostředkem přejít na východní břeh a faraónovo vojsko, které je pronásledovalo s cílem navrátit je zpět do Egypta k otrockým pracem, to uprostřed něho utonulo. Tím bylo završeno vysvovbození z Egypta – ge’ulat Micrajim (גאולת מצרים). Poté se již musíme zabývat úplným osvobozením – ge’ula šlema (גאולה שלמה), kdy nastoupí království Boží – malchut Šamajim (מלכות שמים) a přijde Hospodinův Pomazaný – Mašiach Hašem (משיח ה‘) a vykoupí národ synů Izraele. Pokračovat ve čtení “Sedmý a osmý den Pesachu” »

Desítky politiků a veřejných činitelů se účastnili  tradičních oslav svátku Mimuna (Mimouna, מימונה), které začaly ihned po ukončení šabatu a trvaly do nedělního večera.

Předseda vlády Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) se zúčastnil oslav domě rodiny Benita v Or Akiva. Ve slavnostním proslovu řekl následující: „Jsou skutečnosti, které nám zapíší tento svátek do paměti. Izraelci jsou na čtrnáctém místě v žebříčku celosvětového pocitu štěstí. Chci také poděkovat policii a armádě za to, že nám umožňuje v klidu slavit.“ Pokračovat ve čtení “Slavnosti Mimuna v Jeruzalémě, Judei a Samaří a také v celém Izraeli” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv