… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
modlitba

images 1Synagogální bohoslužby Dne smíření zahajujeme v úterý, 11. října v podvečer (ještě do západu Slunce) aramejskou modlitbou Kol nidrej – כל נדרי neboli Všechny sliby, kterou třikrát opakujeme.

Zmínky o tradici zříkat se před Jom kipurem svých slibů, které jsme dali a pravděpodobně nevyplnili, se nalézají v responsích babylónských gaonů od poloviny 8. století o.l. O čtení modlitby Kol nidrej se v dočteme v gaonské literatuře počínaje polovinou 9. století jako o obřadu, který je jim znám „z jiných zemí“.

Proto někteří vědci odkazujíce na původ Kol nidrej „z jiných zemí“ mají za to, že modlitba vznikla mezi Židy ve visigótském Španělsku koncem 6. století, kdy se visigótští králové zřekli ariánství a přijali katolickou víru. Tímto obratem také skončila jejich tolerance vůči Židům. Nyní katolická církev, která měla plnou podporu španělských králů, se snažila všemi způsoby o pokřtění španělských Židů. Toto nevraživé ovzduší vůči Židům trvalo až do muslimského záboru Pyrenejského poloostrova roku 711. Pokračovat ve čtení “Jom Kipur – Den smíření” »

14045584_1085986014771746_2444767730299628667_nPředcházející dvě úspěšná vydání hebrejsko-českého siduru Adir Ba-Marom byla rychle rozebrána a proto se jeho autor, dr. Jiří Blažek s kolektivem spolupracovníků rozhodli vydat třetí vydání. Jedná se o třetí opravené, doplněné a podle aškenázského ritu Čech a Moravy uspořádané vydání s názvem Sidur ZICHRON DAVID JISRA’EL. Vydání této modlitební knihy Sidur ZICHRON DAVID JISRA’EL je výsledkem dlouhodobé mravenčí práce spojené s odříkáním, pochybnostmi, ale i nadějí, že konečné dílo se podaří ke spokojenosti jak autora, ale zvláště, což je důležité, ke spokojenosti všech, kteří si tento sidur pořídí a budou jej používat.
Sidur vznikl díky finanční podpoře jednotlivců a pražské Židovské obce. Každý dárce, jenž věnoval finanční prostředky na tento projekt, to dělal bez jakékoli záruky, že sidur vyjde nebo nějakého nároku na jistou odměnu. Bez nadsázky lze říci, že Sidur ZICHRON DAVID JISRA’EL je výsledkem aktivity zdola, t. j. dílem několika odhodlaných jednotlivců ochotných a schopných dotáhnout věci do konce, kteří dokázali více než institucionální moloch…

Co sidur nabízí nového?
Především, jak bylo již uvedeno, modlitby jsou seřazeny podle aškenázského ritu Čech a Moravy.
Novinkou v siduru je například paralerní český překlad Pirkej Avot (str. 320-363), jehož autorem je doc. Bedřich Nosek. Také tu najdeme modlitbu za Stát Izrael a za vojáky IDF (str. 250-251) s českým překladem nebo hebrejskou a českou verzi modlitby amidy a musafu na Roš ha-šana (str. 484-499). Taktéž je zde uvedeno pět svátečních svitků v původní hebrejské verzi – Píseň písní, Rút, Pláč, Kazatel a Ester (str. 729-753).

Dovolujeme si upozornit, že nový Sidur Zichron David Jisra’el vychází v omezeném počtu.
Zájemci si mohou sidur objednat přímo u vydavatele na facebookových stránkách Sidur Adir ba-marom.
Sidur lze též koupit za 800 Kč v Antikvariátu Judaica, Široká 7, Praha 1 – Staré Město

291

Náhrobek rabi Ješajahu ben Avrahama ha-Levi Horowitze v Tiberiasu

V Izraeli je přijatá tradice v předvečer nového měsíce sivanu jet do Tiberias a na hrobě pražského rodáka Ješajahu ben Avrahama ha-Levi Horowitze se modlit modlitbu za úspěch synů pro učení Tóry a také modlitbu v níž si vyprošujeme vše dobré.  Obě modlitby přikládáme níže a také odkaz na anglický překlad. Význačný evropský rabín, se narodil v Praze ve významné rodině Horowitzů či Hořovských, studoval v Polsku a stal se vrchním rabínem ve Frankfurtu a Praze, po smrti své manželky odešel do Jeruzaléma, kde byl zvolen také vrchním rabínem, později odešel do Zfatu a na konci života působil v Tiberiasu, kde je také pochován (zemřel r. 1630), v těsném sousedství místa posledního odpočinku Maimonida. Málokodo ale ví, že jeho synagoga dosud stojí, ale bohužel dnes se v ní nachází řecko katolický kostel a klášter. Pokračovat ve čtení “Modlitba Ješajahu ben Avrahama ha-Levi Horowitze zvaného Šnej Luchot Habrit” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv