rozhánění islamistů v Egyptě, 14. 8. 2013
V reakci na násilný střet bezpečnostních sil s protestujícími islamisty vyhlásil egyptský prozatímní prezident Adlí Mansúr (Adly Mansour) v zemi výjimečný stav, ve velkých městech pak zákaz nočního vycházení. Současně odstoupil prozatímní viceprezident Muhamed al-Baradej, který odmítl nést odpovědnost za krveprolití.
Výjimečný stav byl vyhlášen na dobu 1 měsíce počínaje dnešní 16. hodinou místního času.
Hazem el Beblawy foto Wikipedia
Házim Bibláví (Hazem Abdel Aziz el Beblawy حازم عبد العزيز الببلاوي), přední liberální ekonom, byl v úterý jmenován egyptským dočasným předsedou vlády. Byly tak ukončeny spekulace o tom, kdo funkci převezme. Mohamed ElBaradei, laureát Nobelovy ceny a sekulární opoziční vůdce, který byl údajně hlavním adeptem pro funkci premiéra, se musí spokojit s jmenováním do funkce viceprezidenta pro zahraniční věci. ElBaradei byl vynechán z listiny kandidátů poté, kdy salafistická strana Núr (Nour) pohrozila, že odstoupí od dohod o přechodném procesu, pokud bude jmenován ten, kdo sehrál klíčovou roli při zbavení bývalého prezidenta Mursího moci.
Pokračovat ve čtení “Egypt má nového ministerského předsedu” »
Egypt. Koptský patriarcha Teodor II. i velkým imám univerzity Al-Azhar, Ahmed Al-Tayyeb podpořili počínání Nejvyšší rady egyptských ozbrojených sil, která se včera chopila moci a předložila plány na nové prezidentské a parlamentní volby. „Mnohé signály ukazují, že jsme na správné cestě“ – řekl pro agenturu Fides patriarcha koptských katolíků Ibrahim Isaac Sidrak. Náboženští představitelé spolu vůdcem opozice Mohammedem Al-Baradeim včera apelovali na národní jednotu a smíření.
Pokračovat ve čtení “Křesťané jsou s vývojem v Egyptě spokojeni” »
Mohamed Mursí při projevu na Káhirské univerzitě
Prezident Egypta Mohamed Mursí (Mohamed Mursí) z Muslimského bratrstva v sobotu pod nátlakem opozičních demonstrací zrušil vlastní dekret, jímž 22. listopadu uzurpoval pravomoci.
Stalo se tak poté, kdy dosáhl hlavní cíl dekretu – příjetí návrhu nové ústavy Ústavodárným shromážděním. Vzápětí navíc vydal dekret jiný, kterým si část uzurpovaných pravomoci opět udělil a současně umožnil armádě vykonávat pravomoci policie za účelem „udržení veřejného pořádku,“ včetně zatýkání civilistů.
kandidáti na prezidenta Egypta ve volbách v květnu 2012, zleva: Šafík, Sabahi, Músa, Abul Futúh, Morsy
Nedávno jmenovaný egyptský Nejvyšší státní zástupce Talát Ibrahím Abdalláh (Talaat Ibrahim Abdallah) včera předal Státnímu bezpečnostnímu vyšetřovateli k prošetření trestní oznámení, které obviňuje bývalé prezidentské kandidáty a politiky ze špionáže a podněcování svržení vlády. Informaci včera a dnes přinesly egyptské zpravodajské weby.
Vyšetřovanými mají být bývalí prezidentští kandidáti Amr Músa (Amr Moussa) a Chamdín Sabahi (Hamdeen Sabbahi), předseda Konstituční strany a bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Mohamed El-Baradej, předseda strany Wafd Al-Sajíd Al-Bádáví (Al-Sayed al-Badawy) a předseda Klubu soudců Ahmed Al-Zend.
Mohamed Mursí
Čtvrteční dekret egyptského prezidenta Mohameda Mursího, kterým si mimo jiného – do doby sepsání nové ústavy a zasednutí nově zvolené dolní komory parlamentu – udělil sám sobě pravomoc „přijmout jakékoliv rozhodnutí nebo opatření na ochranu revoluce“ a vyloučil soudní možnost přezkumu takového rozhodnutí nebo opatření, vyvolal v Egyptě protesty opozice, představitelů soudní moci i novinářů.
Prezident Mursí se včera snažil obavy protestujícím z nástupu islamistické autokracie rozptýlit. V tiskovém prohlášení jeho úřad uvedl, že „uvedené kroky jsou dočasné povahy, neznamenají koncentraci moci, ale… přenesou ji na demokraticky zvolený parlament…stejně jako chrání nestrannost justice a brání její politizaci.“ Prezident současně vyzval k dialogu.
Pokračovat ve čtení “Egypt se bouří proti uzurpaci pravomocí prezidentem Mursím” »