… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mohamed Mursí

Abdal-Fatáh al-Sísí

prezident Egypta Abdal-Fatáh al-Sísí

prezident USA Barack H. Obama

prezident USA Barack H. Obama

Prezident Barack Obama včera povolil obnovení poskytování vojenské pomoci Egyptu k boji proti extrémismu. Pomoc byla zmrazena po vojenském převratu v létě 2013, který svrhl demokraticky zvoleného islamistického prezidenta Muhamada Mursího a jeho vládu Muslimského bratrstva. Egypt mezitím navázal vojenskou spolupráci s Ruskem.

Obnovení vojenské pomoci oznámil Obama egyptskému prezidentu Abdel-Fatáhu al-Sísímu v telefonickém rozhovoru, když sdělil, že USA pošlou 12 bojových letounů F-16, 20 raket a 125 tankových souprav a budou nadále pokračovat ve vojenské pomoci Egyptu v objemu 1,3 miliardy dolarů ročně. Egypt tak zůstane druhým největším příjemce zahraniční vojenské pomoci USA.

Pokračovat ve čtení “USA po 2 letech obnovily vojenskou pomoc Egyptu” »

gaza-naraznikEgyptská armáda hodlá zdvojnásobit hloubku nárazníkového pásma podél hranic s pásmem Gazy. Podle vyjádření egyptského vojenského představitele má tato akce, mimo jiné, znamenat zboření více než 1220 domů a vysídlení obyvatel.
Operace rozšíří aktuální půlkilometrové nárazníkové pásmo na severu Sinajského poloostrova.
Nárazníkové pásmo vzniklo loni v listopadu za účelem znemožnění pašování zbraní a přecházení hranic teroristy Hamásu z Gazy přeshraničními tunely.

Pokračovat ve čtení “Egypt chce zvětšit nárazníkové pásmo na hranici Gazy” »

Abdal-Fatáh al-Sísí

prezident Egypta Abdal-Fatáh al-Sísí

Novým prezidentem Egypta byl ve všelidové volbě ve dnech 26. až 28. května 2014 zvolen bývalý velitel egyptské armády maršál Abdel-Fatáh al-Sísí (Abdel-Fattah El-Sisi). I po formální stránce tak byla dokončen obrat politického kursu země, zahájený vojenským převratem z 3. července 2013, v jehož čele al-Sísí stál a který svrhl islamistického prezidenta Muhamada Mursího (Mohamed Morsi) a vládu politického křídla Muslimského bratrstva.

Podle oficiálního sdělení egyptské Prezidentské volební komise získal bývalý velitel armády 23.780.104 – 96,91 % – odevzdaných hlasů. Jeho levicový soupeř Chamdín Sabáhí (Hamdeen Sabahi) dostal jen skromných 757.511 – 3,9 % – hlasů.
Odevzdáno bylo 25.578.233 hlasů, takže volby se zúčastnilo jen 47,5 % oprávněných voličů. Vysoké množství bylo neplatných hlasů – 1.040.608, tedy 4,06 %, což je více, než dostal Sabáhí.

Pokračovat ve čtení “Egypt dokončil obrat od islamismu: prezidentem zvolen maršál Abdel-Fatáh al-Sísí” »

Muslimské bratrstvo

Muslimské bratrstvo

Egyptský soud dnes po pouhých 3 dnech procesu a bez možnosti obhájců přednést obhajobu vynesl rozsudek smrti nad 529 stoupenci sesazeného islamistického prezidenta Muhamada Mursího. Většina odsouzených byla souzena v nepřítomnosti, zadrženo jich je jen 147, zbytek je na útěku.

Za vinu jsou jim kladeny útoky na lidi a majetek, včetně vražd 2 policistů, rabování a dalších útoků na státní majetek, jehož se měli dopustit v jižní Egyptě v srpnu 2013 po zákroku bezpečnostních sil v Káhiře proti protestujícím Mursího stoupencům.

Týž soud ve městě Minja (Miya) v Horním Egyptě, jižně od Káhiry, dnes současně 16 osob obžaloby zprostil.

Pokračovat ve čtení “Egyptský soud za 3 dny odsoudil 529 islamistů k smrti” »

Muslimské bratrstvo

Muslimské bratrstvo

znak Hamasu

Hamas

Egyptské bezpečnostní služby mají v úmyslu zbavit egyptského občanství 13.757 palestinských Arabů, většinou členů teroristického palestinského Hnutí islámského odporu (Hamasu), kteří občanství získali během vlády egyptského Muslimského bratrstva a svrženého prezidenta Muhamada Mursího (Mohamad Morsi). Informaci přinesl egyptský web Al-Júm al-Saba (Sedmý den).

Úmysl zbavit palestinské Araby občanství byl zveřejněn krátce poté, co egyptský soud v úterý 4. února 2014 zakázal činnost Hamasu a jeho odnoží a nařídil obstavení jeho majetku v Egyptě.

Pokračovat ve čtení “Egypt se chystá zbavit 13.757 palestinských Arabů egyptského občanství” »

Házim Bibláví

Házim Bibláví, předseda prozatímní vlády Egypta

Abdel Fatáh al-Sísí

Abdel Fatáh al-Sísí

Egyptská prozatímní vláda dnes nečekaně podala demisi. Krok, který byl odsouhlasen po čtvrthodině jednání vlády, oznámil v přímém přenosu státní televize premiér Házim al-Bibláví (Hazem El-Beblawi). Egyptská média očekávají, že prozatímní prezident Adlí Mansúr (Adly Mansour) demisi přijme a pověří sestavením nové vlády dosavadního ministra bydlení Ibrahíma Mahleba.

Premiér Bibláví, který je spoluzakladatelem Egyptské sociálnědemokratické strany, k odůvodnění demise řekl, že „reformu nemůže provádět jen vláda“ a že všichni Egypťané musejí usilovat o změnu, kterou si zaslouží.

Všeobecně se má za to, že vláda rezignovala, aby mohl oznámit kandidaturu v prezidentských volbách ministr obrany maršál Abdal Fatáh al-Sísí, který je šedou eminencí vlády a vůdcem vojenského převratu, který 3. července 2013 svrhl islamistického prezidenta Muhamada Mursího (Mohamed Morsi).

Pokračovat ve čtení “Egyptská vláda podala demisi, maršál Sísí bude moci kandidovat na prezidenta” »

Turecko - EgyptVztahy mezi Egyptem a Tureckem se nadále zhoršují. Turecko, jehož islamistická vláda byla hlavním regionálním stoupencem vlády egyptského Muslimského bratrstva, i nadále ostře kritizuje sesazení islamistického prezidenta Muhamada Mursího (Mohamed Morsi), vojenským převratem z 3. července a udržuje s egyptskými islamisty styky. Egyptská prozatímní vláda proto předevčírem vyhostila tureckého velvyslance a snížila úroveň diplomatických vztahů s Tureckem na úroveň charge d’affaires.

Turecko reagovalo recipročním prohlášením egyptského velvyslance v Ankaře za personu non grata.

Pokračovat ve čtení “Egypt vyhostil velvyslance Turecka kvůli vměšování” »

Nábil Fahmí

Nábil Fahmí

Egyptský ministr zahraničních věcí Nábil Fahmí (Nabil Fahmy) v sobotu 9. listopadu oznámil, že jeho země rozšíří spolupráci s Ruskem v reakci na ochlazování vztahů s dlouholetým spojencem, Spojeným státy americkými.

Ministr se takto vyjádřil v rozhovoru pro agenturu AFP před dvoudenní návštěvou ruské delegace v čele s ministry zahraničí a obrany Sergejem Lavrovem a Sergejem Šojgem, která začíná zítra a při níž se má jednat o prodeji ruských zbraní Egyptu a vzájemných politických a hospodářských vztazích.

Pokračovat ve čtení “Egypt rozšiřuje vojenskou spolupráci s Ruskem v reakci na ochlazení vztahů s USA, oznámil egyptský ministr zahraničí” »

tank M1 Abrams ve výzbroji egyptské armády

tank M1 Abrams ve výzbroji egyptské armády

USA ve středu 9. října oznámily pozastavení zhruba polovinu vojenské a ekonomické pomoci, kterou poskytují Egyptu. Egyptská vláda dala nad rozhodnutím najevo překvapení.

Americká vláda oznámila, že pozastavuje egyptské prozatímní vládě dodávku tanků, bojových letadel, vrtulníků a raket, stejně jako převod částky 260 milionů dolarů. Obnovení dodávek USA podmínily pokrokem „v oblasti demokracie a lidských práv,“ což se považuje za políček do tváře egyptské vlády, mající podporu armády, která 3. července sesadila islamistického prezidenta Muhamada Mursího (Mohamed Morsi).

USA nicméně i nadále budou poskytovat podporu protiteroristickému a bezpečnostnímu na Sinajském poloostrově, stejně jako poskytovat peníze na vzdělání, zdravotnictví a rozvoj soukromého sektoru.

Pokračovat ve čtení “USA zastavily část vojenské a ekonomické pomoci Egyptu” »

nepokoje v Egyptě 6.10.2013V Káhiře se včera střetli stoupenci a odpůrci islamistického prezidenta Mumamada Mursího (Mohamed Morsi), sesazeného vojenským převratem 3. července. Zahynulo nejméně 51 lidí a dalších více než 250 bylo zraněno. Stovky lidí byly zatčeny.

Násilnosti propukly na káhirském náměstí Svobody (Tahrír), kde se konalo shromáždění při příležitosti 40. výročí Jomkipurské války s Izraelem, v Egyptě označované jako Válka z 6. října.

Pokračovat ve čtení “Při střetech policie s islamisty zahynulo včera v Káhiře 51 lidí” »

Kheops-PyramidEgyptské bezpečnostní  síly spolu s armádou při použití bojových vozidel a helikoptér obsadily turistické město Kerdasa nedaleko Velkých pyramid v Gíze a Káhiry. K akci došlo poté,  kdy město ovládli stoupenci bývalého prezidenta Mursího. Během bojů s Mursího stoupenci  byl zastřelen generál policie Nabil Farrag. Již během minulého měsíce se v Kerdase odehrály těžké boje mezi policii a Mursího stoupenci, během nichž padlo 15 policistů a jejichž těla byla následně zhanobena. Ve městě působí skupina Gamaa Islamiya (Al-Gama’a al-Islamiyya الجماعة الإسلامية‎ ) která se pokusila již v roce 1990 o ozbrojený puč a po zvolení prezidenta Mursího se přidala na jeho stranu. Pokračovat ve čtení “Egyptské ozbrojené síly zasahují pod pyramidami” »

Adlí Mansúr

Adlí Mansúr, bývalý předseda Nejvyššího ústavního soudu a prozatímní prezident Egypta

Prozatímní prezident Egypta Adlí Mansúr (Adly Mansour, عدلي منصور) rozhodl 12. září 2013 o prodloužení výjimečného stavu v zemi o další 2 měsíce. Oznámil to včera na tiskové konferenci prezidentský mluvčí Iháb Badáví (Ihab Badawy) s tím, že „zástupci řady politických stran vyjádřili prezidentovu rozhodnutí plnou podporu,“ informuje Ahram Online.

Pokračovat ve čtení “Egypt prodloužil výjimečný stav o 2 měsíce, bezpečnostní i ekonomická situace je složitá” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv