… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Moše Jehošua Hager

Vižnický rebe

Vižnický rebe

Ohromné množství lidí se včera zúčastnilo pohřbu Vižnického rebe, rabiho Mošeho Jehošuy Hagera v Bnej Braku. Počet lidí se podle různých zdrojů pohybuje mezi osmdesáti tisíci a „stovkami tisíc.“

Na pohřeb dorazili z USA i zeti Vižnického rebeho, rabíny chasidských dynastií Satmar a Skveira (Skvera) s doprovodem. Izraelská policie jim zajistila bezpečný a přednostní průjezd z Ben Gurionova letiště na pohřeb, kde projevili poslední úctu zemřelému rebemu.

Pokračovat ve čtení “Desítky tisíc Židů se rozloučily s Vižnickým rebem (fotoesej, video)” »

Vižnický rebe

Vižnický rebe

Aktualizováno. Včera pozdě večer zemřel v Bnej Braku ve věku 95 let Vižnický rebe (Vizhnitzer Rebbe), rabi Moše Jehošua Hager (Moshe Yehoshua Hager, רבי משה יהושע הגר).

Pohřeb měl začít dnes od 13 hodin ve vižnické studovně Tóry (bejt midraš) v Bnej Braku, avšak jeho začátek byl opakovaně posunován, aby se ho mohli zúčastnit členové rodiny a satmarští a skvererští rabíni, kteří letí z USA. V tuto chvíli se má za to, že pohřeb by mohl začít okolo 14:30.

Pokračovat ve čtení “Ve věku 95 let zemřel Vižnický rebe” »

belzští chasidé

belzští chasidé

Vlna vzrušení zachvátila části charedi-židovského zbožného světa kvůli probíhajícímu historickému usmiřování mezi chasidskými dynastiemi Belz a Satmar.

Admor z Belzu vyslal delegaci deseti dajanim (rabínských soudců), vedenou svým osobním asistentem, k hrobům satmarských admorim, Bál Ha „Divrej Joel“ (Baal Ha „Divrei Yoel“) a Bál Ha „Berach Moše“ (Baal Ha „Berach Moshe“) na hřbitově Kirjas Joel (Kiryas Yoel) v New Yorku.

Pokračovat ve čtení “Historické usmíření mezi dynastiemi charedim” »

Šalom Berger, Miškolcký rabín

Šalom Berger, Miškolcký rabín

Rabín Šalom Berger (Shalom Berger), Miškolcský rebe prohlásil, že není třeba útočit na Írán, protože Bůh sám zlikviduje Ahmadinežáda.

„Podle mého názoru, není třeba proti Íránu vystoupit vojenskou silou,“ řekl během nedávné přednášky svým studentům. „Zlomyslný Íránec (Ahmadinedžád), který chce zlikvidovat Izrael, brzy – ještě dříve, než bude mít možnost realizovat své zlé cíle – zmizí.“

Pokračovat ve čtení “Chasidský rabín: Neútočte na Írán, Bůh sám zlikviduje Ahmadinežáda (+ video)” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2021
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv