… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Muhamad Husajn Tantáví

generál Sisi skládá přísahu ministra obrany před prezidentem Mursím

generál Sisi skládá přísahu ministra obrany před prezidentem Mursím

Egyptská vláda, jmenovaná prezidentem Muhamed Mursím (Mohamed Morsi) z Muslimského bratrstva, včera učinila významné rozhodnutí ve vztahu k mocné egyptské armádě. Podle egyptských médií bylo rozhodnutím ministra obrany generálplukovníka Abdula Fatáha al-Sisiho (Abdel Fattah al-Sisi) do výslužby posláno 70 generálů – včetně členů donedávna velmi mocné Nejvyšší rady ozbrojených sil.

Pokračovat ve čtení “Čistka v egyptské armádě: 70 generálů posláno do výslužby” »

Mohamed Mursí při projevu na Káhirské univerzitě

Mohamed Mursí při projevu na Káhirské univerzitě

Prezident Egypta Mohamed Mursí využil útok teroristů na Sinajském poloostrově k čistce mezi vysokými mocenskými představiteli země. Odvolal z funkce guvernéra severního Sinaje, velitele zpravodajské služby a několik dalších vysoce postavených představitelů státní bezpečnosti, včetně velitele prezidentské gardy, policejního velitele Káhiry a velitele paravojenských policejních sil.

Islamistický prezident Egypta také vyzval ministra obrany Husejna Tantávího (Hussein Tantawi), aby vyměnil velitele vojenské policie.

Pokračovat ve čtení “Egyptský prezident provedl čistku velení bezpečnostního aparátu” »

výtržníci na izraelském velvyslanectví v Káhiře

výtržníci na izraelském velvyslanectví v Káhiře

Nový velvyslanec Izraele v Egyptě Jákov Amitaj (Yaakov Amitai) předal v pondělí pověřovací listiny předsedovi Nejvyššího velení ozbrojených sil Mohamedu Husajnu Tantávímu (Mohamed Hussein Tantawi).

Zprávy Kanálu 10 informovaly, že při oficiálním ceremoniálu spolu s ostatními novými velvyslanci hrál egyptský orchesrt hymny států přítomných diplomatů, kteří předávali své pověřovací listiny a nevynechal ani Hatikvu, izraelskou hymnu.

Pokračovat ve čtení “Izrael už má opět velvyslance v Egyptě” »

Strana svobody a spravedlnosti (Egypt)
Strana Al Núr (Egypt)

Strana Al Núr (Egypt)

Islamististé ovládli i horní komoru egyptského parlamentu poté, kdy politické křídlo Muslimského bratrstva, Strana svobody a spravedlnosti (حزب الحرية والعدالة), získalo 105 křesel a 45 salafistická Strana světla – Al Núr (Al Nour, حزب النور). Liberální strana Wafd získala pouhých 14 a Egyptský blok 8 mandátů. Zbývajících 8 křesel si rozdělily menší strany.

Pokračovat ve čtení “Egypt: Islamisté drtivě zvítězili i ve volbách do horní komory parlamentu” »

Nejméně 74 lidí zemřelo a 1.000 bylo zraněno při boji, který včera vypukl mezi fanoušky po skončení zápasu egyptské nejvyšší fotbalové ligy v Port Saidu mezi místním klubem Al Masry a káhirským Al Ahlí. Domácí tým přitom dosavadní vedoucí mužstvo ligy překvapivě porazil 3:1.

Policisté na stadionu zůstali podle svědků nečinní, protože jich bylo málo a proti rozvášněnému davu stoupenců domácího klubu neměli šanci silově uspět. Domácí fandové, přestože v zápase jejich klub vyhrál, se po skončení zápasu vrhli na fandy soupeře vyzbrojeni noži a házeli také kameny a další předměty.

Pokračovat ve čtení “Egypt: Při masakr na fotbalovém stadionu 74 mrtvých a přes 1.000 raněných” »

polní maršál Muhamad Husajn Tantáví

polní maršál Muhamad Husajn Tantáví

V Egyptě bude zítra odvolán výjimečný stav, který trval nepřetržitě od atentátu na prezidenta Anvara Sadata 6. října 1981 a měl původně trvat do konce června. Oznámil to dnes odpoledne předseda vládnoucí vojenské junty, Nejvyšší rady ozbrojených sil, polní maršál Muhamad Husajn Tantáví (Muhammad Hussein Tantawi).

„Rozhodl jsem se ukončit výjimečný stav ve všech částech země s výjimkou bojů proti násilnictví počínaje ránem 25. ledna 2012,“ uvedl Tantáví v televizním projevu.

Pokračovat ve čtení “Egypt po 30 letech ruší výjimečný stav” »

Cháled Mašál a Mahmúd Abbás

Cháled Mašál a Mahmúd Abbás

Předseda Palestinské správy a vůdce hnutí Fatáh Mahmúd Abbás (Mahmoud Abaas) a vůdce Hamasu (Hnutí islámského odporu) Cháled Mašál (Khaled Meshaal) dnes po jednání v Kábiře uvítali své nové partnerství.

„Chceme ujistit náš lid a arabský a muslimský svět, že jsme dosáhli velké nové a skutečné kapitoly v partnertsví ohledně všeho, co se týká palestinského národa,“ sdělil Mašál novinářům.

Pokračovat ve čtení “Fatáh a Hamas vítají novou éru „partnertsví“” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2021
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv