… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Muhammad Réza Pahláví

indexTitulek by mohl být mylně interpretován jako přirovnání pro Íránské úspěchy během jednání o   jaderném programu. Není tomu ale tak,  chceme hovořit skutečně o Beethovenově deváté symfonii a Ódě na radost, která je mimo jiné také hymnou Evropské Unie. Ale pěkně popořádku. Je třeba uvést, že v Íránu existoval symfonický orchestr již před 80 lety, brilantní hudební těleso přežilo i revoluci v roce 1978 při níž byl svržen šáh Réza Pahlaví (pro českého čtenáře jistě není bez zajímavosti, že krátce před islámskou revolucí  mu byl roku 1977 udělen řád Řád bílého lva a čestný doktorát University Karlovy). Během vlády prezidenta Mahmúda Ahmanínežáda (Mahmoud Ahmadinejad) byl symfonický orchestr zcela paralyzován. V roce 2010 hudebníci přestávali dostávat již beztak nízké platy a poslední vystoupení byl přehrání hymny při vojenské  přehlídce. Současná vláda se rozhodla napravit tuto křivdu a navrátit  orchestru původní význam a dodat mu lesku. Prezident Hassan Rouhani studoval ve Skotsku, před tím pobýval v Paříži, proto mu jistě není cizí , jaký význam připisují evropané kultuře. Do vlasti byl povolán dirigent Alexander Rahbari, který zemi opustil v roce 1977 a působil v evropských metropolích. V roce 2005 přijel do Teheránu dirigovat opět symfonický orchestr ale byl označen za hanobitele íránské kultury a odešel opět do emigrace. Nyní byl k dirigentskému pultíku povolán zpět . První koncert, který s tímto zajímavým tělesem nastudoval byla právě Beethovenova devátá symfonie s Ódou na radost. Její význam, nejen v hudbě, ale i v politice je Rahbarimu dobře znám , osm let působil jako dirigent Bruselského symfonického orchestru. Současné nastudování Beethovenovy symfonie přichází jako krok novým směrem ze strany vládnoucích kruhů v Teheránu, na první koncert přišly všechny politické špičky a orchestr byl uvítán potleskem ve stoje ještě před zahájením koncertu. Provedení bylo skvělé a samotným dirigentem označeno za zázrak. Není bez zajímavosti, že v orchestru jsou velmi silně zastoupeny ženy. Všechny samozřejmě v tradičním íránském oděvu, ale přece hrají a zpívají evropskou, chcete-li křesťanskou hudbu. Zdá se, že tento krok íránské vlády má hlubší význam.

Pokračovat ve čtení “Nad Teheránem zní Óda na radost + video” »

430px-Fawzia_official

princezna Fawzia bint Fuad

Pozornost světových médií se soustřeďuje na současnou situaci v Egyptě po svržení prezidenta Muhammada Morsího. Masové sdělovací prostředky informují o střetech na káhirském náměstí Tahrír mezi přívrženci svrženého prezidenta, potažmo Muslimskými bratry a jeho odpůrci, kteří mnohdy jako projev odporu k islámistům pálí izraelské vlajky. Nejčerstvější informace dostáváme též o situaci v egyptské armádě a o jejích krocích k stabilizaci vnitropolitické situace. Proto se nelze divit, že jen málo kdo obrátil pozornost ještě k jedné události spojené s Egyptem. Druhého července v Alexandrii zemřela ve věku 91 let egyptská princezna Fawzia bint Fuad (Alexandrie 1921 – tamtéž 2013), správně titulované Její královská výsost, princezna egyptská a íránská. Fawzia byla nejstarší z dcer Fuada I. (1868-1936), prvního egyptského krále. Fawzia byla vybrána za manželku pro mladého perského prince, následníka trůnu. Svatba dcery krále Fuada I, který byl ve své době panovníkem největší muslimské – sunnitské země s korunním princem Mohammadem Rezou Pahlavim, který byl v té době následník trůnu největší šíítské země se odehrála v Káhiře a po měsíčních líbánkách ještě jednou v Teheránu. Svatební ceremoniál byl proveden Mustafou al-Maraghim, rektorem nejrespektovanější sunnitské náboženské Univerzity Al Azhar. Sňatek mladého páru nevydržel dlouho, v roce 1948 byli rozvedeni, jako dúvod rozvodu bylo uvedeno, že klima v Íránu špatně působilo na zdravotní stav mladé manželky. Dcera z tohoto manželství Shahnaz Pahlavi (nar. 27.10.1940) zůstala na dvoře perského šáha a v roce 1979 odešla do exilu do Švýcarska, kde žije dosud. Není ani známo, zda se zúčastnila pohřbu své matky v Alexandrii. Snad je třeba ještě dodat, že i perský šáh Muhammad Réza Pahláví našel místo posledního odpočinku v Egyptě, kde zemřel v exilu, 27 července 1980. S princeznou Fawzii tak odešla vzpomínka na pokus o usmíření dvou dodnes mezi sebou soupeřících směrů islámu – sunitského a šíítského.

Pokračovat ve čtení “Smrt egyptské princezny” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv