… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
municipální (komunální) volby

Nir Barkat

Nir Barkat

Po někdy tvrdé kampani a všude za nízkého zájmu voličů obhájili ve včerejších komunálních volbách starostové velkých izraelských měst své setrvání v úřadech. V Jeruzalémě bude dalších 5 let starostou Nir Barkat, v Tel Avivu Ron Chuldaj (Ron Huldai), v Haifě Jona Jahav.

Volební účast činila celostátně 42,6 %. Úvodní výsledky nezahrnovaly hlasy příslušníků Izraelských obranných sil, nicméně ty by podle odborníků už nic neměly změnit na výsledcích.

Zvláštností izraelských obecních voleb je, že volič má dva hlasy. Jedním volí osobnost, kterou by si přál za starostu města, druhým pak politickou stranu – přičemž samozřejmě nic ho nenutí, aby volil stejně.

Pokračovat ve čtení “Starostou Jeruzaléma zvolen opět Nir Barkat, i v řadě jiných měst beze změny” »

Nir Barkat

Nir Barkat

Drtivá většina hlasů voličů při municipálních  volbách je sečtena a hlasy vojáků, které budou k dipozici teprve zítra již na situaci nic nezmění. Starostové velkých měst zůstanou na svých místech i další kadenci. Nejvíce diskutované jsou pochopitelně výsledky v Jeruzalémě, kde pozici uhájil Nir Barkat, který porazil jednak svého soupeře Moshe Leona, ale především Avigdora Liebarmana a Arje Deriho, kteří za ním stáli. Pro Arje Deriho je to velká porážka, protože pokud by jeho kandidát v Jeruzalémě zvítězil, bylo by to interpretováno jako úspěšný comeback Arje Deriho do velké politiky. O analýze výsledků voleb přineseme  další informace .

a je po volbach...Nízká účast při municipálních volbách v Izraeli může zamíchat neočekávaně s výsledkem. V Jeruzalémě, kde proti stávajícímu starostovi Nir Barkatovi kandidoval Moshe Leon, kterého podporovaly Liebermanova strana Jisrael Bejtenu a strana sefardských strážců Tóry Šas (שס). V Jeruzalémě se jedná o zvláště citlivé téma dodržování šabatu a více méně tradiční status quo ve věci vzájemného vztahu a respektování sekulárních a religiózních obyvatel města. V Tel Avivu byla volební účast velice nízká, pouhých 21 procent oprávněných voličů přišlo zvolit svého starostu. Tento postoj vypovídá i mnohé o obyvatelích Tel Avivu, kteří ani nechtějí v hojné míře podpořit stávající vedení města, ani necítí potřebu je vyměnit. Pokračovat ve čtení “V Izraeli počítají hlasy, kdo ze starostů zůstane a kdo bude vyměněn” »

foto Flash90

foto Flash90

Municipální volby v Izraeli se paradoxně netěší takové pozornosti jako volby parlamentní. Sociologové a politologové se dohadují co je tomu příčinou. Všichni se shodují o v tom, že starostové a městští zastupitelé se netěší dobré pověsti k čemuž přispívají různé skandály odhalené právě před volbami. Přitom volby do místních či městských zastupitelstev mají značný vliv na kvalitu života obyvatel v tom či onom místě. Městské anebo místní rady a jejich starostové rozhodují o tom jaké bude v místě školství, kultura, zdravotnictví, ekologie a rozvoj měst všeobecně. Jedna věc je nadávat v kavárně na současnou situaci a druhá věc je přijmout aktivní účast na dění v místě. Prvním krokem je účast ve volbách, dalším krokem může být pokus kandidovat do místního zastupitelstva. V tomto roce došlo k určité změně, do zastupitelstev se hlásí více žen, než tomu bylo v předchozích letech. Teprve volební výsledky ukáží jestli se ženám podařilo ve větší míře  proniknout do místních zastupitelstev. Voliči volí prostřednictvím dvou obálek – jednak kandidáty do místního či městského zastupitelstva což jsou většinou politická uskupení a přímou volbu starosty. Pokračovat ve čtení “Municipální volby v Izraeli” »

Jefet Cedaka

Jefet Cedaka

Jak uvedl ve včerejším vydání (21.8.) korespondent deníku Jisrael ha-yom -ישראל היום Jehuda Schlesinger, není nepravděpodobné, že po dlouhých třiceti letech bude opět zastávat funkci v izraelské komunální politice Samaritán. Pokud bude zvolen, měl by zasednout představitel této zvláštní nábožensko-etnické skupiny v městské radě Holonu.

Komunální volby v Izraeli se blíží, a pokud se nestane něco nepředvídaného, měly by se uskutečnit přesně za dva měsíce, v úterý 22. října. Kandidátem samaritánské obce, jejíž jedna část žije v Holonu a druhá, na hoře Gerizim u Šchemu (Nablus), na území Palestinské autonomie, je Jefet ben Racon Cedaka (יפת בן רצון צדקה). Cedaka je na druhém místě kandidátky Likudu do městské rady Holonu a podle všech průzkumů veřejného mínění by měl být zvolen do městské rady. Poslední, kdo zasedal v městské radě Holonu, byl před třiceti lety jeho příbuzný Josef Cedaka, který byl část volebního období zástupcem starosty Holonu. Pokračovat ve čtení “Samaritán bude pravděpodobně zvolen do městské rady Holonu” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv