… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
municipální (komunální) volby

Nir Barkat

Nir Barkat

Po někdy tvrdé kampani a všude za nízkého zájmu voličů obhájili ve včerejších komunálních volbách starostové velkých izraelských měst své setrvání v úřadech. V Jeruzalémě bude dalších 5 let starostou Nir Barkat, v Tel Avivu Ron Chuldaj (Ron Huldai), v Haifě Jona Jahav.

Volební účast činila celostátně 42,6 %. Úvodní výsledky nezahrnovaly hlasy příslušníků Izraelských obranných sil, nicméně ty by podle odborníků už nic neměly změnit na výsledcích.

Pokračovat ve čtení “Starostou Jeruzaléma zvolen opět Nir Barkat, i v řadě jiných měst beze změny” »

Nir Barkat

Nir Barkat

Drtivá většina hlasů voličů při municipálních  volbách je sečtena a hlasy vojáků, které budou k dipozici teprve zítra již na situaci nic nezmění. Starostové velkých měst zůstanou na svých místech i další kadenci. Nejvíce diskutované jsou pochopitelně výsledky v Jeruzalémě, kde pozici uhájil Nir Barkat, který porazil jednak svého soupeře Moshe Leona, ale především Avigdora Liebarmana a Arje Deriho, kteří za ním stáli. Pro Arje Deriho je to velká porážka, protože pokud by jeho kandidát v Jeruzalémě zvítězil, bylo by to interpretováno jako úspěšný comeback Arje Deriho do velké politiky. O analýze výsledků voleb přineseme  další informace .

a je po volbach...Nízká účast při municipálních volbách v Izraeli může zamíchat neočekávaně s výsledkem. V Jeruzalémě, kde proti stávajícímu starostovi Nir Barkatovi kandidoval Moshe Leon, kterého podporovaly Liebermanova strana Jisrael Bejtenu a strana sefardských strážců Tóry Šas (שס). V Jeruzalémě se jedná o zvláště citlivé téma dodržování šabatu a více méně tradiční status quo ve věci vzájemného vztahu a respektování sekulárních a religiózních obyvatel města. V Tel Avivu byla volební účast velice nízká, pouhých 21 procent oprávněných voličů přišlo zvolit svého starostu. Tento postoj vypovídá i mnohé o obyvatelích Tel Avivu, kteří ani nechtějí v hojné míře podpořit stávající vedení města, ani necítí potřebu je vyměnit. Přitom Tel Aviv-Jaffo oplývá palčivými problémy, které je nutno neprodleně řešit. V Haifě byla volební účast vyšší – 40 procent. Nic to ovšem nevypovídá o možném výsledku, zejména proto, že mezi nejaktivnějším voliče patří členové ortodoxních, převážně chasidských komunit a přistěhovalci z Ruska a ostatních států bývalého Sovětského svazu. Jedním z kandidátů proti stávajícímu starostovi Jona Jahavovi (Yona Yahav) je bývalý náčelník policie Jakov Borovski, který slibuje především boj s rozmáhající se kriminalitou v Haifě. Byl podporován všemi ortodoxními náboženskými stranami.

Pokračovat ve čtení “V Izraeli počítají hlasy, kdo ze starostů zůstane a kdo bude vyměněn” »

foto Flash90

foto Flash90

Municipální volby v Izraeli se paradoxně netěší takové pozornosti jako volby parlamentní. Sociologové a politologové se dohadují co je tomu příčinou. Všichni se shodují o v tom, že starostové a městští zastupitelé se netěší dobré pověsti k čemuž přispívají různé skandály odhalené právě před volbami. Přitom volby do místních či městských zastupitelstev mají značný vliv na kvalitu života obyvatel v tom či onom místě. Městské anebo místní rady a jejich starostové rozhodují o tom jaké bude v místě školství, kultura, zdravotnictví, ekologie a rozvoj měst všeobecně. Jedna věc je nadávat v kavárně na současnou situaci a druhá věc je přijmout aktivní účast na dění v místě. Prvním krokem je účast ve volbách, dalším krokem může být pokus kandidovat do místního zastupitelstva. V tomto roce došlo k určité změně, do zastupitelstev se hlásí více žen, než tomu bylo v předchozích letech. Teprve volební výsledky ukáží jestli se ženám podařilo ve větší míře  proniknout do místních zastupitelstev. Voliči volí prostřednictvím dvou obálek – jednak kandidáty do místního či městského zastupitelstva což jsou většinou politická uskupení a přímou volbu starosty. Volby  probíhají ve stínu pokusu o vraždu kandidáta na místo starosty v Lodu Avada El-Karima Azbargy (עבד אל-כרים אזברגה ) , který byl včera večer postřelen a těžce zraněn během předvolebního setkání. Je podezření že atentátník byl z řad konkurenční arabské strany. Obě strany z voleb odstoupily.

Pokračovat ve čtení “Municipální volby v Izraeli” »

Jefet Cedaka

Jefet Cedaka

Jak uvedl ve včerejším vydání (21.8.) korespondent deníku Jisrael ha-yom -ישראל היום Jehuda Schlesinger, není nepravděpodobné, že po dlouhých třiceti letech bude opět zastávat funkci v izraelské komunální politice Samaritán. Pokud bude zvolen, měl by zasednout představitel této zvláštní nábožensko-etnické skupiny v městské radě Holonu.

Komunální volby v Izraeli se blíží, a pokud se nestane něco nepředvídaného, měly by se uskutečnit přesně za dva měsíce, v úterý 22. října. Kandidátem samaritánské obce, jejíž jedna část žije v Holonu a druhá, na hoře Gerizim u Šchemu (Nablus), na území Palestinské autonomie, je Jefet ben Racon Cedaka (יפת בן רצון צדקה). Cedaka je na druhém místě kandidátky Likudu do městské rady Holonu a podle všech průzkumů veřejného mínění by měl být zvolen do městské rady. Poslední, kdo zasedal v městské radě Holonu, byl před třiceti lety jeho příbuzný Josef Cedaka, který byl část volebního období zástupcem starosty Holonu. Spolu se svým bratrem Jefet Cedaka vydává časopis samaritánské obce a je též ředitelem sportovního klubu hráčů košíkové Elicur ha-Šomron Holon. Jefet Cedaka je též strýcem známé izraelské herečky, zpěvačky a televizní moderátorky Sofi Cedaka ( סופי צדקה ), která však před dvaceti lety samaritánskou obec opustila. Jefet Cedaka říká, že “je sice pravda, že Samaritáni jsou neoddělitelnou součástí Holonu a současně jsou jeho nejstaršími obyvateli, ale já se vynasnažím být užitečný všem obyvatelům města.“ (Autor článku uvádí, že dnes v Izraeli a na hoře Gerizim žije celkem 756 Samaritánů.).

Pokračovat ve čtení “Samaritán bude pravděpodobně zvolen do městské rady Holonu” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv