… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
NATO

Jeremy Corbyn

Jeremy Corbyn

Předsedou britské opoziční Labour Party byl zvolen krajní levičák Jeremy Corbyn, který je mimo jiných extrémistických názorů také stoupenec teroristů Hamasu a Hizballáhu.

Dosavadní vůdce britské sociální demokracie Ed Milibald odstoupil pro prohře v květnových volbách do Dolní komory parlamentu.

Jeremy Corbyn, známý svými krajně levicovými názory, byl ke kandidatuře přemluv kolegy a všeobecně se mělo za to, že je jen do počtu. Vnitrostranické volby však zejména díky podpoře odborů vyhrál s 59,9 % odevzdaných hlasů.

Pokračovat ve čtení “Do čela britské Labour Party zvolen přítel teroristů” »

1319536_1230060_x2014_12_03_Ministeriada_NATOMinistr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vedl českou delegaci na jednání států zapojených do mezinárodního úsilí proti tzv. Islámskému státu (ISIL), které se uskutečnilo dne 3. prosince 2014 v Bruselu po jednání ministrů zahraničních věcí NATO.

Partnerské státy na setkání koordinovaly aktivity kromě jiného v oblasti poskytování vojenské pomoci, zamezení přílivu zahraničních bojovníků, financování ISIL a zmírňování dopadu humanitární krize v regionu. Schůzka byla mimořádná počtem zúčastněných, který představoval téměř jednu třetinu členských států OSN.

Pokračovat ve čtení “Ministr Zaorálek podpořil mezinárodní úsilí v boji proti tzv. Islámskému státu” »

systém Patriot

systém Patriot

Minulý pátek, 15. února 2013, byla uvedena do operačního nasazení poslední ze šesti baterií protiraketového systému Patriot, které rozmístilo NATO v Turecku u hranice se Sýrií.

Po dvou bateriích vyslalo Nizozemsko (k městu Adana), Německo (k městu Kahramanmaras) a USA (k městu Gaziantep).

Turecko již loni požádalo Severoatlantickou alianci o pomoc v souvislosti s opakovanými dělostřeleckými, minovými útoky a raketovými na své území ze Sýrie. Syrská vláda se za incidenty omluvila s tím, že k nim došlo nechtěně během bojů vládních vojsk s povstalci, kteří jsou u turecké hranice opevněni – a Turecko využívají jako svoji bezpečnou základnu.

Pokračovat ve čtení “6 baterií systému Patriot již chrání Turecko před Sýrií i radar NATO před Íránem” »

Petr Nečas, Recep Tayyip Erdoğan

Petr Nečas, Recep Tayyip Erdoğan

Rozvoj česko-tureckého obchodu a investic byl hlavním tématem setkání premiéra Petra Nečase s tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoğanem.

Turecký předseda vlády včera přicestoval na dvoudenní návštěvu ČR. Během jednání ve Strakově akademii mluvili předsedové vlád o rostoucí vzájemné hospodářské spolupráci. „Za posledních deset let se obchodní obrat zvýšil více než sedminásobně. Nicméně jsme konstatovali, že se s tímto nemůžeme a nemáme spokojit, protože je tu obrovský potenciál pro další rozvoj,“ řekl premiér Petr Nečas.

Pokračovat ve čtení “Petr Nečas přijal tureckého premiéra Erdoğana a podpořil vstup Turecka do Evropské unie” »

Armáda České republiky

Armáda České republiky vysílá do Turecka čtyři specialisty ze 101. spojovacího praporu v Lipníku nad Bečvou, kteří se v rámci mise NATO zapojí na rozmisťování a  obsluhy amerických protiraketových systémů Patriot u hranice se Sýrií.

Čeští vojáci spolu s vojáky ze Slovenska a Polska budou v 3. spojovacím praporu Severoatlantické aliance „zajišťovat a dohlížet na činnost komunikačních systémů velení protiraketových systémů Patriot.“

O rozmístění Patriotů požádala Turecko loni na podzim poté, kdy se jeho území opakovaně dopadly rakety vystřelené ze Sýrie, pravděpodobně vládní armádou při boji s povstalci.

Pokračovat ve čtení “Čeští vojáci míří do Turecka, chránit jej v rámci NATO před útoky ze Sýrie” »

Turecko požádalo NATO o rozmístění systému raket Patriot  podél hranice se Sýrií, oznámil ve středu generální tajemník NATO.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen sdělil, že obdržel formální žádost od turecké vlády, aby aliance rozmístila raketový systém jako obranu před bezpečnostním rizikem, které vzniklo pro Turecko v důsledku krize v Sýrii.

Rasmussen řekl, že možné rozmístění raketového systému bude neodkladně prodiskutováno. V prohlášení, které Rasmussen vydal ve středu je řečeno, že Turecko požádalo o obranný element, který přispěje k zastavení eskalace na jihovýchodní hranici NATO a poslouží jako „jednoznačná demonstrace solidary v rámci aliance“.

Pokračovat ve čtení “Turecko požádalo NATO o rozmístění systému raket Patriot” »

syrská verze sestřelení tureckého letounu

syrská verze sestřelení tureckého letounu

Turecko v reakci na sestřelení své stíhačky Sýrií požádalo o svolání schůzky Severoatlantické aliance, a to na zítřek a podle článku 4 charty NATO, který hovoří o tom, že „smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany.“

Syrské ministerstvo obrany ihned v pátek přiznalo, že k sestřelení letadla došlo: „Neidentifikovaný vzdušný cíl narušil syrský vzdušný prostor ze západu v 11:40 místního času, letěl ve velmi nízké výšce a vysokou rychlostí. V souladu s předpisy pro tyto případy syrská protivzdušná obrana letoun zaměřila a podařilo se jí ho zasáhnout přibližně 1 km od pobřeží.“ Letoun se měl poté v plamenech zřítit do moře asi 10 km od vesnice Om al-Tujúr (Om al-Tuyour) v provincii Latakíja.

Pokračovat ve čtení “Sýrie sestřelila turecký letoun, Turecko žádá schůzku NATO” »

NATOTurecko oznámilo, že bude blokovat účast Evropské unie na nacházejícím summitu NATO (Severoatlantické aliance), pokud se nebude moci účastnit také Organizace islámské spolupráce (منظمة التعاون الاسلامي), oznámil to turecký web Today’s Zaman.

Členské státy EU prosazují účast řady vysokých představitelů Unie, kteří nyní nevědí, zda se summitu budou moci kvůli odporu Turecka zúčastnit, informoval v pátek The Wall Street Journal.

Turecko argumentuje tím, že se summitu smějí zúčasnit pouze členské státy NATO. „Pokud se budou účastnit nečlenové NATO, pak musí být zastoupena (na summitu v Chicagu) především OIS,“ citoval včera Today’s Zaman turecké diplomatické zdroje.

Pokračovat ve čtení “Turecko bude blokovat účast EU na summitu NATO, pokud se nebude moci účastnit Organizace islámské spolupráce” »

NATO-chicago-summit-2012Turecko „trestá“ Izrael tím, že zablokovalo jeho účast na summitu NATO a několika partnerských zemí Středomoří, který se má konat v 20. a 21. května v Chicagu. Oznámily to turecké Hurriyet News. Důvodem je neochota Izraele omluvit se za zabití teroristů na lodi Mavi Marmara.

„Na setkáních NATO nebude žádná izraelská přítomnost, dokud se (Izraelci) formálně neomluví a nevyplatí odškodné za turecké občany, které jejich komandos zabili v mezinárodních,“ sdělil vysoký turecký představitel novinám.

Pokračovat ve čtení “Turecko zablokovalo účast Izraele na summitu NATO” »

Today's ZamanTurecko dělá vše pro to, aby se Izrael nedostal ke zpravodajským informacím, které získává systém protiraketové obrany PRO NATO, který má být postaven na tureckém území. Uvedl to včera turecký web Today’s Zaman.

Podle webu: „Turecko vedlo velmi dlouhá vysilující jednání s USA o bezpečnostních zárukách, že data shromážděná systémem nebudou sdílena s bývalým spojencem, který se změnil v nepřítele, s Izraelem a že nepřítel Izraele Írán nebude zmiňován jako hrozba.“

Pokračovat ve čtení “Turecko blokuje Izraeli přístup k informacím z protiraketového štítu NATO” »

Hranice Turecka s jeho sousedy jsou hranicemi trvalého míru a Turecko nedovolí, aby se sousední státy – konkrétně Írán, Rusko a Sýrie – staly z tureckého území cílem úderu NATO, jehož je Turecko členem.

Prohlásil to včera turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu na společné tiskové konferenci se svým ruským protějškem Sergejem Ivanovem po skončení druhého strategického rusko-tureckého strategického plánovacího jednání.

Davutoglu dodal, že Turecko nikdy nikomu nedovolí využívat své území ani nebude spolupracovat s těmi, kdo chtějí poškodit sousední země.

Pokračovat ve čtení “Turecko neumožní ze svého území úder NATO na Írán, Sýrii ani Rusko” »

Turki al-Fajsal

Zatímco se představitelé západních zemí snaží při rostoucích cenách ropy utišit válečné bubny hrozící války s Íránem, Saúdská Arábie říká, že je připravena bránit své zájmy válkou.

Bývalý šéf saúdské zpravodajské služby princ Turki al-Fajsal (Turki al-Faisal) delegátům konference Rady pro spolupráci arabských států Zálivu sdělil, že Rijád využije „všechny dostupné možnosti“, aby bránil své zájmy proti íránským „hrozbám“, které by vyvolat „nežádoucí vojenskou konfrontaci.“

Pokračovat ve čtení “Saúdská Arábie: Vůči Íránu jsou ve hře „všechny možnosti“” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2021
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv