… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Nejvyšší rada ozbrojených sil (Egypt)

generál Sisi skládá přísahu ministra obrany před prezidentem Mursím

generál Sisi skládá přísahu ministra obrany před prezidentem Mursím

Egyptská vláda, jmenovaná prezidentem Muhamed Mursím (Mohamed Morsi) z Muslimského bratrstva, včera učinila významné rozhodnutí ve vztahu k mocné egyptské armádě. Podle egyptských médií bylo rozhodnutím ministra obrany generálplukovníka Abdula Fatáha al-Sisiho (Abdel Fattah al-Sisi) do výslužby posláno 70 generálů – včetně členů donedávna velmi mocné Nejvyšší rady ozbrojených sil.

Pokračovat ve čtení “Čistka v egyptské armádě: 70 generálů posláno do výslužby” »

Mohamed Mursí při projevu na Káhirské univerzitě

Mohamed Mursí při projevu na Káhirské univerzitě

Ostrý spor vypukl včera v Egyptě mezi novým prezidentem Mohamedem Mursím (Mohammed Morsi) z Muslimského bratrstva na jedné straně a Nejvyšším ústavním soudem (المحكمة الدستورية العليا) a Nejvyšší radou ozbrojených sil (المجلس الأعلى للقوات المسلحة) na straně druhé.

Stalo se tak poté, kdy prezident předevčírem svolal na dnešek zasedání Lidového shromáždění, dolní komory egyptského parlamentu, jehož zvolení již dříve soud označil za neústavní.

Pokračovat ve čtení “Egypt: Ostrý spor prezidenta s ústavním soudem a armádou” »

Mohamed Mursí při projevu na Káhirské univerzitě

Mohamed Mursí při projevu na Káhirské univerzitě

Vítěz prezidentských voleb v Egyptě, kandidát Muslimského bratrstva Mohamed Mursí (Mohamed Morsi, محمد محمد مرسي عيسى العياط‎‎), složil v sobotu před Nejvyšším ústavním soudem (المحكمة الدستورية العليا) přísahu a stal se tak prvním civilním prezidentem v dějinách země. Ceremoniál vysílala živě egyptská státní televize.

Přísaha se konala před Nejvyšším ústavním soudem s ohledem na to, že v důsledku rozhodnutí právě tohoto soudu Nejvyšší rada ozbrojených sil rozpustila jako neústavně zvolenou dolní komoru egyptského parlamentu, Lidové shromáždění. Vojenská junta poté vydala ústavní dodatek, že přísaha má být složena před plénem soudu.

Pokračovat ve čtení “Islamistický prezident Egypta se ujal funkce” »

Egyptský Nejvyšší správní soud předevčírem zrušil dekret vládnoucí Nejvyšší rady ozbrojených sil, který vojenské policii a vojenské zpravodajské službě dával pravomoc zatýkat civilisty. Soud uvedl, že dekret byl v rozporu s ústavními zásadami, existujícími od roku 1923 až do přijetí Ústavní deklarace v březnu 2011, v rozporu s trestním řádem a zákonem o vojenském soudnictví.

Informaci přinesla všechna egyptská média.

Zrušení dekretu se žalobami domáhali ochránci lidských práv i někteří politici.

Pokračovat ve čtení “Egyptský Nejvyšší správní soud zrušil právo armády zatýkal civilisty (+ video)” »

Mohamed MursíNově zvolený prezident Egypta, kandidát Muslimského bratrstva Mohamed Mursí, v rozhovoru pro íránskou tiskovou agenturu Fars prohlásil, že „přehodnotí (mírovou) smlouvu z Camp Davidu“ s Izraelem a že chce užší vztahy v Íránem, aby na Blízkém východě vytvořil „rovnováhu.“

Rozhovor se uskutečnil včera ještě před tím, než byl Mursí oficiálně vyhlášen vítězem voleb. Po oficiálním prohlášení vítězem Mursí slíbil, že bude „dodržovat všechny mezinárodní dohody“, aniž by zmiňoval Izrael.

Pokračovat ve čtení “Nový prezident Egypta: Mírová smlouva s Izraelem bude „znovu zvážena“, chci spojenectví s Íránem” »

Egypt. Desetitisíce lidí se v pátek shromáždily na káhirském náměstí Tahrir, aby protestovaly proti „státnímu převratu“ a rozpuštění egyptského parlamentů z iniciativy vojenské správy. Mnozí jsou přesvědčeni, že vojenská junta kontroluje demokratizační proces v Egyptě autoritářsky. „Je určité riziko, že se armáda chopí moci, jako v dobách Mubaraka,“ komentuje pro Vatikánský rozhlas orientalista, o. Samir Khalil Samir, SJ. Jak ale dodává, může také přinést trochu pořádku tam, kde se projevuje neopodstatněná převaha jedné skupiny nad druhou, jak se to stalo například na začátku týdne, kdy islámská strana neoprávněně vyhlásila vítězství islamistů.“

Pokračovat ve čtení “Jezuitský islamolog k situaci v Egyptě” »

Ahmed Šafík a Mohamed Mursí

Ahmed Šafík a Mohamed Mursí

Muslimské bratrstvo dnes ráno oznámilo, že kandidát jeho politického křídla Strany svobody a spravedlnosti Mohamed Mursí (Mohamed Morsy, محمد مرسى) zvítězil v druhém kole voleb prezidenta Egypta. Mursího protikandidát Ahmed Šafík (Ahmed Shafiq, أحمد شفيق) islamistovo vítězství popírá, nicméně odhady Bratrstva po prvním kole voleb byly velmi přesné.

Oficiální výsledky budou podle všeho k dispozici až ve čtvrtek, egyptská média nicméně operují s dílčími výsledky z jednotlivých guvernerátů a podle všeho islamista velmi těsně zvítězil – v zemi s 50,5 miliony voličů rozhodlo 121 tisíc hlasů.

Pokračovat ve čtení “Prezidentské volby v Egyptě zřejmě těsně vyhrál islamista, čeká se další boj o moc v zemi” »

chátra v Egyptě

chátra v Egyptě protestuje před budovou Ústavního soudu

Egyptský ústavní soud dnes rozhodl, že neplatně je zvolena třetina poslanců Lidového shromáždění, dolní komory místního parlamentu, ovládaného islamistickými stranami. Vládnoucí vojenská junta, Nejvyšší rada ozbrojených sil, na to reagovala prohlášením, že pokud jakákoliv část parlamentu je nelegální, pak je nutné rozpustit parlament celý.

Rozhodnutí bylo vydáno jen 3 dny před druhým kolem prezidentských voleb, v němž se utkají kandidát islamistů a poslední premiér za vlády bývalého režimu prezidenta Mubáraka.

Pokračovat ve čtení “Egyptský ústavní soud prohlásil parlament za nezákonné zvolený” »

zleva: Šafík, Sabahi, Músa, Abul Futúh, Morsy

zleva: Šafík, Sabahi, Músa, Abul Futúh, Morsy

V Egyptě včera druhým dnem hlasování skončilo první kolo voleb, v nichž se o post prezidenta země ucházelo 13 kandidátů, z toho 5 s nadějí na úspěch. Neoficiální výsledky mohou být známé už zítra, oficiální oznámení ale nelze čekat dříve než v úterý.

Muslimské bratrstvo oznámilo, že podle průzkumů při odchodu z volebních místností vede jeho kandidát Mohamed Morsy. Pořadí na dalších místech je nejisté, když průzkumy na něj umisťují Ahmeda Šafíka (Ahmed Shafiq), Chamdína Sabahiho (Hamdeen Sabahi), případně Amra Músu (Amr Moussa).

Pokračovat ve čtení “V Egyptě proběhlo první kolo volby prezidenta, Muslimské bratrstvo hlásí vítězství” »

výtržníci na izraelském velvyslanectví v Káhiře

výtržníci na izraelském velvyslanectví v Káhiře

Nový velvyslanec Izraele v Egyptě Jákov Amitaj (Yaakov Amitai) předal v pondělí pověřovací listiny předsedovi Nejvyššího velení ozbrojených sil Mohamedu Husajnu Tantávímu (Mohamed Hussein Tantawi).

Zprávy Kanálu 10 informovaly, že při oficiálním ceremoniálu spolu s ostatními novými velvyslanci hrál egyptský orchesrt hymny států přítomných diplomatů, kteří předávali své pověřovací listiny a nevynechal ani Hatikvu, izraelskou hymnu.

Pokračovat ve čtení “Izrael už má opět velvyslance v Egyptě” »

Nejméně 74 lidí zemřelo a 1.000 bylo zraněno při boji, který včera vypukl mezi fanoušky po skončení zápasu egyptské nejvyšší fotbalové ligy v Port Saidu mezi místním klubem Al Masry a káhirským Al Ahlí. Domácí tým přitom dosavadní vedoucí mužstvo ligy překvapivě porazil 3:1.

Policisté na stadionu zůstali podle svědků nečinní, protože jich bylo málo a proti rozvášněnému davu stoupenců domácího klubu neměli šanci silově uspět. Domácí fandové, přestože v zápase jejich klub vyhrál, se po skončení zápasu vrhli na fandy soupeře vyzbrojeni noži a házeli také kameny a další předměty.

Pokračovat ve čtení “Egypt: Při masakr na fotbalovém stadionu 74 mrtvých a přes 1.000 raněných” »

KÁHIRA – „Ať už vznikne v Lidovém shromáždění jakákoliv většina, je velmi vítaná, protože nebude mít schopnost zavést cokoliv, co lidé nechtějí.“ To prohlásil generál Muchtar Mulla, člen vládnoucí egyptské Nejvyšší rady ozbrojených sil (SCAF).

Mulla tím chtěl ve skutečnosti sdělit, že vítězství v nedávných egyptských volbách nedává islamistům výkonnou moc ani kontrolu nad tvorbou nové ústavy. Generál Sami Anan, velitel štábu a místopředseda SCAF, si však pospíšil s výrokem, že Mullovo prohlášení nemusí nutně vyjadřovat oficiální stanovisko rady.

Pokračovat ve čtení “Co chtějí egyptští generálové?” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv