… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Neturej Karta

Zatčený před soudem  foto: Kikar Shabat

Zatčený před soudem
foto: Kikar Shabat

Izraelské bezpečnostní orgány povolily částečně zveřejnit další informace o příslušníku ultraortodoxní frakce Neturej Karta, který nabídl své služby Íránu. Jedná se o 47 letého obyvatele jeruzalémské čtvrti Mea Šearim. Prokuratura jej viní z trestných činů styk s cizí rozvědkou a ze zjevného úmyslu vlastizrady. Jak uvedl pramen ze Služby všeobecné bezpečnosti (ŠABAK), obviněný se během vyšetřování přiznal, že před íránskými „diplomaty“ vyjádřil odhodlání zavraždit sionistu a též k tomu, že tak učinil z nenávisti ke státu a také pro finanční odměnu. Krajská prokuratura požádala soud, aby podezřelý byl ponechán ve vazbě až do ukončení soudního procesu. V žádosti prokuratury se uvádí, že případné propuštění obžalovaného z vazby by ohrozilo vedení procesu, znamenalo by ohrožení bezpečnosti státu a umožnilo by obžalovanému vyhnout se trestu odnětí svobody. Naproti tomu právní zástupce obžalovaného, advokát Yair Nehorai uvedl, že činnost jeho klienta nezpůsobila státu žádnou škodu a že se jedná o záležitost (setkání s „diplomaty“ na íránském velvyslanectví v Berlíně) starou více než dva roky. Příslušníci ŠABAKU a Jednotky 433 Izraelské policie (Celostátní jednotka pro vyšetřování těžkých mezinárodních zločinů) zatkli obviněného v červenci t.r. Prokurátorka z Jeruzalémské krajské prokuratury Noa Ezra Rachmani v obžalobě uvádí, že se obžalovaný sám ze své iniciativy rozhodl vyhledat spojení s představiteli Íránu a nabídnout jim své služby ve sběru informací zpravodajského charakteru o Izraeli a jejich předávání íránským zpravodajcům. Schůzka obžalovaného s íránskými zpravodajci se uskutečnila v lednu 2011 na půdě íránského velvyslanectví v Berlíně. Co následovalo poté, kdy se obžalovaný vrátil 20. ledna 2011 do Izraele, je uvedeno v předchozím článku na toto téma. Nutno připomenout, že za krátkou dobu po částečném zveřejnění tohoto případu vystoupili mnozí představitelé ultraortodoxní obce s jasným odsouzením činů obžalovaného. Jedním z nich je i Šmuel Chajim Papenheim, chasid jeruzalémského chasidského hnutí „Toldot Aharon“, které je součástí Ha-eda ha-charedit, antisionistického rabínského orgánu v Jeruzalémě. Papenheim tvrdě kritizoval představitele Neturej Karta, když prohlásil: „Jak tito lidé, představitelé jeho obce, mohli nemyslet na to, že tento člověk zajde příliš daleko ve svých těžkých činech, jimiž pošpiní nás všechny, a tak celé ultraortodoxní (charedi) společenství dostane do problematického postavení.“

Pokračovat ve čtení “Aktuální informace ve věci špióna z Neturej Karta” »

Dnes můžeme se stoprocentní jistotou říci, že vandalové, kteří  nedávno znesvětili svými odsouzeníhodnými grafity nápisy nejen památník obětem hokokaustu Jad Vašem, ale i pomníky obětem palestinského teroru, jsou konečně v rukou policie. Již dříve mnozí tvrdili, že to udělali ultraortodoxní Židé, jiní naopak v tom viděli provokaci ultralevicových skupin namířenou právě proti ortodoxním, jiní v této zavrženíhodné provokaci spatřovali čin některé z palestinských organizací. Nyní izraelská policie vede vyšetřování proti čtyřem ultraortodoxům, důvodně podezřelým z těchto činů. Nejdříve byli zatčeni tři podezřelí, obyvatelé Jeruzaléma, Ašdodu a Benej Braku ve věku 18-27 let. V úterý (26.6.) policie zatkla čtvrtého podezřelého, osmnáctiletého obyvatele Benej Braku. Tři vyšetřovaní prý tak či onak náležejí k antisionistickému ultraortodoxnímu hnutí Neturej Karta (Strážci města). V úterý takto policie provedla rekonstrukci činu v Jad Vašem s hlavním podezřelým Elchananem Ostrovičem, který se během vyšetřování k činu přiznal. Jak uvádějí zdroje blízké podezřelým, nejedná se o vůdčí osobnosti hnutí Neturej Karta, ale spíše o znuděné jedince hledající „action“.

Pokračovat ve čtení “Hanobitelé památníku Jad Vašem v rukou policie” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2021
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
Archiv