… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
obřízka

Anne Lindboe

Anne Lindboe

Rabín Menachem Margolin, generální ředitel Evropské židovské asociace (European Jewish Association – EJA), nazval připravovaný zákaz obřízky chlapců  v Norsku de facto vyhnáním židů z Norska. Zákaz obřízky  v Norsku  podporuje i ombudsmanka pro práva dětí v Norsku Anne Lindboe, která nazvala obřízku z jiných, než lékařských důvodů „ohrožením lidských práv a šarlatánstvím“. Rabín Margolin řekl, že i nežidovské lékařské autority považují obřízku chlapců v kojeneckém věku za příspěvěk k prevenci před některými nemocemi. A v neposlední řadě se židé již více než 3000 let podrobují obřízce a žádná traumata z toho nepramení. Kromě toho se v Norsku provádí přibližně 7 obřízek v roce. Navrhovaný zákon, který by zakazoval obřízku v Norsku je součástí propagandy, která má zakázat obřízku v zemích EU ale pronikla již také za oceán do Kanady. Bývalý poslanec Knessetu profesor Arje Eldad během diskuse k tématu sarkasticky prohlásil, že Evropská unie konečne zjistila jaké je  největší  ohrožení děti na celém světě. Navrhovaný zákaz obřízky v Norsku je podle všeho součástí antisemitských nálad v Evropě a v Norsku obvzláště. Pokračovat ve čtení “Zákaz obřízky znamená vyhnání židů” »

Bundestag

budova Spolkového sněmu

Německý Spolkový sněm (Deutscher Bundestag) včera přijal zákon, který povoluje obřízku z náboženských důvodů. Vyjasnil tak právní situaci poté, kdy soud letos v létě v konkrétním případě označil v rozsudku obřízku za těžké ublížení na zdraví, což vyvolalo mezinárodní pozdvižení.

Pro návrh zákona se napříč politickým spektrem z 580 členů vyslovilo 434. Proti bylo 100 členů a 46 se hlasování zdrželo.

Zákon ještě musí schválit Spolková rada (Bundesrat), která o něm bude hlasovat již zítra. Její souhlas se považuje za jistý.

Pokračovat ve čtení “Obřízka z náboženských důvodů bude v Německu výslovně povolená” »

O zákazu obřízek v Německu, který vyvolal rozsudek německého soudu v Kolíně bylo napsáno a řečeno mnohé. Podtónem všech komentářů ať již kladných anebo záporných je skutečnost, že problém mají stejnou měrou židé i muslimové. Tedy jedná se o jakési sjednocujíci téma. Islám i judaismus  mají náboženskou povinnosti obřezat své syny. U Židů již 8 dne, jak to učinil biblický Abrahám svému synu Izákovi a u muslimů ve 13 letech, jak to učinil stejný Abrahám svému synu Jišmaelovi. Mnozí muslimové nechávají obřezat své syny v kojeneckém věku, protože toto je praktičtější. A v mnoha případech v nedávné minulosti k tomuto zákroku zvali muslimové židovské mohely (mohel-zbožný žid, někdy rabín někdy lékař, který je specialista na tento zákrok).  Obřízka je u obou náboženství povinnost o níž se nediskutuje, i ve víře velmi vlažní příslušníci obou náboženství se této tradici podrobují. Pokračovat ve čtení “Německé souvislosti” »

 

Ministr Egemen Bağış

Turecko ustoupilo od protižidovské rétoriky a přidalo se na stranu Židů ve věci zákazu obřízek soudem v Kolíně a žalobou na rabína, který provedl obřízku ve městě Hof. Turecký ministr pro záležitosti Evropské unie se vyjádřil v Süddeutsche Zeitung o zákazu obřízek jako o nebezpečí pro svobodu náboženského vyznání.

V poslední době po té, kdy došlo ke konfliktu kvůli „flotile“ mezi Izraelskou armádou a teroristy IHH před dvěma roky se v tureckých médiích objevily mnohé antisemitské a antiizraelké filmy a programy.

Soud v Kolíně před několika týdny vydal zákaz obřízek po té, kdy čtyřletý muslimský chlapec byl hospitalizován po obřízce, která měla za následek prudké krvácení. Obřízku z náboženských důvodů u malých chlapců provádějí i muslimové a také Židé. Pokračovat ve čtení “Turecko je na straně Židů ve věci zákazu obřízek v Německu” »

Ministryně spravedlnosti Beatrix Karl

Jako odpověď na doporučení zemského hejtmana oblasti Voralberg zastavit provádění obřízek u chlapců z náboženských důvodů,  legalizovala  ministryně spravedlnosti provádění obřízek u chlapců. Podle agentury Reuters sdělila, že rakouští lékaři se nedopouštějí žádného přestupku, když provádějí tento zákrok z náboženských důvodů a nebudou trestně stíháni.

Tato odpověď by měla zrušit doporučení Zemského hejtmana rakouské spolkové země Vorarlbersko (Vorarlberg) Markuse Wallnera aby nemocnice neprováděly obřízky, dokud se situace z právního hlediska nevyjasní. Wallner se pro své rozhodnutí nechal inspirovat rozhodnutím německého soudu, v Kolíně, který označil obřízku u malých chlapců jako nezákoné poškození těla. Pokračovat ve čtení “Rakouská ministryně spravedlnosti povolila obřízky” »

Ano, v r. 1938 se celá Evropa ohlížela, co udělá Německo, onen pomstychtivý Fénix, vyvstalý z popela WW I. Vzlétnuvší, aby byl zničen ještě hůře než předtím. Avšak mocnosti, poučené bláznovstvím versailleských dohod, jednaly a uspořádaly Evropu alespoň provizorně na svém území tak, aby neutralizovaly nebezpečí komunizmu a zároveň rizika německého nikdy nekončícího vzteku, pramenícího z kolosálního ponížení jako národa. EU, resp. jeho předchůdci (Evropské sdružení uhlí a oceli z iniciativy politika Roberta Schumana), vzniklo proto, aby se poválečnému Německu ukázal modus vivendi ve vztahu k odvěkému nepříteli (Francii), aby bylo odpolitizováno a byl vytvořen pro Němce způsob, jak nekomplikovaně pro jeho sousedy žít a přitom budovat Německo, nikoliv v očekávání revanše, ale v duchu odreagování se v prosperující ekonomice. Pokračovat ve čtení “Německo – aneb Moody’s vivendi” »

Zemský hejtman rakouské spolkové země Vorarlbersko (Vorarlberg) Markus Wallner z Rakouské lidové strany (Österreichische Volkspartei, ÖVP) doporučil nemocnicím v jeho regionu neprovádět obřízky u chlapců z náboženských důvodů.  Toto jeho doporučení vychází ze situace, která nastala v Německu po té, kdy soud v Kolíně vydal zákaz provádět obřízky z náboženských důvodů. Tento rozsudek se ovšem netýká celého Německa, tím méně Rakouska.

Prezident Islámského společenství v Rakousku Fuad Sanac tento krok vidí jako omezení náboženské svobody. Předseda židovské obce ve Vídni Oskar Deutsch označil výrok Wallnera jako nerozumný. Wallner se ve svém doporučení opírá o rozsudek kolínského soudu, který vidí jako inspirativní pro Rakousko, které v této oblasti nemá žádné zákonné ustanovení.

Pokračovat ve čtení “Zákaz obřízek již i v Rakousku” »

Německá kancléřka Angela Merkel sdělila své straně, že Německu hrozí, že bude „k smíchu“ kvůli soudnímu rozhodnutí, které kriminalizuje obřízku z náboženských důvodů. Informaci přinesly deníky Financial Times Deutschland a Bild.

Pokračovat ve čtení “Angela Merkel: Kvůli zákazu obřízky bude Německo k smíchu” »

Židovská nemocnice Berlín

Židovská nemocnice Berlín

V reakci na rozhodnutí německého soudu, že obřízka nezletilých chlapců je ublížením na zdraví, přestala Židovská nemocnice v Berlíně (Jüdische Krankenhaus Berlin) obřízky z náboženských důvodů provádět.

Ročně nemocnice provedla z náboženských důvodů přibližně 100 a z důvodů lékařských přibližně 200 obřízek.

Pokračovat ve čtení “Berlínská Židovská nemocnice přestala provádět obřízky” »

příprava na obřízku

příprava na obřízku

Židovští a muslimští představitelé v Německu včera jednotně odsoudili rozhodnutí německého soudu, které staví v zemi mimo zákon obřízku chlapců.

Britský The Guardian informuje, že zástupci obou náboženských komunit označili rozsudek za necitlivý a diskriminační a za útok na staletí náboženské tradice.

Pokračovat ve čtení “Židé a muslimové rozhořčeni zákazem obřízky v Německu” »

TóraV Tóře jsou dva sobotní oddíly, které popisují velikost národa synů Izraele a tyto dvě paraši dostaly svůj název po jinověrcích – naše paraša Jitro a paraša Balak (Nu 22,2).

Jitro byl midjánským knězem a Mojžíšovým tchánem. Midraš o něm hovoří jako o člověku, který znal všechny pohanské kulty –זרה עבודה světa, žádná modloslužba mu nebyla cizí, v každé se vyznal do nejmenších podrobností. V okamžiku, kdy uslyšel o zázracích, které Hospodin učinil synům Izraele při východu z Egypta, přišel k Mojžíšovi na poušť Sinaj a tam pochopil, že veškerá modloslužba je duchovní pustota a prázdnota, že je pouhou fikcí. Pokračovat ve čtení “Parašat Jitro (Ex 18,1 – 20,26)” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv